Garaż hydrauliczny – zalety jego posiadania
Garaże hydrauliczne są rzadko spotykane w Polsce, szczególnie wśród prywatnych właścicieli, jednak stopniowo zdobywają coraz większą popularność. Jest idealny zwłaszcza, gdy nasza działka nie jest zbyt duża – pozwala zaoszczędzić sporo miejsca na przydomowy parking. Wbrew pozorom nie jest to inwestycja bardzo kosztowna, dlatego warto przemyśleć zastosowanie takiego właśnie rozwiązania.
Cardok to nowoczesny garaż podziemny wymyślony przez Brytyjczyków, który sprawia, że jedno miejsce parkingowe może pomieścić dwa samochody. Dzieje się tak, ponieważ platforma garażowa, gdy znajduje się pod ziemią, pozwala na pozostawienie na jej dachu drugiego samochodu. Istnieją jednak również wersje większe, które umożliwiają pomieszczenie większej ilości samochodów, dlatego tego rodzaju rozwiązanie w pełni dopasujemy do naszych potrzeb.
Idea
Całość opiera się na prostym założeniu podziemnego parkowania na prywatnej posesji. Garaż może zostać nawet tak skonstruowany, że po jego zamknięciu postronny obserwator nie będzie wiedział, że na podjeździe znajduje się podziemne miejsce parkingowe. To sprawia, że garaż hydrauliczny świetnie sprawdza się zwłaszcza na działkach o małej powierzchni, ponieważ zwiększa ilość dostępnego miejsca. Ponadto chroni przed ewentualną kradzieżą, gdyż dostęp do samochodu jest utrudniony.
Jak działa?
Oryginalny Cardok zawiera dwie hydraulicznie napędzane windy i jest przystosowany do niemal każdego rodzaju pojazdu. Jest to możliwe ze względu na obsługę przez większość systemów ciężaru sięgającego nawet 3 ton. Całość uruchamiana jest przy pomocy jednego przycisku, dzięki czemu jego obsługa jest bardzo prosta. System jest napędzany elektrycznie, dlatego na wszelki wypadek warto wyposażyć się w prądnicę, którą uruchomimy mechanizm w przypadku przerwy w dostawie prądu.
Przenoszenie samochodu na poziom -1 odbywa się przy tym dosyć szybko i najczęściej zajmuje około 30 sekund, co jest rozwiązaniem niezwykle komfortowym. Po zaparkowaniu samochodu na dach garażu może wjechać jeszcze jeden pojazd, a jeżeli nie jest to potrzebne, to otwarty Cardok może służyć jako wiata.
Wykonanie
Podstawową kwestią jest wyznaczenie miejsca, w którym ma się znaleźć cała konstrukcja. Garaż może znajdować się zarówno na podjeździe, jak i również w bryle domu. W drugim przypadku musimy jednak pamiętać o wysokim poziomie sufitu, aby platforma mogła się w pełni wysunąć. Podstawą jest wykonanie dołu o odpowiedniej głębokości, w której zainstalujemy całą konstrukcję. Najlepiej, aby wykonała to za nas wyspecjalizowana ekipa, która współpracuje z producentem zestawu. Wtedy będziemy mieli pewność, że platforma spełni wszystkie stawiane jej wymagania i zmniejszy się ryzyko ewentualnej awarii.
Niezawodność systemu zwiększa również wykonanie tego rodzaju konstrukcji z materiałów najwyższej jakości. Nie zwalnia nas to jednak od okresowych przeglądów całej instalacji, które pozwolą utrzymać garaż w należytym stanie.
Wykończenie
Istotną zaletą jest także możliwość dowolnego wykończenia górnej powierzchni garażu. Możemy na niej położyć zarówno kostkę brukową, jak i również wysypać ziemię i posiać na niej trawę lub inne rośliny. Dzięki temu garaż bez problemu wkomponujemy w powierzchnię naszego podjazdu w taki sposób, że będzie stanowił jednolitą całość.
Jak widać, tego rodzaju garaż jest rozwiązaniem nie tylko praktycznym, ale również estetycznym, co czyni go alternatywą ciągle jeszcze popularnych garaży blaszanych. Zwłaszcza że możliwości aranżacji takiego miejsca parkingowego jest naprawdę wiele.