Fugowanie płytek – jakie narzędzia mamy do wyboru?
Nic nie podkreśli dekoracyjnego charakteru posadzki tak, jak perfekcyjnie położona fuga. Do jej aplikacji potrzebujemy jednak odpowiednich narzędzi. Czym fugować płytki? Poniżej prezentujemy przegląd narzędzi, po które możemy sięgnąć!
Tradycyjne narzędzia do fugowania – co może się przydać?
Najprostsze narzędzia do fugi to modele ręczne. Ostateczny efekt zależy tu zatem w dużej mierze od naszych umiejętności – jeśli zrobimy to precyzyjnie, będziemy cieszyć się perfekcyjnie wypełnionymi szczelinami międzypłytkowymi. Oto akcesoria, po które możemy sięgnąć:
- szpatułka do fugowania – najlepiej sprawdza się w przypadku silikonów i syntetycznych fug. Jest elastyczna, wąska i odpowiednio wyprofilowana – dzięki temu pozwala na idealne ukształtowanie spoiny w szczelinie. Niestety nie doczyścimy nią krawędzi, dlatego też stosuje się je najczęściej w połączeniu z innymi narzędziami – najczęściej ze skrobakami;
- gąbka do fugowania – jej chłonna powierzchnia umożliwi nam nie tylko nałożenie fugi, lecz również zebranie jej nadmiaru oraz wyczyszczenie płytek, które zabrudziliśmy w czasie pracy. Za przykład może tu posłużyć chociażby ten produkt;
Porada eksperta
Gąbki o większych porach doskonale nadają się do fugowania płytek z kamienia, a te o mniejszej porowatości sprawdzają się lepiej na gładkim, równym podłożu.
- skrobak do fug – zanim przystąpimy do aplikacji nowej fugi, musimy najpierw usunąć starą. Posłuży nam do tego właśnie skrobak. Później z kolei wykorzystamy go z powodzeniem do usuwania nadmiaru preparatu podczas nakładania;
- kielnia do fugowania – jest cienka (jej szerokość jest najczęściej równa kilku milimetrów), a przez to wyjątkowo precyzyjna. Stosując ją, możemy również łatwo kontrolować grubość fugi oraz to, czy jest idealnie gładka. Zobaczmy np. tę kielnię spoinową;
- paca do fugowania – warto po nią sięgnąć przede wszystkim na równej, gładkiej powierzchni. Duże pace sprawdzą się w szczególności przy płytkach ceramicznych, te mniejsze stanowią z kolei świetny wybór w przypadku klinkieru czy mozaiki. Szeroką ofertę takich narzędzi znajdziemy w tej kategorii.
Pistolet do fugowania i jego warianty
Jeśli szukamy narzędzia, które zapewni nam komfort przy długotrwałej pracy, powinniśmy zainteresować się zaletami pistoletu do fugowania. Akcesorium przypomina wyglądem klasyczny pistolet do silikonu skrzyżowany z rękawem cukierniczym. Dzięki specjalnemu mechanizmowi możliwe będzie zafugowanie znacznego obszaru w krótkim czasie – właśnie dlatego powinniśmy po niego sięgnąć, szykując się do pracy na większej powierzchni.
Alternatywę dla pistoletu stanowi rękaw do fugowania – taki jak ten przedstawiony tutaj. Jak działa? Wystarczy wlać do elastycznego zbiornika fugę, przyłożyć dyszę do szczeliny między płytkami i zacząć powoli wyciskać preparat. Dzięki temu trafi właśnie tam, gdzie powinien, bez rozmazywania dookoła.
Koniecznie zobaczmy też, jak uniknąć podstawowych błędów przy układaniu fugi – dzięki temu praca przebiegnie szybko i sprawnie, a my będziemy cieszyć się estetycznym efektem końcowym!