Przejdź do głównej treści

Fasady wentylowane – wszystko, co musisz wiedzieć

Od wielu lat w nowoczesnym budownictwie wykorzystywana jest fasada wentylowana. Dzięki niej bez problemu wymienisz powietrze pomiędzy warstwą izolacyjną a zewnętrzną okładziną elewacyjną. Dotychczas tego typu rozwiązanie stosowano głównie w biurowcach, hotelach czy budynkach przemysłowych, jednak coraz częściej spotykana jest również w wielu mieszkaniach. Fasada wentylowana sprawia, że ściany budynku są zabezpieczone przed zimnem i ciepłem. Do tego nie są narażone na powstawanie wilgoci. Jakie jeszcze korzyści wpłyną z jej zastosowania? Odpowiadamy poniżej!

Fasady wentylowane

Spis treści:

Zastosowanie wiatroizolacji

Co warto o niej wiedzieć? Wiatroizolacja na ściany szkieletowe jest instalowana na murowane konstrukcje, które mają ocieplenie z wełny. Materiał zapobiega uciekaniu ciepła podczas przewiewu, a także hamuje dostęp wilgoci do wnętrza budynku. Jej zastosowanie wykorzystują też dekarze do pokrycia wentylowanego, gdzie bazą zwykle jest papa, dachówka lub poszycie deskowe. Wiatroizolację instaluje się pomiędzy termoizolacją a dachem, aby stworzyć odpowiednią szczelinę wentylacyjną. Materiał musi być jednak bardzo paroprzepuszczalny ze względu na to, że ma styczność z warstwami. W ten oto sposób cząsteczki ociepliny pozostają wewnątrz, a kurz nie ma prawa osiadać.

Fasada wentylowanana ściany – czy warto?

Jeśli zależy Ci na trwałości, efektywności oraz estetyce fasada wentylowana będzie dobrą decyzją. Do najważniejszych jej atutów zaliczyć można długą żywotność, kontrolę wilgotności oraz duży wybór wykończeń. Zdarzają się jednak wyjątki i wtedy wręcz powinno się zastosować tradycyjne rozwiązanie. Tyczy się to chociażby projektów, gdzie już wiadomo, że budżet nie będzie zbyt duży. Dlatego w takiej sytuacji bardziej preferuje się wybór standardowego ocieplenia. Warto brać również pod uwagę warunki klimatyczne oraz estetyczne oczekiwania inwestorów.

Wiatroizolacja. Dom szkieletowy – jak układać

Membrana, a folia dachowa – czym się od siebie różnią i ile kosztują?

Folia nie jest alternatywną membrany, nie należy zatem uważać, że jest to jeden produkt pod kilkoma nazwami. Oba materiały wybierane są w zależności od tego, jakiego rodzaju izolacji do początkowego krycia potrzebujesz. Różnica, jaka między nimi zachodzi to współczynnik paroprzepuszczalności. Dlatego membrana na ściany szkieletowe to po prostu zwykły materiał wysokoparoprzepuszczalny, który sprawdzi się przy odprowadzaniu wilgotności poza budynek.

Należy ona do bardziej nowoczesnych produktów. Folia dachowa jest niskoparoprzepuszczalna, co oznacza, że w krótkim czasie może przeniknąć przez nią jedynie kilkadziesiąt gramów pary. Inaczej jest w przypadku membrany, przez którą przenika aż kilkanaście tysięcy wilgoci. Folię wykorzystuje się do ścisłej izolacji, by zabezpieczała przed przeciekami, czy deszczami. Z powodu niskiej przepuszczalności materiał ten nie nadaje się na użytkowe poddasze.

Obydwu nie nie powinno się montować na ociepleniu. Przydadzą się jednak jako zabezpieczenie szczeliny wentylacyjnej. Nie będziesz musiał się martwić o szkody i dodatkowe koszta. Membrana i folia są z zupełnie różnej półki cenowej. Ta pierwsza jest znacznie droższa, jej cena może zaczynać się od stu pięćdziesięciu złotych, kończąc w granicach trzystu złotych. Obie jednak tak samo kupuje się w postaci rolek na bieżące metry. Na cenę folii ma wpływ zarówno jej rodzaj, parametry, jak i sam producent.

Wiatroizolacja. Dom szkieletowy – jak układać?

Podczas układania wiatroizolacji bardzo ważna jest poprawna kolejność. Jak to zrobić, aby spełniła wszystkie podstawowe funkcje? Musi ona być ciągłą powłoką tam, gdzie zostanie zamontowana. Do uzyskania takiego efektu warto układać z zakładem. Użyj gwoździ lub zszywek, by przymocować do konstrukcji każdą część rozwiniętej membrany. Podczas montażu zasłaniaj takie miejsca jak instalacje czy oczepy. Jeśli wiatroizolacja na ściany nie jest zbyt dokładna, użyj okleiny z taśm, dzięki którym łatwiej osiągniesz styczność płaszczyzn konstrukcji.

Zobacz: Czym jest izolacja termorefleksyjna?

Jaką wiatroizolację wybrać na ściany

Wiatroizolacja – czy jest konieczna?

Zastanawiasz się, czy wiatroizolacja to konieczność dla Twojego domu? Decyzję musisz podjąć sam. Wszystko zależy jednak od tego, jaką funkcję pełni poddasze. Kiedy w takim razie jest potrzebna? Jeśli regularnie użytkujesz poddasze, koniecznością może okazać się zadbanie o zmniejszenie zalegającej pary wodnej w warstwie ociepleniowej dachu.

Jest to zatem dobry powód do przeprowadzenia wiatroizolacji, czyli zastosowania folii wysokoparoprzepuszczalnej. Nie ma potrzeby przeprowadzania tego procesu w przypadku, gdy poddasze będzie służyć jedynie jako strych lub miejsce do przechowywania różnorodnych rzeczy. W takiej sytuacji wystarczy zastosować folię niskoparoprzepuszczalną, ponieważ w pomieszczeniu, które jest mało używalne, nie tworzy się aż tyle wilgoci.

Odpowiedni dobór wiatroizolacji warto skonsultować z fachowcem. W przeciwnym wypadku, jeśli spróbujesz przeprowadzić ją na własną rękę i w dodatku nieumiejętnie, może dojść do zawilgocenia całego dachu. Stworzy to warunki do rozwoju i rozprzestrzenienia się pleśni i grzybów.

Jaką wiatroizolację wybrać na ściany?

Folia wiatroizolacyjna wykorzystywana jest głównie w przypadku zewnętrznych ścian, które mają szkieletową, drewnianą lub stalową konstrukcję. Do jej zadań należy nie tylko zabezpieczanie przegrody budowlanej od zewnątrz przed potencjalnymi przewiewami, wsiąkaniem wody oraz wilgotnością, ale także ułatwianie parze wodnej na ulotnienie się z wnętrza budynku mieszkalnego lub innego. Dlatego niezwykle ważne jest to, by wiatroizolacja zamontowana na ścianach znajdujących się na zewnątrz, wyróżniała się bardzo dużą paro przepuszczalnością, ale jedynie w jedną stronę. Może to zapobiec powstawaniu pary wodnej w ścianach, co nie wpłynie na wykorzystaną izolację cieplną. Folia dachowa ma niemalże takie same funkcje.

Data publikacji: 04.07.2024