Przejdź do głównej treści

Farby strukturalne – jakie są ich rodzaje i jak nimi malować?

Masy i farby dekoracyjne to materiały wykończeniowe, które mogą odmienić zwykłe wnętrze nie do poznania. Z reguły nakłada się je tylko na niektóre ściany w pomieszczeniu. Dużą grupę wśród nich stanowią farby strukturalne, które pozwalają na uzyskanie atrakcyjnych efektów.

Farby strukturalne

Spis treści:

W sklepach jest bardzo duży wybór różnych farb i mas do dekoracji ścian. Utworzone przez nie powłoki do złudzenia mogą naśladować kamień, weneckie stiuki, zamsz, aksamit, metal albo beton. Wybierając materiał do wykończenia ściany, pamiętaj jednak, że ostateczny efekt będzie zależał nie tylko od rodzaju wybranego preparatu, ale także od sposobu jego nakładania i fakturowania oraz od doświadczenia wykonawcy. Pamiętajmy też, że taką ścianę trzeba będzie później odpowiednio oświetlić, by jak najlepiej wydobyć efekt dekoracyjny.

Rodzaje farb i mas dekoracyjnych

Farby strukturalne to duża grupa produktów, charakteryzujących się tym, że zawierają różnego rodzaju wypełniacze. Po nałożeniu farby strukturalne tworzą na ścianie delikatną, drobnoziarnistą fakturę, przypominającą na przykład piasek, tynk, beton, delikatny aksamit lub dżins. Są dość gęste, więc można je na ścianie kształtować dowolnym narzędziem (wałkiem, gąbką, szpachelką lub po prostu ręką).

Farby laserunkowe

To półprzezroczyste preparaty, składające się z bezbarwnej bazy i kolorantów. Nakłada się je na pomalowane wcześniej ściany. Farby laserunkowe dają na ścianie efekt głębi i – po jej odpowiednim oświetleniu – opalizują na perłowo lub tęczowo.

Lakiery do efektu spękań

Dają na ścianie efekt postarzanej, spękanej farby i widocznych rys. Ścianę trzeba dodatkowo pomalować farbą w kontrastowym kolorze (będzie ona widoczna w spękaniach). Na koniec tak wykończoną ścianę zabezpiecz bezbarwnym lakierem.

Lakiery z brokatem

Brokatowe drobinki zawarte w lakierze mogą być srebrne, złote lub tęczowe. Takie lakiery nakłada się na pomalowane wcześniej ściany, by uzyskać efekt „migotania”. Nadają się także do malowania powierzchni drewnianych.

Tynki dekoracyjne

Mogą imitować na ścianie trawertyn lub wapień. Dostępne są w postaci gotowych mas lub mieszanek do rozrobienia z wodą (bardzo ważne, by przestrzegać przy tym proporcji, podanych na opakowaniu). Nakłada się je na przygotowane wcześniej (zgodnie z zaleceniem producenta) ściany dość cienką warstwą (od 3 do 5 mm).
Nanoszenie tynków imitujących trawertyn lub wapień nie jest łatwe. Trzeba je umiejętnie wygładzać, polerować, czasem też impregnować. Kto sam nie czuje się na siłach, powinien poprosić o pomoc przy ich układaniu fachowca z doświadczeniem – inaczej można po prostu zmarnować materiał.

Stiuki weneckie

To masy wapienne lub akrylowe, przeznaczone do nakładania bardzo cienką warstwą (od 1 do 3 mm). Kupuje się je w gotowych kolorach albo barwi w sklepie (tak samo jak farby). Zazwyczaj masy w kilku kolorach miesza się i łączy na ścianie oraz nakłada kilka razy, by uzyskać jak najlepszy efekt, na przykład imitację cienkich „żyłek” na marmurze. Dodatkowo ścianę można wykończyć woskiem, by ożywić jej kolor i uodpornić ją na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć.

Stiuki są trudne do wykonania, potrzebne są też do tego specjalne packi i szpachelki, dlatego tu również najlepiej zdać się na pomoc fachowca.

Farby strukturalne – jaki efekt możesz uzyskać?

Farby strukturalne do wnętrz zawierają różnego rodzaju dodatki. Może być to piasek kwarcowy albo granulki. Pozwalają one uzyskać różnorodne efekty na ścianie. Taki zabieg może nadać wnętrzu wyjątkowy styl i charakter. Farby strukturalne, to dobry sposób, aby stworzyć ciekawy akcent dekoracyjny, który przyciągnie wzrok. Produkty te dostępne są w wielu rodzajach, a oto niektóre z nich:

Farba z kamyczkami 

Wzbogacona jest o drobne kamyczki, które po nałożeniu tworzą chropowatą i interesującą powierzchnię. Jest idealna do tworzenia efektów naturalnych, takich jak wygląd skały czy surowego betonu, co nadaje wnętrzom industrialny i nowoczesny charakter.

Farba ze strukturą – raufaza

Odznacza się delikatną fakturą, którą można uzyskać dzięki różnego rodzaju wypełniaczom (mogą to być np włókna celulozowe). Powierzchnia taka charakteryzuje się klasyczną elegancją i pozwala nadać wnętrzu przytulny, tradycyjny wygląd. Farba tego rodzaju może też zamaskować drobne niedoskonałości na ścianie.

Farba – efekt rdzy

Taka farba strukturalna imituje wygląd zardzewiałego metalu, tworząc efekt starzenia i zużycia. Jest popularna w aranżacjach w stylu industrialnym i loftowym, dodając wnętrzom surowego i oryginalnego charakteru. Efekt rdzy jest często stosowany jako akcent dekoracyjny na jednej ścianie lub jej fragmencie.

Farba wapienna

Pomalowana nią powierzchnia odznacza się matowym, lekko chropowatym wyglądem. Nada wnętrzu rustykalnego wyglądu. Farby wapienne tworzy się z naturalnego wapna, mają one właściwości antybakteryjne. Są odporne na pleśń, dlatego warto je stosować w pomieszczeniach, w których panuje wysoka wilgoć. Warto pomalować nią łazienkę, kuchnię albo piwnicę, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby pokryć nią także inne wnętrza.

Farby strukturalne – efekt piasku pustyni

Efekt piasku pustyni można uzyskać dzięki drobnym cząstkom kwarcu. Taka farba po nałożeniu na ścianę ma drobną strukturę i nadaje wnętrzu ciepły, egzotyczny wygląd. Tekstura piasku w zależności od farby może się też delikatnie mienić w świetle, co subtelnie rozświetla pomieszczenie.

Farby strukturalne – efekt baranka

To popularna farba strukturalna, która odznacza się gruboziarnistą strukturą i trochę przypomina tynk. Można ją często spotkać na elewacjach budynków, ale występuje też we wnętrzach. Szczególnie pasuje do pomieszczeń urządzonych w stylu rustykalnym. Farba o strukturze baranka jest trwała i odporna na uszkodzenia, dlatego często stosuje się ją w korytarzach, oraz miejscach, w których odbywa się duży ruch.

Farby strukturalne do malowania

Jak malować farbą strukturalną? Krótki poradnik

Krok 1. Przygotuj powierzchnię

Przed malowaniem oczyść ścianę z zabrudzeń i tłustych plam. Usuń stare, łuszczące się powłoki farby, a w razie potrzeby wyrównaj powierzchnię. Wypełnij dziury i pęknięcia masą szpachlową i wygładź powierzchnię papierem ściernym. Nałóż warstwę gruntu. W ten sposób farba będzie bardziej przyczepna do podłoża. 

Krok 2. Przygotuj farbę strukturalną

Dokładnie wymieszaj farbę strukturalną, aby równomiernie rozprowadzić wszelkie wypełniacze i dodatki. W niektórych przypadkach może być konieczne dodanie wody lub innego rozcieńczalnika, zgodnie z instrukcjami producenta.

Krok 2. Nałóż farbę strukturalną

Wybierz odpowiednie narzędzia do aplikacji farby strukturalnej. Mogą to być pędzle, wałki strukturalne, paca, szpachelka lub specjalne gąbki. Jak nakładać farbę strukturalną? Równomiernie rozprowadź farbę na powierzchni. Staraj się uzyskać jednolitą grubość warstwy. 

Pracuj w małych sekcjach, aby nie zdążyły wyschnąć farby strukturalne. Wzory uzyskasz tylko na mokrej farbie. Będzie Ci też potrzebne odpowiednie narzędzie. Może to być np. wałek ze wzorem, paca do tworzenia baranka lub gąbka do efektu „piasku pustyni”. Pracuj równomiernie i starannie, aby uzyskać spójny wygląd.

Krok 4. Wykończ ścianę

Pozwól farbie porządnie wyschnąć. Dokładny czas schnięcia może być różny w przypadku innych produktów. Zależy to też od wilgotności, jaka panuje w pomieszczeniu. Zazwyczaj farba strukturalna schnie od kilku, do kilkunastu godzin. W razie potrzeby nałóż drugą warstwę farby strukturalnej. Czy farbę strukturalną można malować innym produktem? Jak najbardziej! To dobry sposób, aby uzyskać jeszcze ciekawsze efekt. Jednak pamiętaj, aby ściana była całkowicie sucha, zanim przystąpisz do jej malowania.

Co to jest farba strukturalna? Teraz już wiesz!

Farby strukturalne występują w wielu rodzajach i różnorodnych strukturach. Produkty te zawierają wypełniacze, dzięki czemu umożliwiają tworzenie na ścianach interesujących efektów. Tak właśnie działa farba strukturalna. Jaka najlepsza będzie do Twojego wnętrza? Możliwości jest wiele! Możesz zdecydować się na delikatną strukturę piasku pustyni, surowy wygląd betonu, albo klasycznego baranka. Szeroki wybór farb dekoracyjnych oraz strukturalnych znajdziesz w sklepie Castorama! 

Data aktualizacji: 17.09.2024