Farba kazeinowa – co to jest i czy warto w nią zainwestować?
Jesteś pasjonatem odnawiania starych mebli i drewnianych przedmiotów? A może po prostu pragniesz odrestaurować stare, drewniane krzesła? Jeśli tak, powinieneś zainteresować się tym, czym jest farba kazeinowa. Do czego służy, a także jakie powierzchnie można nią zamalować? W naszym najnowszym artykule poznasz właściwości farb kazeinowych oraz dowiesz się, czy warto ich używać.
Przejdź do następnych akapitów:
- Farba kazeinowa – co to jest?
- Farby kazeinowe – zalety
- Farba kazeinowa a farba kredowa
- Farby kazeinowe – kilka słów na koniec
Farba kazeinowa – co to jest?
Zacznijmy od odrobiny definicji. Farba kazeinowa – co to jest? Biologicznie kazeina to białko wyodrębnione z mleka ssaków, które powstaje w wyniku działania enzymu podpuszczki. Z kolei z chemicznego punktu widzenia jest to mieszanina frakcji zawierających tlen, węgiel, azot, fosfor, wodór, siarkę oraz przeszło dwadzieścia aminokwasów.
Kazeina po zmieszaniu z wapnem tworzy środek wiążący do farb i klejów. Farba kazeinowa, nazywana także mleczną, zalicza się do farb kredowych. Doskonale kryje i naturalnie jest biała, jednak po dodaniu do niej pigmentów można uzyskać bogatą paletę barw. Tego rodzaju farby znane są z matowego, subtelnie chropowatego efektu. Świetnie sprawdzą się zatem we wnętrzach w stylu klasycznym, retro, skandynawskim, rustykalnym, etno czy industrialnym.
Farby kazeinowe wykorzystuje się przede wszystkim do malowania drewnianych elementów dekoracyjnych oraz mebli. Pozwalają na szybką i niskobudżetową metamorfozę, np. odnowienie krzeseł, stołu czy odziedziczonej po babci toaletki. Szczególnie polecamy je do renowacji, ponieważ przed nałożeniem farby kazeinowej nie musisz zdzierać z powierzchni mebla starej warstwy farby.
Farba kazeinowa ma formę proszku do wymieszania z wodą lub gotowego produktu. W pierwszym przypadku proporcje powinny wynosić 1:1, czyli z 10 kg farby w proszku otrzymuje się około 20 l gotowej farby. Po wymieszaniu powinna mieć konsystencję gęstej śmietany.
Pewnie nasuwa Ci się zatem pytanie: farba kazeinowa – czym zabezpieczyć pomalowaną nią powierzchnię? Otóż mieszanka sama w sobie jest niezwykle trwała, jeśli jednak chcesz przedłużyć jej żywotność, możesz postawić na olejowanie, woskowanie lub lakierowanie materiału.
Przeczytaj także: Rodzaje farb kredowych
Farby kazeinowe – zalety
Czy dobrym pomysłem będzie farba kazeinowa? Opinie, które znajdziesz w sieci, mówią same za siebie – to rewelacyjny sposób na odnowienie mebli czy pomalowanie drewnianych ozdób. Poniżej zebraliśmy najważniejsze zalety farb kazeinowych.
To farba szybkoschnąca
Farby kazeinowe szybko schną, dzięki czemu nie musisz martwić się o kilkudniowe wietrzenie czy zabezpieczanie świeżo pomalowanego mebla.
Wiele kolorów i wykończeń
Jak już wspominaliśmy, ten rodzaj farby naturalnie jest biały, jednak po dodaniu barwnika może występować w dowolnym kolorze! Błękit, pastelowy róż, czerń czy granat? Do Ciebie należy wybór!
Co więcej, farba kazeinowa może być nakładana różnymi technikami, które dają np. efekt, przecierania, zmatowienia, przenikania barw, celowych pęknięć, patynowania, czy postarzenia rodem z minionych epok. Wystarczy zmienić pędzel lub dodać więcej wody.
Łatwa w nakładaniu
Farby kazeinowe bez problemu nałożysz samodzielnie. Możesz kupić gotową mieszankę lub proszek, który rozmieszasz z wodą. Jeszcze tylko czysty pędzel, nieco wolnego czasu i możesz zabierać się do pracy!
Przepuszcza parę wodną
Paroprzepuszczalna struktura farby sprawi, że drewno na długie lata posłuży w świetnym stanie oraz pozwoli mu „oddychać”. Kazeina zapobiega tworzeniu się zarodników grzybów oraz przeciwdziała butwieniu drewna.
Powstała z naturalnych składników
Wszystkie składniki zawarte w farbach kazeinowych są pochodzenia naturalnego. Farba nie zawiera także środków konserwujących. Dzięki temu jest bezpieczna dla alergików czy dzieci – bez obaw możesz pomalować nią ozdoby czy meble do pokoju dziecięcego.
Trwała i odporna
Kazeina ma cechy silnie wiążące, dlatego farba jest odporna na ścieranie czy rysy. Do tego dokładnie pokrywa powierzchnię drewna, nie wymagając poprawek czy kilku warstw. Jednocześnie nie zakrywa tego, co nadaje drewnu uroku, czyli struktury słojów. Dlatego pomalowane nią elementy znajdziesz nie tylko w prywatnych domach, ale i świątyniach czy kościołach. Kazeina wieki temu była używana w malarstwie freskowym, do dziś przetrwała na ścianach i meblach w pałacach czy dworach.
Szybki sposób na efektowną metamorfozę
Jak już wspominaliśmy, farba kazeinowa szybko schnie, jest łatwa w nałożeniu oraz może pokryć mebel różnymi kolorami czy efektami. Dlatego świetnie sprawdzi się jako sposób na metamorfozę krzesła, toaletki, komody, półek, ram luster i wielu, wielu innych.
Może na strychu zalegają Ci przedmioty w stylu vintage? Lub jesteś fanem szperania na pchlich targach? Kazein sprawi, że tchniesz w stare meble nowe życie!
Sprawdź również: Narzędzia i akcesoria do hobbystycznej renowacji drewna
Farba kazeinowa a farba kredowa
Wiele osób zastanawia się, czy farba kazeinowa a farba kredowa to, to samo. Otóż farba kazeinowa jest odmianą farby kredowej. W jej składzie powinno znaleźć się jak najwięcej kredy (około 35%), co pozytywnie przekłada się na trwałość oraz krycie.
Oprócz kazeinowej, w skład farb kredowych wchodzą także m.in.:
-
mineralna;
-
klejowa;
-
magnetyczna;
-
żywicowa;
-
czy na bazie emulsji olejowej.
Zainspiruj się: Co to jest farba kredowa?
Farby kazeinowe – kilka słów na koniec
Farba kazeinowa to prawdziwy hit we wnętrzarstwie. To naturalny, łatwy w nałożeniu środek, który daje niezwykłe efekty i pozwala na samodzielną, estetyczną odnowę mebli czy ich metamorfozę. Dlatego, jeśli lubisz majsterkować oraz rozważasz prosty remont w stylu DIY, na Twojej liście zakupów nie może zabraknąć tego rodzaju farby kredowej!
Na pewno przydadzą Ci się także solidne narzędzia malarskie. Koniecznie zajrzyj do naszego sklepu internetowego lub jednego z setek salonów stacjonarnych. W Castoramie znajdziesz trwałe, poręczne pędzle, wałki, pojemniki i wiele, wiele innych. Dostępne u nas produkty to wyroby od renomowanych producentów, dlatego na pewno sprawdzą się nawet podczas wymagających prac. A jeśli nie wiesz, na co się zdecydować, nasi eksperci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania oraz pomogą w wyborze odpowiedniego produktu. Zapraszamy!
Data publikacji: 21.12.2022
Data aktualizacji: 21.12.2022