Przejdź do głównej treści

Epipremnum – przegląd odmian idealnych do domu

Wygląd roślin tropikalnych czyni z nich wspaniałe ozdoby mieszkań. Jednym z przykładów jest epipremnum. To pnącze może się podobać, a do tego będzie dobrym wyborem dla osób, które nie mają czasu na zajmowanie się swoim domowym ogrodem. Właśnie dlatego warto poznać odmiany epipremnum i sposoby jego pielęgnacji.

Spis Treści:

Epipremnum – gatunki i charakterystyka

Epipremnum (scindapsus) to grupa roślin z tropikalnych obszarów wschodniej półkuli. Naturalne obszary występowania tych organizmów to m.in. południowe wybrzeża Indii, Półwysep Malajski, Indonezja, Australia oraz Oceania. Epipremnum udało się też wyhodować na terenach wzdłuż równika na innych kontynentach.

W przyrodzie okazy tego rodzaju porastają przede wszystkim lasy. W nich właśnie mają optymalne warunki do rozwoju, ponieważ mogą wić się od ziemi do koron drzew. Warunki, w jakich naturalnie rośnie epipremnum, są wskazówką dla osób, które chciałyby hodować tę roślinę w domu.

Rodzaje epipremnum do hodowania w domu

W botanice wyróżnia się dwa gatunki – epipremnum pinnatum oraz złociste. Oba nadają się do hodowania w domu. Pierwszy z nich cechuje się strzępiastymi liśćmi, które są rozłożone gęściej u nasady łodygi niż na jej szczycie. Z kolei epipremnum złociste ma duże, owalne liście o regularnych krawędziach.

Oba gatunki mają ciemnozielone liście, w przypadku epipremnum złocistego z jaśniejszymi lub żółtawymi przebarwieniami. Przez lata udało się wyhodować rośliny o jeszcze innej kolorystyce. Przykładem odmiany epipremnum pinnatum jest Marble Variegata o niemal białych liściach. Podobnie wyglądające okazy gatunku złocistego znane są jako Marble Queen. Z kolei wariant jasnozielony to neon.

Pielęgnacja epipremnum

Epipremnum nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy pamiętać o tym, że jest to roślina żyjąca w lasach tropikalnych. Wiąże się to z koniecznością zapewnienia jej sporej ilości światła i wody.

Wrażliwość epipremnum na światło

Roślin z tego rodzaju nie należy wystawiać bezpośrednio na słońce. W warunkach domowych najlepiej umieszczać ją w głębi pomieszczeń, choć nie w cieniu. O tym, że pnączu brakuje światła, świadczą zwinięte liście. Ponadto światło powinno być rozproszone, a nie punktowe.

Epipremnum jako ozdobne pnącze

Kupiony w sklepie okaz początkowo będzie miał tylko kilkanaście centymetrów wysokości, ewentualnie niewiele więcej. Właściwie pielęgnowana roślina z czasem zacznie piąć się w górę. Można jej w tym pomóc. Najprostsza metoda to umieszczenie w doniczce drewnianego kijka. Jeśli epipremnum ma się wić po ścianach, potrzebne będą przezroczyste haczyki przyklejane do ścian.

Ziemia dla epipremnum

W tropikalnych dżunglach gleba jest niezwykle żyzna, a wody bardzo dużo. Właśnie dlatego epipremnum najlepiej czuje w lekko, ale stale wilgotnym gruncie. Co ważne, wystarczy mu ziemia uniwersalna. Nie wolno dopuścić do tego, żeby była zbita. Zaleca się zmieszanie jej z torfem, żeby lepiej przepuszczała powietrze.

Podlewanie i nawożenie epipremnum

W okresie wegetacji, a więc wiosną i latem, roślinę najlepiej podlewać raz w tygodniu ciepłą wodą. Nie zaszkodzi też zrosić jej liści. Jesienią i zimą należy ograniczyć dostarczanie wody do doniczki.
W każdym momencie trzeba pamiętać, że epipremnum nie może rosnąć w stojącej wodzie, ponieważ zacznie gnić. Z tego powodu w doniczce powinny znajdować się otwory, przez które płyn przecieknie. Pnącze nawozi się mieszanką bogatą w fosfor, potas i azot.

Rozmnażanie epipremnum

Epipremnum równie łatwo pielęgnować, co rozmnażać. Jedyne, co trzeba zrobić, to odciąć jeden pęd wraz z liściem i otworami w łodydze, a następnie umieścić pnącze w wodzie. Szczególne znaczenie mają kanaliki. To właśnie z nich po mniej więcej miesiącu nowa roślina wypuści korzenie. Będzie to znak, żeby posadzić ją w doniczce.

Choroby epipremnum pinnatum i złocistego

Największym zagrożeniem dla epipremnum jest niewłaściwa pielęgnacja. Przede wszystkim trzeba uważać z ilością wody dostarczanej do korzeni. Jeżeli będzie jej zbyt dużo, liście zaczną brązowieć, a z czasem roślina umrze. Gdy zbyt mało – pnącze stanie się wiotkie. Żółknięcie liści to z kolei sygnał, że w doniczce znajduje się za dużo nawozu.

Choroby dotykające epipremnum złociste oraz pinnatum wywołują też szkodniki. W takiej sytuacji zaleca się wymycie liści i łodygi, a potem opryskanie jej środkiem chemicznym.
Czasem oprysk chemikaliami nie wystarcza. Jeśli wokół rośliny latają owady, można podejrzewać, że to ziemiórki. Ich larwy żywią się korzeniami. W takiej sytuacji pozostaje już tylko przesadzić roślinę do innej doniczki i dopiero wtedy spryskać ją preparatem owadobójczym.

Dlaczego warto i jak hodować epipremnum?

Epipremnum wygląda efektownie, a przy tym nie wymaga zbyt uważnej pielęgnacji. Osobom, które chciałyby je mieć, pozostaje przyswojenie tylko kilku prostych zasad. Tropikalne pnącze:

  • lubi rozproszone światło;

  • powinno rosnąć w głębi nasłonecznionego pomieszczenia;

  • trzeba trzymać z dala od całkowitego cienia;

  • nie powinno stać w wodzie, a tylko być zraszane i podlewane ciepłą cieczą;

  • należy hodować w lekko wilgotnej i dobrze napowietrzonej ziemi;

  • rozmnażać poprzez odcięcie pędu z liściem i otworami na korzenie;

  • zaleca się umyć przed spryskaniem środkiem eliminującym szkodniki.

Data publikacji: 11.07.2024

Data aktualizacji: 27.08.2024