Przejdź do głównej treści

Ekologiczne materiały budowlane – czy to możliwe?

W XXI wieku stawiamy na bardziej ekologiczne rozwiązania. Wszyscy powinni zdawać sobie sprawę, jakie korzyści niesie bardziej przyjazny dla natury styl życia. Zmiany dotknęły praktycznie każdą dziedzinę życia, również budowlankę. Coraz częściej stawia się na materiały ekologiczne, które są przyjazne dla środowiska.

Ekologiczne materiały budowlane - jakie to?

Spis treści:

Ekologiczne materiały budowlane - jakie to?

W przypadku materiałów ekologicznych liczy się ich pochodzenie oraz skład, ale również lokalizacja surowca. Chodzi w szczególności o transport danego materiału, który również zwiększa emisję CO2. Bardzo ważny jest również proces, w którym się go uzyskuje, ale i to, w jaki sposób można go zutylizować. Ekologiczne materiały budowlane można podzielić na dwa rodzaje: naturalne oraz przetworzone. Najpierw przyjrzyjmy się tym pierwszym.

Drewno

To chyba pierwszy surowiec, który przychodzi nam do głowy, gdy słyszysz hasło “ekologiczne materiały budowlane”. Coraz częściej nowe budynki są zbudowane z tego materiału. To powrót do przeszłości, kiedy drewno stanowiło główny materiał budowlany. Ten surowiec świetnie harmonizuje z otoczeniem. Dodatkowo tworzy zdrowy mikroklimat, który będzie sprzyjał mieszkańcom takiego domu. Do zalet drewna należy niewątpliwie zapewnianie optymalnej wilgotności, dobre pochłanianie dźwięków czy naturalna termoregulacja. Jest to trudne do uzyskania w przypadku innych materiałów. Wbrew powszechnej opinii drewno jest materiałem trwałym i stosunkowo odpornym na ogień. Wystarczy jego specjalistyczna obróbka i zabezpieczenie.

Ziemia

Ziemia towarzyszy człowiekowi od bardzo dawna - praktycznie od samego początku. Pierwsze domy były tworzone właśnie z ziemi. Po tysiącach lat ten materiał ponownie wraca do łask. Z ubitej ziemi można budować “lepianki”, ale jest ona również niezwykle interesująca przy aranżacji krajobrazu wokół budynku.

Słoma

Zapewniamy, nie jest to powrót do średniowiecza. Słomiana kostka to tania, energooszczędna oraz ekologiczna alternatywa dla innych materiałów budowlanych. Polskie warunki klimatyczne umożliwiają budowanie domostw właśnie w ten sposób. Słomę uzyskuje się każdego roku. W naszej szerokości geograficznej jest dostępna wszędzie. Produkcja kostek słomy i ich dostarczenie na miejsce budowy jest tańsze, niż w przypadku innych materiałów. Dom stworzony z zeschniętej trawy sprzyja ochronie środowiska i spełnia warunki, by uzyskać standard domu pasywnego.

Teraz należy się skupić na drugim rodzaju materiałów ekologicznych, czyli materiałach przetworzonych.

Cegły z odzysku

Cegła to materiał, który jest w pełni naturalny oraz zdrowy. Musi być jednak wykonany z materiału dobrej jakości. Do zalet cegieł należy odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne, dobra izolacja akustyczna, ale również cieplna. Dzięki temu będziesz mógł zaoszczędzić kilka złotych przy płaceniu rachunków. W trakcie budowy domu warto rozważyć zakup cegieł, które pochodzą z rozbiórki. To szansa na zaoszczędzenie dodatkowej sumy pieniędzy. Cegły z drugiej ręki są czasami nawet o połowę tańsze.

Włókna celulozowe

Włókno celulozowe to świetna alternatywa dla tradycyjnego styropianu i wełny mineralnej. To ekologiczny zamiennik, którym można termicznie izolować budynek. Włókna celulozowe powstają w procesie recyklingu makulatury. W trakcie produkcji są impregnowane ze związkami boru, by zabezpieczały przed rozwojem pleśni oraz grzybów. W związku z tym, że we włóknach występuje duża zawartość powietrza, stanowią świetny izolator. Materiał posiada zdolność do regulowania poziomu wilgotności. W związku z tym, że włókno celulozowe powstaje w procesie recyklingu, wymaga trzydzieści razy mniejszych nakładów energii, niż potrzeba np. przy produkcji wełny mineralnej.

Włókna drzewne

Do izolacji dachów oraz ścian można zastosować włókna drzewne. Można je znaleźć na rynku w postaci mat z luźnych włókien drewna sosnowego. Materiał ten posiada dużą pojemność cieplną oraz wysokie parametry izolacyjne. Włókna drzewne zapobiegają zbieraniu się wilgoci w elewacji, więc nie będziesz musiał martwić się o rozwój pleśni czy grzybów. Materiał jest biodegradowalny, ale jeśli zajdzie potrzeba, może być użyty ponownie. Podczas produkcji włókna drzewnego nie wydzielane są żadne gazy. Wręcz przeciwnie. Drewno redukuje ilość dwutlenku węgla w atmosferze.

Włókna konopne

Kolejnym materiałem, który może być alternatywą dla styropianu i wełny mineralnej, są włókna konopne. Jej skład w 80% stanowi konopia. Spoiwem w tym przypadku jest krochmal ryżowy lub kukurydziany. Materiał jest zabezpieczony przed pożarem za pomocą sody. Wełna konopna posiada zdolność regulacji poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Wykazuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, więc z pewnością rachunki nie będą wysokie. Konopie ograniczają również ilość dwutlenku węgla w atmosferze. Wełna konopna jest sprzedawana w postaci płyt, pasów lub luzem. Po rozbiórce materiał może być kompostowany.

Szkło piankowe

Na koniec warto się przyjrzeć jeszcze szkłu piankowemu. Do jego produkcji dochodzi w procesie recyklingu starego szkła. Do roztopionej masy dodawane są środki pianotwórcze. Materiał dostępny jest w postaci granulatu lub płyt. Nie musisz się martwić o swoje zdrowie. Ani w trakcie produkcji, ani później podczas eksploatacji nie są wydzielane żadne szkodliwe substancje. Po rozbiórce szkło piankowe może zostać ponownie użyte przy produkcji tego samego materiału.

Ekologiczne materiały budowlane - czy warto?

Ekologiczne materiały budowlane - czy warto?

Do produkcji materiałów budowlanych wykorzystuje się spore ilości energii nieodnawialnej. Prowadzi to do zwiększonej emisji dwutlenku węgla. Korzystanie z ekologicznych materiałów budowlanych pozwala rozważnie wykorzystywać zasoby naturalne. Dzięki nim minimalizuje się emisję toksyn, które zwykle uwalniane są do atmosfery w procesie produkcji i w przypadku awarii. Decydując się na ekologiczne materiały budowlane, zwiększasz bezpieczeństwo biologiczne przyszłych pokoleń, ponieważ powstaje mniej odpadów.

Każdy medal ma dwie strony. Ekologiczne rozwiązania są przyjazne środowisku, ale również droższe od zwykłych materiałów budowlanych. Droższa jest również ich instalacja.

Ekologiczne budowanie - o co chodzi?

Skoro na rynku możesz znaleźć ekologiczne materiały budowlane, warto również poznać zasady budowania, które będzie przyjazne dla środowiska. Oto kodeks dobrego budowlańca:

  1. Sięgaj po lokalne materiały;

  2. Korzystaj z takich materiałów, które nadają się do powtórnego przetworzenia;

  3. Kiedy projektujesz dom, weź pod uwagę materiały, które są trwałe. Ograniczysz w ten sposób liczbę napraw oraz remontów;

  4. Kiedy wykonujesz remont, bądź coś budujesz, segreguj odpady.

Kiedy postawisz już swój wymarzony dom, nie zapomnij o tym, by znalazło się obok niego kilka drzew. A może stworzysz cały piękny ogród? Aranżacja zieleni wokół domu to świetna alternatywa dla betonu. Duże drzewa to więcej tlenu, ale również potrzebny latem cień.

Ekologiczne budowanie - o co chodzi?

Postaw na ekologiczne materiały budowlane

Wszystkie wymienione w tym artykule ekologiczne materiały budowlane, są coraz częściej używane w trakcie budowy domów. Jeszcze parę lat temu ekologia dla wielu to był wymysł, jednak z czasem ludzie zaczęli dostrzegać, że trzeba dbać o naszą planetę dla przyszłych pokoleń. Ty również możesz przyczynić się do ochrony środowiska, wybierając materiały ekologiczne. Proces ich produkcji i eksploatacji nie wiąże się ze zwiększoną emisją dwutlenku węgla. Są to materiały trwałe, które stanowią genialną alternatywę dla klasycznych produktów.

Data aktualizacji: 05.08.2024