Drewno wenge – egzotyczna atrakcja w polskich domach

Wenge jest jednym z rodzajów drewna, które na całym świecie cieszy się nieustającą popularnością. Podobnie jest w naszym kraju – chętnie wybieramy elementy wyposażenia wykonane właśnie z tego gatunku. Poznajmy więc zalety drewna wenge i rodzaje jego zastosowań.

Charakterystyczną cechą wenge jest jego oryginalne ubarwienie. Polacy bardzo chętnie decydują się na elementy wyposażenia w ciemnych kolorach, dlatego ten rodzaj drewna jest w naszych domach częstym gościem. Ciekawostką jest fakt, że odcień koloru brązowego charakterystyczny dla tego gatunku otrzymał już nazwę wenge.

Charakterystyka drewna egzotycznego

Wenge jest liściastym drzewem egzotycznym, które rośnie w Afryce. Mieszkańcy tego kontynentu wykorzystywali je w magicznych obrzędach – wyraziste słoje drewna i kolor pobudzały wyobraźnię i oczarowywały. W naszych domach wenge znajduje już inne zastosowanie, jednak niesie ze sobą klimat egzotyki i magii. Ze względu na duże zniszczenia siedlisk oraz nadmierną eksploatację drewno wenge znajduje się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem.

Zastosowanie wenge

Drewno wenge cechuje się przede wszystkim twardością i dużą gęstością, dzięki czemu znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Gatunek ten znany nam jest przede wszystkim z branży meblarskiej. Wykorzystuje się go zarówno do wyrobu mebli użytkowanych wewnątrz, jak i na zewnątrz. Szafy, komody czy regały wykonane z wenge świetnie wpasowują się w nowoczesne wnętrza, w których szukamy ciekawych rozwiązań. Wenge sprawdza się także na tarasach i balkonach, głównie ze względu na swoją solidność i trwałość. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak z innymi gatunki drewna, wenge powinno być odpowiednio zabezpieczone i impregnowane. Taka pielęgnacja zapewni nam długotrwały pożytek z mebli wenge.

small_stol_wengesmall_stol_wengesmall_stol_wengesmall_stol_wenge

Egzotyczne podłogi

Egzotyczne gatunki drewna są bardzo twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego są surowcem wykorzystywanym do produkcji podłóg. Mają dużą odporność na wilgoć i dobrze radzą sobie z ogrzewaniem podłogowym – dzięki temu możemy stosować je także w kuchni i łazience. Oryginalne wzory słojów i głęboki, egzotyczny kolor mają swoje plusy i minusy. Ciemne podłogi posiadają swój niezaprzeczalne klimat i wdzięk, jednak widać na nich kurz i wszelkie zabrudzenia. Należy także dopasować do nich kolory ścian, mebli oraz dodatki, aby pomieszczenie nie było zbyt przytłaczające. Pamiętajmy również, iż ciemne podłogi optycznie pomniejszają wnętrze.

Szafka_pod_umywalke_Retro_Wenge_castoramaSzafka_pod_umywalke_Retro_Wenge_castoramaSzafka_pod_umywalke_Retro_Wenge_castoramaSzafka_pod_umywalke_Retro_Wenge_castorama