Drewno świerkowe – właściwości i zastosowanie
Nietrudno docenić wszelkie elementy wyposażenia czy wykończenia z naturalnego drewna. Jest ono ciepłe i trwałe, a przy tym odnawialne i zdrowe dla naszych organizmów. A czym wyróżnia się konkretnie drzewo świerkowe? Sprawdźmy.
Spis Treści:
Charakterystyka drewna świerkowego
Drewno świerkowe stanowi dość popularny materiał – stosuje się go w budownictwie do tworzenia konstrukcji, ale i meblarstwie do wykańczania powierzchni. Jest więc wszechstronne i uniwersalne. Dlaczego tak jest? Oto cechy drewna świerkowego, które sprawiają, że tak często możemy spotkać je w roli materiału budowlanego:
- poziom gęstości sprawia, że jest stosunkowo miękkie i lekkie, co ułatwia jego obróbkę,
- szybko schnie,
- łatwo daje się malować i lakierować,
- duża podatność na klejenie,
- trwałe i wytrzymałe.
Czy wiesz, że…? Drewno świerkowe ma wyjątkowe „zdolności ostrzegawcze”. Co to oznacza? W razie znacznej utraty jego właściwości i możliwości uszkodzenia konstrukcji drewnianej poprzez łamanie się czy pękanie, wydaje one wyraźne dźwięki. Trzeszczenie ostrzeże nas na długo przed ewentualną możliwością zawalenia się konstrukcji świerkowej. |
Drewno świerkowe jest stosunkowo łatwo dostępne i tanie, dlatego chętnie stosuje się je w budownictwie. Ma podobne właściwości do sosny, choć jest od niej nieco gorsze. Najlepsze parametry techniczne osiągają drzewa w wieku 80-120 lat. Kolor drewna sosnowego jest najczęściej białawy, w innych odmianach żółtawy i czerwonawy.
Wykorzystanie drewna świerkowego
To drzewo iglaste ma bardzo szerokie zastosowanie. Jedynym jego „mankamentem” jest to, że nie nadaje się do impregnacji ciśnieniowej, dlatego drewno to nie powinno być stosowane w miejscach bardzo wilgotnych czy w bezpośrednim kontakcie z gruntem. W innych przypadkach możemy swobodnie wykorzystać świerk wszędzie tam, gdzie chcemy. Co ciekawe drewno to nadaje się do stosowania pod wodą – całkowicie w niej zanurzone nie traci swych właściwości.
W budownictwie z drewna świerkowego najczęściej powstają:
- deski,
- tarcica,
- kantówki.
Elementy konstrukcyjne nadają się również w budownictwie wodnym i górniczym.
W wykończeniówce stosuje się świerkowe:
- podłogi,
- listwy,
- schody,
- fornir, płyty i sklejkę.
Z drewna świerkowego wykonuje się też opakowania – skrzynki czy pudła.
Jest popularnym materiałem stolarskim wykorzystywanym do produkcji mebli – zarówno przeznaczonych do wnętrz, jak i ogrodów czy na tarasy. Świetnie spisują się choćby półki świerkowe.
Innymi zastosowaniami drewna świerkowego są:
- produkcja papieru – jeden z głównych materiałów w przemyśle celulozowym,
- produkcja instrumentów smyczkowych,
- materiał opałowy.
To świerki są również wykorzystywane co roku jako drzewka bożonarodzeniowe. Możemy sobie zatem wyobrazić, jak pachną wnętrza wykończone elementami z tego surowca bądź te, w których spotkamy się ze świerkowym wyposażeniem. Dobrze zaimpregnowana świerczyna posłuży nam na lata. Pamiętajmy jedynie, że drewno to łatwo nie poddaje się obróbce poprzez polerowanie.
Data Aktualizacji: 13.08.2024