Do czego zastosować kurki kulowe?

Kurki kulowe z racji charakterystycznego kształtu i powszechnego zastosowania w domowych instalacjach są stałym elementem domowych systemów wodnych i gazowych. Zakres ich użycia wykracza poza te instalacje – co sprawia, że są tak uniwersalne i rzadko ulegają rozszczelnieniom?

Do czego zastosować kurki kuloweDo czego zastosować kurki kuloweDo czego zastosować kurki kuloweDo czego zastosować kurki kulowe

Zawory kulowe mają jedno zadanie – umożliwić lub zablokować przepływ cieczy lub gazu – natomiast stosowane są w kontakcie z wieloma substancjami. Są nimi:

- woda gorąca i zimna,

- gaz,

- sprężone powietrze,

- olej,

- inne czynniki, które nie reagują z użytymi do wykonania zaworu materiałami.

Zawory kulowe spotykamy na co dzień w domowych instalacjach, ale powszechnie korzysta się z nich wszędzie tam, gdzie konieczne jest albo blokowanie przepływu (przesyłu), albo jego umożliwienie. Specjalna budowa kurka jest niezwykle przyjazna w użyciu – do jego uruchomienia wystarczy przekręcić dźwignię regulacji zaledwie o ¼ obrotu.

Wynika to z budowy zaworu, którego sercem jest mosiężna kula wykonana z dużą precyzją – wahania jej idealnego rozmiaru nie wykraczają poza setną części milimetra. Następnie kula pokrywana jest warstwą chromu, od grubości i dokładności, której zależy długość, a także efektywność pracy całego kurka. Jakość uszczelnień, na które składają się wysokogatunkowa guma i teflon, gwarantuje długotrwałe działanie zaworu. Z tego względu kurki takie spotykamy w budynkach mieszkalnych, ale również w przemyśle i budownictwie, a także… pod wodą – zawory kulowe o specjalnym uszczelnieniu stosowane są podczas wydobywania ropy naftowej.

Do czego zastosować kurki kuloweDo czego zastosować kurki kuloweDo czego zastosować kurki kuloweDo czego zastosować kurki kulowe

Domowe użycie zaworów kulowych ogranicza się do ich obecności w instalacjach: wodnej, centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej i gazowej. Efektywność ich pracy jest wyznaczana między innymi brakiem zanieczyszczeń wewnątrz systemów – ponieważ wszelkie drobiny piasku czy ukruszonych odprysków mogą negatywnie odbić się na działaniu zaworów, w miejscach narażonych na występowanie drobnego kruszywa należy zastosować kurki wyposażone w filtry siatkowe lub same filtry umiejscowione tuż przed zaworami. Jakie typy zaworów spotykamy w domach najczęściej?

- zawory kulowe gazowe,

- zawory zwrotne – w instalacjach wodnych uniemożliwiają wsteczny przepływ cieczy,

zawory grzejnikowe odcinające – mocowane w celu możliwości odłączenia grzejnika bez potrzeby unieruchomienia (opróżnienia) całej instalacji,

- zawory grzejnikowe regulacyjne – umożliwiają kontrolowanie ilości energii kierowanej do poszczególnych grzejników, a co za tym idzie – uzyskanie w danym pomieszczeniu wymaganej temperatury.

 

Data aktualizacji: 29/05/2024