Przejdź do głównej treści

Do czego służą przyrżnie? Wybór i zastosowanie

Jeśli zamierzamy ciąć deski, listwy, panele lub inne drewniane elementy ręczną piłą, wyposażmy swój warsztat w przyrżnię. Ta specjalna skrzynka uciosowa znacznie ułatwi nam pracę. Czym dokładnie jest przyrżnia i kiedy jest szczególnie przydatna?

Zastosowanie przyrżni

Jeśli nie posiadamy piły kątowej i do cięcia używamy pił ręcznych – grzbietnicy lub płatnicy – możemy wyposażyć warsztat w przyrżnię, nazywaną też skrzynką uciosową. To przydatne akcesorium umożliwia przecinanie desek, listew, paneli i innych drewnianych elementów pod określonym na stałe lub regulowanym kątem. Pozwala na proste cięcie bez konieczności używania dodatkowych prowadnic i przyrządów mierniczych.

Niektóre przyrżnie dostosowane są do cięcia styropianowych elementów sztukaterii, np. gzymsów lub listew ozdobnych. Oprócz skrzynek przytwierdzanych na stałe do blatu stołu, możemy dostać też przenośne przyrżnie przydatne podczas prac remontowo-budowlanych, takich jak kładzenie paneli czy wykończenie mebli listwami przyblatowymi.

przyrzniaprzyrzniaprzyrzniaprzyrznia

Rodzaje skrzynek uciosowych

Przyrżnie można podzielić ze względu na rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane, oraz ze względu na funkcje, które dodatkowo pełnią. Wyróżniamy:

- przyrżnie drewniane – najprostszy rodzaj skrzynki uciosowej, który umożliwia cięcie pod stałym kątem, np. 45, 60 czy 90 stopni. Dostępna jest w wielu rozmiarach. Otwory do mocowania na stole warsztatowym umożliwiają unieruchomienie skrzynki podczas cięcia,

- przyrżnie z tworzywa lub metalu – to kolejny rodzaj skrzynek uciosowych, które od drewnianych przyrżni mogą różnić się zastosowaniem zacisku przytrzymującego cięty materiał. Kąty cięcia są stałe lub regulowane. Skrzynki tego rodzaju stosowane są zwykle w warsztatach, niektóre posiadają ogranicznik do oparcia o brzeg stołu,

Uwaga!

Możliwości skrzynki uciosowej są ograniczone ze względu na jej rozmiary. Przyżnia zwykle pozwala przeciąć niewielkiej szerokości listwy i węższe deski, które się w niej mieszczą. Trzeba również pamiętać, że dokładność przecinania nie zawsze będzie perfekcyjna, jeśli w przyrżni tworzy się luz. Jeśli zależy nam na precyzyjnej obróbce drewna bez marginesu błędu, wybierzmy ukośnicę. Piła ukosowa pozwala na dokładne cięcie, jest szybka i dzięki podwójnym prowadnicom umożliwia obróbkę szerokich elementów.

Pila_Stanley_z_przyrznia_metalowaPila_Stanley_z_przyrznia_metalowaPila_Stanley_z_przyrznia_metalowaPila_Stanley_z_przyrznia_metalowa

- przyrżnie nastawne z piłą – niekiedy producenci oferują gotowe rozwiązania w postaci kompletu złożonego z ręcznej piły na prowadnicach i przyrżni. Narzędzia są uzupełnione o zaciski do przytrzymywania ciętych listew oraz ruchomą podstawę, którą możemy ustawić pod dowolnym kątem,

przyrżnie-przymiary 2 w 1 – na rynku dostępne są przyrżnie, które mają dodatkowe funkcje – pozwalają nie tylko ustawić właściwy kąt cięcia, ale też uprzednio zmierzyć kąt, pod którym należy obrabiać dany materiał. Przydają się szczególnie przy pracy w remontowanym lub wykańczanym mieszkaniu – umożliwiają wygodny pomiar i odczyt wartości kątów w pomieszczeniu. Automatycznie odwzorowują tę wartość na ciętych listwach wykończeniowych czy panelach i pozwalają prawidłowo ciąć piłą ręczną dzięki wbudowanym bolcom do prowadzenia brzeszczotu. 

przyrzniaprzyrzniaprzyrzniaprzyrznia