Czym odstraszyć koty z ogrodu? Podpowiadamy!
Dzikie koty odwiedzają Twoją działkę, niszcząc posadzone na niej grządki i rabatki To wyjątkowo uciążliwy problem, z którym borykają się zarówno mieszkańcy miast jak i wsi. Dowiedz się, jak i czym odstraszyć koty z podwórka, aby nie zrobić im krzywdy.
Czego nie lubią koty? Rośliny ogrodowe
Koty to zwierzęta wyposażone w niezwykle wrażliwy zmysł węchu. Wykorzystaj tę wiadomość, jeśli chcesz pozbyć się tych dzikich lokatorów ze swojego ogrodu. Oto rośliny odstraszające koty.
Koty nie przepadają za zapachem lawendy. Czemu więc nie zasadzić jej w swoim ogrodzie? Lawenda to wieloletnia, mało wymagająca roślina, która najlepiej czuje się w dobrze przepuszczalnym podłożu i nasłonecznionym miejscu. Nie tylko pięknie się prezentuje, ale również potrafi wywabić kota z ogrodu.
Kolejnym zapachem, za którymi koty nie przepadają, jest geranium, czyli woń pelargonii pachnącej. To roślina zewnętrzna odpowiednia dla początkujących ogrodników bowiem potrzebuje jedynie słonecznego stanowiska oraz przepuszczalnej i żyznej gleby. Co więcej, geranium nie wymaga częstego podlewania – wręcz przeciwnie – nadmiar wody powoduje żółknięcie jego liści.
Naturalny odstraszacz kotów to również ruta zwyczajna. Jest to roślina lecznicza stosowana często w chorobach skóry i chorobach reumatycznych. Jej zapach jest nietolerowany przez koci nos. Ruta działa na koty odstraszająco.
Repelenty – skuteczne odstraszacze kotów
Repelenty na psy i koty to mechaniczne bądź chemiczne środki odstraszające właśnie je. Bazują one właśnie na kocim węchu, bowiem zawierają kompozycję zapachowe nielubiane przez bezpańskich mruczków. Wystarczy spryskiwać nimi miejsca, gdzie koty załatwiają się na naszej posesji.
Repelenty chemiczne dla kotów
Preparaty odstraszające koty przybierają formę sprayów i olejków eterycznych np. spray o woni cytrusów, eukaliptusa, mentolu czy kamfory. Występują również w postaci granulek, które wystarczy wysypać na działce np. wokół ogrodzenia.
Nie musisz martwić się o pogodę, bowiem spray odstraszający koty to produkt odporny na opady deszczu czy mgłę. Takie preparaty cechuje również wysoka skuteczność i długotrwałe uwalnianie zapachu nawet przez 2-3 tygodni. Repelenty mimo tego, że odstraszają koty, są dla zwierząt w pełni bezpieczne. Użyj olejków eterycznych w celu odpędzenia dzikich czworonogów ze swojej posesji. To skuteczny sposób na pozbycie się kotów, które dają się we znaki.
Repelenty mechaniczne na koty
Kiedy środki chemiczne zawodzą, możesz sięgnąć po repelenty mechaniczne jak odstraszacz ultradźwiękowy na koty. Urządzenie potrafi skutecznie odstraszyć koty, bowiem emituje dźwięki o wysokiej częstotliwości słyszalne przez zwierzęta, lecz niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Tego typu odgłosy drażnią kocury i kotki, które przestają przychodzić do Twojego ogrodu.
Co więcej, odstraszacze ultradźwiękowe mogą także pozbyć się gryzoni takich jak mysz, szczur czy kuna, które porą jesienno-zimową szukają schronienia w budynkach i pod maskami samochodów.
Woda – doskonały odstraszacz na koty
Czy wiesz, że koty to zwierzęta, które nie lubią wody? Wykorzystaj ten fakt w celu pozbycia się tych nieproszonych gości ze swojego ogrodu. Jak to zrobić? Możesz zainwestować w zwykły zraszacz z fotokomórką – najlepiej obrotowy. Umieść go w miejscu, gdzie najczęściej przebywają koty i cierpliwie czekaj. Gdy koty zbliżą się do zraszacza, ten automatycznie wypuści strumień wody, który skutecznie je odstraszy. Mruczki bardzo tego nie lubią i uciekną w popłochu.
Jeśli natomiast podlewasz swój trawnik i rabaty przy pomocy tradycyjnego węża ogrodowego, postaraj się intensywniej zraszać miejsca, w których przebywają koty. Zwierzęta te nie przepadają za wilgotną ziemią i nie znaczą tych miejsc odchodami i moczem.
Domowe sposoby na odstraszenie kota
Istnieją również domowe sposoby na odstraszenie dzikich kotów. Zauważyłeś, że mruczki wdrapują się na blat ogrodowego stołu, siadają na ławkach i krzesłach na tarasie? Przetrzyj meble ogrodowe wodą z dodatkiem octu. Oczywiście, najpierw zwróć uwagę, z jakiego materiału wykonane są Twoje zestawy meblowe. Ocet nie sprawdzi się w przypadku krzeseł obitych tkaniną – może doprowadzić do powstania nieestetycznych przebarwień.
Jeśli chodzi o inne odstraszacze na koty, to możesz wysmarować ogrodzenie lub samą jego podmurówkę naftaliną. Niestety jest to czynność, którą trzeba przeprowadzać systematycznie, bowiem zapach nafty szybko się ulatnia. Możesz również rozrzucić ziarna gorczycy wokół ogrodzenia – woń tych przypraw powinna zniechęcić koty do odwiedzin.
Dlaczego warto odstraszać dzikie koty z ogrodu?
Już wiesz, jak zminimalizować prawdopodobieństwo pojawienia się kotów w ogródkach i w jakie preparaty warto się przygotować. Czy zastanawiałeś się, dlaczego warto pozbyć się kotów z działki? Z wielu powodów i to bardzo poważnych.
Koty podobnie jak i psy mają silną potrzebę kopania. Głównym problemem obecności mruczków w ogrodzie są porozkopywane grzędy, rabaty i ogródki. Jeśli na Twoją działkę przychodzą koty, to robią to w celu kopania w miękkiej i żyznej glebie. Niestety bardzo często wybierają takie miejsca na swoją prywatną kuwetę, gdzie zakopują odchody. Koty uwielbiają załatwiać się również do piasku, więc jeśli w Twoim ogrodzie jest dziecięca piaskownica, dokładnie przykrywaj ją na noc, korzystając z plandeki. W ten sposób nie dopuścisz do wtargnięcia do niej kocurów.
Oprócz rozkopywania rabatek koty znaczą teren moczem. Jest to ich metoda komunikacji. Koci mocz ma bardzo intensywny zapach i potrafi uszkodzić posadzone w ogrodzie rośliny. Regularnie zanieczyszczane moczem kwiaty z dnia na dzień będą marniały.
Już wiesz, co odstrasza koty od sikania i załatwiania się w ogrodzie. Wypróbuj opisane tutaj bezpieczne sposoby na pozbycie się bezpańskich kotów. Możesz użyć sprayu na koty, wybrać ultradźwięki bądź spróbować domowych metod włącznie z posadzeniem roślin zewnętrznych, za którymi kociaki nie przepadają. Z pewnością któraś z przedstawionych w tym tekście metod w końcu zadziała.
Data Publikacji: 31.05.2024