Czym jest profil okienny
Podczas wyboru okien do nowo powstającego lub remontowanego budynku spotykamy się z dużą ilością czynników, które musimy wziąć pod uwagę, aby zapewnić wnętrzom odpowiednią temperaturę. Główny wpływ na to, oprócz samych szyb, będą miały profile okienne, które w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane, mają różną charakterystykę. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu bliżej.
Spis treści:
- Do czego służy profil okienny?
- Z czego wykonany jest profil okienny?
- Jakie profile zapewniają minimalną przepuszczalność cieplną?
- Co wybrać: drewno, metal czy tworzywo sztuczne?
Do czego służy profil okienny?
Wybierając okna, zwracamy uwagę na ich estetyczny wygląd, dopasowanie do całości budynku, przenikalność cieplną i trwałość materiałów, z których zostały wykonane. Okna to nie tylko szyby (choć i w ich przypadku musimy dokonać wyboru), ale okalające je ramy – profile okienne. W nich umieszczone są szklane tafle i one decydują o tym, czy z naszego domu będzie uciekało ciepłe powietrze, a do wnętrza będzie dostawało się zimne.
Z czego wykonany jest profil okienny?
Powszechnie stosowane przed laty drewniane ramy okienne wykonane z drewna litego ustąpiły miejsca popularnym „plastikom”, choć drewno jako materiał na profil okienny nie oddało pola tworzywom sztucznym i w nowej odsłonie – klejonej warstwowo lub łączonej na mikrowczepy – znajduje się w ofercie producentów profili. Oprócz drewna i polichlorku winylu, spotykamy też profile aluminiowe, szczególnie w nowoczesnym budownictwie.
Jakie profile zapewniają minimalną przepuszczalność cieplną?
Im więcej komór posiada profil okienny, tym lepszą zapewnia termoizolację, producenci stosują też dodatkowe rozwiązania, które uniemożliwiać mają ucieczkę ciepła z wnętrz mieszkań. Służą temu na przykład wypełnienia izolujące, jak choćby spienione PCV na stali, która co prawda stabilizuje konstrukcję okna, ale z drugiej strony jej obecność może powodować powstanie mostków termicznych. Na termoizolacyjne właściwości możemy też zwrócić uwagę przy doborze szyb i zastosować szkło niskoemisyjne, w procesie produkcji, którego użyto gazów ciężkich, na przykład argonu.
Co wybrać: drewno, metal czy tworzywo sztuczne?
Produkowane obecnie profile okienne są przystosowane do wielu typów budynków, ich wybór jest bardzo duży, podobnie jak zróżnicowanie ich właściwości i cen. Jeśli mamy na uwadze głównie tę ostatnią, wybierzmy dwukomorowe profile wykonane z polichlorku winylu. Gdy chcemy, aby nasz dom prezentował się nienagannie, miał swój szyk i elegancję od strony elewacji, przysłuży się temu drewniana stolarka okienna. Inaczej, gdy zamieszkujemy dom o nowoczesnej bryle – tutaj najlepiej pasować będą profile aluminiowe. Pamiętajmy, że jeśli planujemy postawienie budynku niskoenergetycznego lub pasywnego, uwzględnić należy odpowiednie dla niego okna, których profile mają nawet pięć komór.
Data aktualizacji: 22.08.2024