Czym jest i do czego służy dysperbit?
Dysperbit jest substancją służącą do izolacji od wody, którą można stosować z równą skutecznością na dachu i przy fundamentach. Dzięki swojej konsystencji jest łatwy do nakładania i stanowi barierę hydroizolacyjną. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o tym środku?
Spis treści:
- Jakie znaczenie izolacji od wody w budynkach ma dysperbit?
- Czym jest dysperbit?
- Jakie zastosowania ma dysperbit?
- Jaki dysperbit do fundamentów wybrać?
- Jaki dysperbit do drewna sprawdzi się najlepiej?
- Malowanie dysperbitem – jak zrobić to prawidłowo?
- Dysperbit - jak stosować?
- Teraz już wiesz, do czego służy dysperbit – podsumowanie
Jakie znaczenie izolacji od wody w budynkach ma dysperbit?
Zapewnienie budynkowi izolacji od wody jest sprawą pierwszoplanową – między innymi po to stawiamy domy, aby były one schronieniem przed deszczem i wodą gruntową. Aby te nie miały do nas dostępu, już na etapie budowania domu niezbędne będzie szczelne odgrodzenie się od możliwych niebezpieczeństw – dokonamy tego za pomocą warstwy substancji hydroizolacyjnej. Jedną z nich jest dysperbit.
Czym jest dysperbit?
Dysperbit należy do środków zbudowanych na bazie asfaltów ponaftowych z wykorzystaniem inhibitorów korozji, środków emulgujących i obniżających temperaturę zamarzania wody. Przy jego pomocy wykonuje się właściwą izolację dachów lub np. gruntowanie płyt z wełny mineralnej. Służy także do wykonywania izolacji przeciwwilgociowych fundamentów i dachów. Wymienione przykłady stosowania dysperbitu nie wyczerpują jednak wszystkich możliwości zastosowania dysperbitu.
W przeciwieństwie na przykład do smoły dysperbit nie wymaga uprzedniego podgrzania przed naniesieniem, nadaje się do aplikowania tuż po otwarciu pojemnika (5,10 lub 20 kg). Ważne, by niewykorzystany lub gotowy do użycia dysperbit nie był przechowywany w zbyt niskiej temperaturze – kiedy woda, która jest składnikiem preparatu, zamarznie, właściwości masy znacznie się pogorszą.
Jakie zastosowania ma dysperbit?
Dysperbit to wszechstronny materiał o szerokim zakresie zastosowań. Dzięki jego właściwościom elastycznym i wodoodpornym można go używać w wielu miejscach wymagających izolacji przed wodą. Przykłady zastosowań to:
- Izolacja wodna w łazience, pralni, kuchni – dysperbit można stosować do zabezpieczania wilgotnych pomieszczeń wewnętrznych, tworząc warstwę chroniącą przed przenikaniem wody.
- Konserwacja pokryć dachowych – dysperbit na dach nadaje się do konserwacji pokryć z papy, blachy, betonu oraz innych materiałów bitumicznych. Skutecznie chroni przed przeciekami oraz niszczeniem, przedłużając ich trwałość.
- Izolacja pozioma i pionowa ścian budynku – dysperbit doskonale nadaje się do izolowania ścian przed wilgocią z zewnątrz.
- Izolacja na elementach konstrukcji stalowej – dysperbit może być stosowany jako ochrona antykorozyjna dla elementów stalowych, które są narażone na działanie wody lub wilgoci.
- Izolacja fundamentów – dysperbit na fundamenty tworzy skuteczną barierę przed wodą gruntową. Zapobiega degradacji materiałów budowlanych.
- Gruntowanie podłoży mineralnych – przykładem zastosowania jest gruntowanie płyt z wełny mineralnej. Zabieg taki poprawia ich chłonność oraz przygotowuje je na kolejne warstwy izolacyjne.
- Gruntowanie posadzki – zapewnia warstwę ochronną oraz zwiększa trwałość posadzki wewnątrz domu lub mieszkania.
- Izolacji przeciwwilgociowych betonu – dysperbit na chudziaka, czyli na cienką warstwę betonu, chroni przed wnikaniem wilgoci z podłoża.
Dysperbit to niezawodny produkt do hydroizolacji najróżniejszych powierzchni. Sprawdzi się zarówno w zewnętrznych, jak i wewnętrznych pracach budowlanych.
Jaki dysperbit do fundamentów wybrać?
Malowanie fundamentów dysperbitem zapewnia skuteczną ochronę przed wilgocią oraz wodą gruntową. Do fundamentów najlepiej sprawdzi się dysperbit emulsji bitumicznej, który jest specjalnie przeznaczony do hydroizolacji. Wybierz produkt odporny na działanie wilgoci, szczególnie w warunkach, gdzie fundamenty będą narażone na kontakt z wodą przez dłuższy czas.
Zwróć uwagę na to, jakie właściwości ma dysperbit. Izolacja fundamentów wymaga elastyczności. Dzięki temu warstwa ochronna będzie w stanie skutecznie zabezpieczyć fundamenty nawet w przypadku niewielkich ruchów podłoża. Dodatkowo dobrze jest wybrać produkt, którego nie trzeba rozcieńczać, a jego aplikacja jest prosta – przyspieszy to proces prac budowlanych.
Jaki dysperbit do drewna sprawdzi się najlepiej?
Dysperbit do drewna powinien być przede wszystkim elastyczny i trwały, aby skutecznie zabezpieczyć drewno przed wilgocią i czynnikami atmosferycznymi. Ważne jest, aby wybrać produkt, który nie tylko tworzy warstwę ochronną, ale także przenika w głąb drewna, zapewniając jego długotrwałą ochronę.
Najlepiej sprawdzają się preparaty z dodatkiem środków antygrzybicznych, które chronią drewno przed pleśnią i grzybami. Warto również zwrócić uwagę na łatwość aplikacji. Wybierz produkt, który szybko schnie i jest odporny na zmywanie. Takim dysperbitem możesz zabezpieczyć powierzchnie drewniane na zewnątrz.
Malowanie dysperbitem – jak zrobić to prawidłowo?
Gęstym pędzlem lub pacą nanosi się warstwę o grubości 1 mm. Po jej wyschnięciu, kiedy preparat zmieni kolor na czarny, nanosi się kolejną o tej samej grubości. Wszelkie powłoki hydroizolacyjne tuż po aplikowaniu ostatniej warstwy wzmacnia się za pomocą posypki dachowej. W podobny sposób zabezpieczamy wszelkie wystające ponad dach zakończenia instalacji wentylacyjnej, dysperbitem powinny być też pokryte wszelkie powierzchnie do wysokości ok. 10 cm ponad płaszczyzną dachową.
Dysperbit - jak stosować?
Gdy nakładasz dysperbit do konserwacji pokryć dachowych, zadbaj o dokładne oczyszczenie i osuszenie powierzchni, na którą będzie aplikowany. Nie stosuj preparatu na wilgotnych podłożach. Prace należy prowadzić podczas sprzyjających warunków atmosferycznych, gdy temperatura przekracza 10ºC i nie pada deszcz. Kiedy masa asfaltowo kauczukowa wyschnie, nabierze pełni swoich właściwości, a warstwa hydroizolacyjna będzie odporna na działanie wszystkich warunków atmosferycznych i temperatury w zakresie -30º do 100ºC. Aby uzyskać maksymalną trwałość, zaleca się nałożenie co najmniej dwóch warstw dysperbitu. Nanoszenie kolejnych warstw powinno odbywać się po całkowitym wyschnięciu poprzedniej. Zazwyczaj trwa to od kilku do kilkunastu godzin, w zależności od warunków pogodowych.
Teraz już wiesz, do czego służy dysperbit – podsumowanie
Dysperbit to wszechstronny i niezawodny produkt do hydroizolacji, który znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie, od dachów, fundamentów, po właściwą izolację ścian, posadzek oraz konstrukcji stalowych. Doskonale sprawdza się w miejscach narażonych na wilgoć. Zapewnia trwałą ochronę przed wodą i działaniem czynników zewnętrznych. Dzięki łatwej aplikacji i elastycznym właściwościom dysperbit jest niezastąpiony w zabezpieczaniu powierzchni budowlanych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Szeroki wybór dysperbitów do różnych zastosowań znajdziesz w sklepie Castorama.
Odwiedź nas już dzisiaj i wybierz produkt, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom!
Data aktualizacji: 09.10.2024