Przejdź do głównej treści

Co to jest strop typu filigran?

Planując remont, nie możesz pominąć wyboru odpowiedniego stropu – kluczowej części każdego budynku. Strop filigran może być idealnym rozwiązaniem, łącząc zalety stropów prefabrykowanych z możliwościami konstrukcyjnymi stropów monolitycznych. W naszym artykule dowiesz się, jakie są techniczne dane stropu filigran, jego zalety, wady i zastosowania. Odkryj, jak strop filigran z łatwością dopasowuje się do każdego kształtu pomieszczenia, zapewnia doskonałą izolację akustyczną, a także skraca czas i ilość pracy na budowie, stając się idealnym wyborem dla Twojego projektu.

strop

Spis treści:

Co to jest filigran?

Projektowanie i budowa obiektów wielokondygnacyjnych, to próba znalezienia idealnych rozwiązań, seria pytań oraz niezliczone decyzje, które musisz podjąć. Jedna z nich dotyczy tego, w jakim systemie zostaną stworzone przegrody dzielące kondygnacje budynku. Do wyboru masz kilka systemów – m.in. strop monolityczny, gęstożebrowy, filigran lub drewniany. By zadecydować o najwłaściwszym dla siebie, zwróć uwagę na takie parametry jak: wytrzymałość, tłumienie dźwięków, termoizolacyjność, a także stopień trudności montażu.

Dlaczego ważne są te wskaźniki?

Dlaczego akurat te wskaźniki są tak ważne? Wytrzymałość określa obciążenie (ludzi i sprzętów), jakie jest w stanie unieść strop. Tłumienie dźwięków świadczy o komforcie użytkowania obiektu – szczególnie budynków mieszkalnych (im materiał bardziej izoluje hałas, tym mniej słychać kroków, uderzeń i rozmów z sąsiednich lokali). Termoizolacyjność ma wpływ na temperaturę w obiekcie. Z kolei stropień trudności montażu świadczy m.in. o konieczności użycia specjalnego sprzętu (np. dźwigu).

Strop filigran – zalety

Wśród kilku najpopularniejszych rozwiązań tworzenia sufitów, znajdują się stropy filigran. Co to takiego? Materiał ten łączy w sobie zalety stropów prefabrykowanych z możliwościami konstrukcyjnymi stropów monolitycznych. Mimo że jego elementy ważą od 125 do około 200 kg, zalicza się go do lżejszych rozwiązań stropowych. Konstrukcję systemu tworzą płyty prefabrykowane w zakładach betoniarskich (które następnie dowożone są na plac budowy) oraz beton. Ten rodzaj przykrycia pomieszczeń odznacza łatwość w montażu i kształtowaniu oraz dobra izolacja akustyczna.

Sam montaż nie należy do skomplikowanych z uwagi na fakt, że trudniejsze miejsca są wzmacniane już w zakładzie poprzez zagęszczenie zbrojenia (kratownic). Prefabrykowane płyty filigran, które są łatwe w transporcie i montażu, znacznie przyspieszają cały proces budowy. Instalacja stropu na powierzchni liczącej kilkaset metrów kwadratowych może zająć zaledwie kilka dni. 

Co więcej, nie skraca się tylko czas pracy na budowie, ale także jej ilość. Jest to możliwe m.in. dzięki gładkości powierzchni od strony sufitu, a także opcji rozmieszczenia w płytach (już w fazie produkcji) np. puszek elektrycznych, a potem – przed ułożeniem nadbetonu – możliwości rozłożenia na płytach kabli elektrycznych. Dzięki parametrom materiału nie musisz także wykonywać deskowania – tę funkcję przejmują płyty. Daje to nie tylko oszczędność czasu, ale i redukcję kosztów związanych z zakupem oraz instalacją deskowania. Ostatecznie prowadzi to do zmniejszenia nakładów pracy i materiałów.

Omawiany rodzaj materiału daje także duże możliwości konstrukcyjne, bo strop filigran rozpiętość osiąga do 12 m. Możesz go także oprzeć na bezpośrednich słupach. Optymalizacja grubości stropów przekłada się na kolejną oszczędność, tym razem kosztów. Co najważniejsze – materiałem pokryjesz powierzchnię o dowolnym kształcie. Stropy filigranowe można więc wykorzystywać w niestandardowych projektach architektonicznych, np. do skomplikowanych form i skosów.

Czy strop filigran jest systemem idealnym? Mimo tak wielu zalet nie jest to materiał perfekcyjny i ma swoje wady. Choć odznacza się łatwością w montażu, ułożenie stropu wymaga użycia dźwigu (nawet podczas budowy domu jednorodzinnego). Do tego wszystkie ściany muszą być wykonane bardzo precyzyjnie, żeby wymiary płyt były dokładnie dopasowane. Skąd ta konieczność dokładności? Odpowiedź jest banalna – na placu budowy niemożliwe są już żadne korekty wymiarów płyt ani dodatkowe modyfikacje.

strop

Strop filigran dane techniczne

Konstrukcję stropu tworzą prefabrykowane płyty stropowe filigran. Ich grubość waha się od 4,5 do 7 cm. Materiał jest fabrycznie zbrojony stalowymi kratownicami przestrzennymi, ułożonymi równolegle do dłuższego boku płyty, w rozstawie nie większym niż 75 cm. Dodatkowe wzmocnienie stanowią pręty układane równolegle oraz prostopadle do kratownic.

Montaż i zbrojenie na budowie

Elementy stropu filigran tworzone są w zakładzie betoniarskim, z kolei na budowie musisz wykonać dodatkowe, niezbędne zbrojenia oraz wylać beton (tzw. nadbeton). Jak to zrobić? Pierwsze, dolne zbrojenie, ułóż na prefabrykowanych płytach (między kratownicami). Drugą część (górne zbrojenie) umieść na kratownicach. Dozbrojone w ten sposób płyty pokryj odpowiednim betonem – o klasie nie niższej niż C16/20.

To ważne, jaką klasę materiału zastosujesz. Twój wybór przełoży się na wytrzymałość oraz sztywność stropu.

Wymiary i zastosowanie

Z uwagi na wymogi konstrukcyjne, całkowita wysokość, jaką osiąga strop filigran (grubość płyty wraz z dźwigarami kratowymi oraz warstwą nadbetonu), nie powinna być mniejsza niż 12 cm. Połączenie dwóch elementów konstrukcji – tej prefabrykowanej i tej tworzonej na budowie (tzw. monolitycznej) – zapewniają kratownice częściowo zabetonowane w stropie. Zespoleniu sprzyja też duża chropowatość powierzchni płyt prefabrykowanych.

Specyfikacja i ograniczenia

Płyty stropu zazwyczaj wykonuje się do konkretnego, indywidualnego projektu domu. Zawierają już wycięcia na przykład na komin. Głównym ograniczeniem wielkości płyt, jest transport i idące za tym wymogi. W efekcie elementy mają od 2,4 do 7,8 m długości i od 0,6 do 2,5 m szerokość.

Poszczególne elementy tworzące strop filigran mogą osiągnąć maksymalną szerokość 2,7 metra. Rozpiętość materiału nie jest zawsze taka sama. Maksymalnie może wynosić wspomniane już wcześniej 12 metrów. Różnorodność parametrów rozpiętości poszczególnych elementów jest zależna od grubości warstwy nadbetonu. Co ważne, wskaźnik ten nie może być przypadkowy – powinieneś go określić już podczas projektowania obiektu.

Izolacja akustyczna

Stosunkowo niewielka grubość stropu filigrani doskonała izolacja akustyczna charakteryzują stropy typu filigran. Dane techniczne materiału zdecydowanie wyróżniają go na tle innych metod tworzenia kondygnacji. Szczególnie istotna jest izolacja akustyczna, bo po zastosowaniu konstrukcji odznaczających się wysokim poziomem zabezpieczenia przed przenikaniem dźwięku i hałasu, zwiększasz komfort użytkowania obiektu. Nie musisz także inwestować w dodatkowe warstwy wygłuszające.

Dlaczego to tak ważny jest ten parametr? Bo dźwięk przenosi się przez strop. W praktyce wygląda to tak, że po zastosowaniu materiału o wysokiej izolacji akustycznej, w konkretnym pomieszczeniu nie słychać, co dzieje się nad lub pod lokalem. Jeśli w swoim mieszkaniu lub biurze słyszysz odgłosy kroków, dźwięki, rozmowy i uderzenia wydawane przez sąsiadów, możesz być niemal pewny, że podczas budowy zastosowano materiał o niskiej izolacji akustycznej.

Strop typu filigran – montaż i zastosowanie

Montaż stropu filigran jest nieskomplikowany. Jednak z uwagi na wagę prefabrykatów (1 m kwadratowy płyty o najmniejszej grubości waży ok. 125 kg) podczas układania go, konieczne jest użycie dźwigu – niezależnie od wielkości obiektu, który budujesz. Jak powinna przebiegać instalacja stropu, gdy jego elementy dotrą już na plac budowy?

Przede wszystkim podczas pracy działaj zgodnie z projektem konstrukcyjnym, w którym dostaniesz wszystkie wskazówki niezbędne do złożenia stropu. Określa on sposób wykonania zbrojenia, umiejscowienie poszczególnych płyt oraz rozstaw podpór montażowych, na których powstanie strop filigran (grubość konstrukcji uzależnia odległość stawiania kolejnych wsporników, która waha się od 1,7 do 2,1 metra).

Płyty układaj na przygotowanych wcześniej ścianach i podporach montażowych, ustawionych prostopadle do kratownic (podtrzymają one materiał do czasu całkowitego związania stropu). Następnie wykonaj odpowiednie zbrojenie wieńca stropowego albo ułóż dodatkowe zbrojenia stropu (w zależności od projektu może to być zbrojenie zasadnicze albo jedynie dodatkowe, w miejscach łączenia płyt).

Po ułożeniu płyt prefabrykowanych uzbrój podłużne styki. Użyj w tym celu siatki lub prętów. Dodatkowe zbrojenie warstwy monolitycznej jest konieczne do uniknięcia tzw. klawiszowania, czyli nierównomiernego odkształcania się poszczególnych fragmentów stropu. Na koniec nałóż jeszcze na strop warstwę betonu (o klasie co najmniej C20/25).

Po zamontowaniu stropu filigran pozostaje Ci jeszcze usunąć podpory montażowe. Nie zabieraj się za tę czynność zaraz po ułożeniu całego materiału. Demontaż wsporników rozpocznij dopiero po upływie dwóch tygodni od wylania mieszanki betonowej. Nie usuwaj od razu wszystkich elementów – najlepiej pozbywaj się co drugiego przedmiotu konstrukcji.

Strop filigran jest bardzo łatwy w montażu, ale też, z uwagi na swoje pozostałe parametry, niezwykle uniwersalny – sprawdzi się do zastosowania w dowolnym budynku. Jak zalety materiału przekładają się na wykorzystanie tego systemu pokrycia pomieszczeń w konkretnych obiektach?

Pokrycie dopasowane do każdego kształtu

Zastanawia Cię, jaką postać przyjmują elementu stropu filigran? Domyślnie są to prostokąty, ale w zasadzie materiał ten przybiera dowolny kształt. Strop tworzony jest na zamówienie, pod indywidualny projekt – nie stosuje się gotowych wzorów. Zarówno kształt poszczególnych płyt, jak i całego stropu, dostosujesz do swoich potrzeb (oraz wizji architekta planującego Twój obiekt).

Wybierając strop filigran, swobodnie stworzysz pokrycie pomieszczenia w formie trójkąta, koła, rombu, elipsy czy też półkola. Zyskujesz dzięki temu dużą swobodę w projektowaniu, bo osiągniecie takich figur, nie jest możliwe przy zastosowaniu tradycyjnego stropu.

Materiał do wybranych fragmentów

Warto dodać, że tym rodzajem stropu nie musisz pokrywać całej kondygnacji, a jedynie wybrane fragmenty – szczególnie te o skomplikowanej geometrii czy specjalnych wymiarach. Wybór stropu filigran daje także możliwość stworzenia indywidualnych rozwiązań, np. łącznie wykonania w jednej technologii stropu wraz z płytami balkonowymi.

strop

Duża rozpiętość, duże możliwości

Jak duży może być strop filigran? Maksymalna rozpiętość płyt waha się od około 3 metrów, do nawet 12 metrów, sprawia, że strop filigran jest bardzo uniwersalny. Znajdzie zastosowanie zarówno podczas budowy domów, gdzie kondygnacje są z reguły niewielkie, jak i obiektów o wiele większej powierzchni.

Komfort pracy i życia

Jak już wiesz, doskonała izolacja akustyczna jest cechą charakterystyczną stropu filigran. Dźwiękoszczelność materiału sprawia, że doskonale sprawdza się on w budynkach mieszkalnych. Szczególnie wielokondygnacyjnych, gdzie ograniczy hałasy na sąsiednich piętrach, tak, by zachować komfort i prywatność życia lokatorów. Ta zaleta stropu wpływa także na komfort pracy w budynkach biurowych. O wiele lepiej wykonuje się zlecone zadania, gdy nie rozpraszają hałasy i rozmowy płynące z sąsiednich gabinetów.

Nośność stropu filigran a strop żelbetonowy

Płyty filigranowe są wykonane z prefabrykowanego betonu zbrojonego. Po montażu i zalaniu betonem tworzą jednolitą, monolityczną strukturę o dużej wytrzymałości na obciążenia. Dzięki temu stropy filigranowe doskonale sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, komercyjnych i przemysłowych. W porównaniu do tradycyjnych stropów żelbetowych, stropy filigranowe zapewniają podobną nośność, ale ich montaż jest znacznie szybszy i bardziej ekonomiczny. Przekłada się to na skrócenie czasu budowy oraz redukcję kosztów związanych z pracą i materiałami. 

Podsumowanie

Strop filigran to nowoczesne i uniwersalne rozwiązanie, które dzięki swoim właściwościom konstrukcyjnym i doskonałej izolacji akustycznej znajduje zastosowanie w różnorodnych projektach budowlanych. Jest idealnym wyborem zarówno do nowoczesnych budynków mieszkalnych, jak i obiektów komercyjnych. 

Jeśli poszukujesz materiałów i akcesoriów niezbędnych do montażu stropu filigran, sieć sklepów Castorama oferuje szeroki asortyment produktów, które pomogą w realizacji każdego projektu budowlanego.

Data aktualizacji: 04.11.2024