Co to jest przegroda termiczna?

Przegroda termiczna ma za zadanie ograniczać wymianę ciepła między różnymi strefami termicznymi lub środowiskiem wewnętrznym i zewnętrznym. Działa na zasadzie izolacji, zwiększając efektywność energetyczną budynku.

Zastosowanie w praktyce

Przegrody termiczne znajdują zastosowanie w różnych częściach budynku, takich jak ściany zewnętrzne, dachy, podłogi na gruncie czy stropy nad nieogrzewanymi piwnicami. Materiały wykorzystywane do ich wykonania to między innymi wełna mineralna, styropian, pianka poliuretanowa czy specjalne folie izolacyjne. Ich dobór zależy od wymagań termicznych, akustycznych oraz budżetu inwestycji.

Korzyści z zastosowania

Stosowanie przegród termicznych przynosi wiele korzyści. Najważniejszą z nich jest znacząca redukcja strat cieplnych, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń. Dodatkowo, poprawia to komfort użytkowania, utrzymując stałą temperaturę wewnątrz niezależnie od warunków zewnętrznych. Wpływa to też pozytywnie na środowisko, gdyż zmniejsza emisję CO2 związane z koniecznością wytwarzania energii do ogrzewania lub chłodzenia budynków. Przegrody termiczne są elementem projektowania budynków energooszczędnych i pasywnych.