Co to jest gabion i ogrodzenie gabionowe?
Kiedy decydujesz się na budowę domu w mieście lub na wsi, z pewnością chcesz zapewnić choćby minimum prywatności sobie oraz swoim bliskim. Ogrodzenie posesji to jedyny sposób na to, by skutecznie ochronić Twoją intymną przestrzeń przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów lub przechodniów. To także zapora, która oddziela domowe zacisze od zewnętrznego świata i jego problemów. Dobrze skonstruowane ogrodzenie zapewni Ci nie tylko prywatność, ale także izolację. W tym artykule dowiesz się co to jest gabion i ogrodzenie gabionowe oraz pokażemy wady i zalety takiego rozwiązania.
Jeżeli pragniesz, by dom stał się Twoją oazą, weź pod uwagę ogrodzenia gabionowe. Ich wyjątkowa konstrukcja uczyni z Twojego domu miejsce, w którym będziesz mógł skupić się na tym, co dla Ciebie najważniejsze. Nic z zewnątrz Ci nie przeszkodzi podczas spędzania czasu z najbliższymi ani wtedy, gdy znajdziesz chwilę tylko dla siebie. Sprawdź, w jaki sposób ogrodzenie gabionowe może podnieść Twój komfort.
Co to jest gabion i jak zbudowane jest ogrodzenie gabionowe?
Gabion to duża klatka, kosz, który służy do wzmacniania skarp i nasypów ziemnych. Kosze gabionowe możesz wykorzystać, kiedy chcesz stworzyć ogrodzenie z kamienia. Pomysł na tego rodzaju ogrodzenie z kamienia powstał w XIX wieku we Włoszech. Masywne i wyjątkowo trwałe gabiony stawiano przede wszystkim w celach użytkowych. Służyły jako zapory kontrolujące bieg rzeki, dzięki czemu działały przeciwpowodziowo. W okresie wojennym Włosi stosowali je także na polach bitwy, gdzie doskonale sprawdzały się w roli wzmocnień i osłon przeciwostrzałowych.
Budowa segmentu gabionowego jest bardzo prosta. Wystarczy gabion – czyli kosz z metalowej siatki – wypełniony tłuczniem kamiennym lub innymi materiałami. Zdarza się, że kosz gabionowy jest dostępny jako gotowy produkt. Jednak wielu producentów nie zna Twoich oczekiwań i pragnie zaoferować Ci uniwersalny materiał, który wykorzystasz w sposób odpowiadający Twoim potrzebom.
Siatka na gabiony to podstawowy element do budowy ogrodzenia, dlatego warto wiedzieć, jakie elementy decydują o jej funkcjonalności. Weź pod uwagę dwa czynniki: rodzaj materiału oraz wielkość i kształt oczek.
Kiedy gabion będzie już postawiony, pora na następny krok. Wypełnienie siatki decyduje o charakterze całego ogrodzenia. Dlatego warto zadbać, by pasowało do aranżacji domu i otoczenia. Ten element ogrodzenia w największym stopniu zależy od Twojej kreatywności. Pomysłów na wypełnienie możesz mieć bardzo wiele. Oto kilka z nich.
Najpopularniejszym rozwiązaniem jest stosowanie kamieni. Możesz zdecydować się na regularne ułożenie elementów tej samej wielkości lub różnorodną mieszankę – lecz pamiętaj przy tym o dobrze właściwej siatki, by drobniejsze kamyki nie wypadały przez oczka.
Imponujący efekt możesz uzyskać dzięki zastosowaniu kruszywa mineralnego. Jego wybór zależy od tego, jaki budżet wyznaczyłeś na postawienie ogrodzenia. Możesz zdecydować się na zwykły żwir, ale także granit albo marmur.
Coraz modniejszy sposób na wypełnienie gabionów to materiały z recyklingu, na przykład tłuczone szkło, fragmenty ceramiki lub zwyczajny gruz. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko na uzyskanie niecodziennego efektu wizualnego, ale także pokazuje, że jesteś eko.
Niektórzy decydują się na wypełnienie elementami organicznymi. Należą do nich kawałki drewna, łupiny kokosowe bądź po prostu ziemia. Zastosowanie gleby umożliwia dodatkowo stworzenie swego rodzaju żywopłotu i hodowlę roślin na koszu gabionowym. Wypełnienie organiczne jest niestety najmniej trwałe i może być nieprzyjazne dla alergików.
Siatka na gabiony – jak dobrać najlepszą?
Wyróżnia się siatki gabionowe w dwóch rodzajach: plecione i zgrzewane. Wybierając siatkę, zwróć uwagę na ilość lutów (miejsc zgrzewania), ponieważ są one szczególnie narażone na korodowanie. Sprawdź, czy siatka została ocynkowana. Dzięki temu będzie służyła Ci dłużej. Jeżeli zależy Ci na uniknięciu rdzewienia, poszukaj siatek pokrytych warstwą PCV, które cechują się wyjątkową odpornością na korozję. Co więcej, siatki pokryte PCV występują w różnych wariantach kolorystycznych, które możesz dopasować do otoczenia swojego domu. W przeciwieństwie do nich siatki ocynkowane mają neutralny, szary kolor.
Rozmiar i kształt oczek w siatce na gabiony ma znaczenie nie tylko dekoracyjne. Dobierz wielkość oczka do materiału, którym wypełnisz kosz gabionowy. Drobniejsze kruszywo wymaga zastosowania niewielkich oczek, inaczej będzie się przesypywać. Jeżeli zamierzasz wyłożyć gabiony sporymi kamieniami, śmiało możesz wybrać siatkę z dużymi oczkami, które wyeksponują zawartość.
Wymiary siatek są zestandaryzowane. Zakres wysokości wynosi od 1 do 3 metrów, długość – od 1 do 5 metrów, zaś szerokość – nie więcej niż metr. Większość oferowanych produktów umożliwia przycinanie co 5 centymetrów. Dzięki temu precyzyjnie zbudujesz ogrodzenie gabionowe według Twojego pomysłu.
Ogrodzenie z kamienia – gdzie się sprawdzi?
Ogrodzenia gabionowe ze względu na swoje nieprzeciętne walory funkcjonalne z pewnością zadowoliłyby każdego. Kłopot polega na dopasowaniu tych ciężkich konstrukcji do różnorodnych stylów budownictwa. O ile płot gabionowy doskonale prezentuje się na tle nowoczesnej okolicy, o tyle może spowodować dysonans, jeżeli zostanie postawiony przy budynku w stylu rustykalnym. Na szczęście wiele problemów estetycznych możesz rozwiązać poprzez właściwie dobrane wypełnienie.
Masywny wygląd gabionów możesz przełamać za pomocą innych komponentów. Popularnym rozwiązaniem jest stawianie naprzemiennie dwóch typów ogrodzenia – co drugi element to kosz gabionowy, zaś pomiędzy nimi wstawiony jest segment płotu lamelowego lub elegancko spleciona siatka. Dzięki takiemu zabiegowi aranżacja ogrodzenia zyskuje na lekkości i łatwo dopasowuje się do otoczenia.
Dodatkowe podświetlenie typu LED sprawi, że ogrodzenia gabionowe zyskają niecodzienny wygląd. Wystarczy, że zamontujesz diody przy krawędziach koszy od wewnętrznej strony, a wieczorami ogrodzenie rozjaśni się klimatycznym blaskiem. Rezultat w dużej mierze zależy od barwy oświetlenia. Jasne lampy sprawdzą się w stylu nowoczesnym, zaś kolorowe światełka spowodują baśniowy efekt.
Ogrodzenie z kamienia to doskonała opcja w miastach, zwłaszcza jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy. Gabiony nie tylko zasłonią Twoją posesję, ale także nie pozwolą, by do Twoich uszu przedostał się hałas i zgiełk z zewnątrz. Ogrodzenie gabionowe lepiej niż każde inne wyznaczy granicę między przestrzenią prywatną i publiczną. Dzięki niemu Twoje domowe zacisze będzie faktycznie intymne, a panująca w nim przytulna atmosfera natchnie Cię spokojem.
Ogrodzenie gabionowe sprawdzi się w przypadku nierówności terenu. Jego postawienie nie wymaga uprzedniego przygotowania gruntu. Niepotrzebny jest również fundament. Jeżeli kupujesz gotowe moduły koszy, powinieneś jedynie wyrównać podłoże tak, by pojedynczy element stał równo. Jeżeli natomiast przycinasz siatkę według swoich upodobań, nie musisz wcale troszczyć się o nierówności u spodu. Zdecyduj tylko, na górze ogrodzenie powinno być w jednej linii, czy też chcesz stworzyć ciekawy efekt schodków.
Gabiony wypełnione nieprzepuszczalnym kruszywem mogą okazać się niezastąpione, jeżeli mieszkasz w pobliżu wylewającej rzeki. Tego typu ogrodzenie zniweluje zagrożenie powodziowe i pozwoli Ci spać spokoje podczas wiosennych roztopów.
Jeżeli zdecydujesz się na gabionowe ogrodzenie swojej posiadłości, pomyśl także o innych zastosowaniach gabionów. Możesz zbudować z nich pasujące elementy ogrodu, na przykład donice lub ławki. Ciekawym pomysłem jest także postawienie gabionowej altany. W ten sposób zyskasz spójną i niepowtarzalną aranżację podwórza. Własnoręcznie zaprojektowane i wykonane elementy na pewno zachwycą Twoich gości.
Ogrodzenia gabionowe – wady i zalety
Choć nie każdego przekonują gabiony, ogrodzenie z nich zbudowane ma wiele zalet. Należy do nich wspomniana wcześniej dźwiękoszczelność. Ogrodzenie gabionowe zapewnia niezwykle skuteczną izolację akustyczną, ponieważ rozprasza fale dźwiękowe niczym prawdziwa ściana. Dzięki temu nie odczujesz skutków ulicznego zgiełku, a hałasy z zewnątrz nie zakłócą spokoju domowników. Wraz ze swoimi najbliższymi będziesz mógł zachowywać się swobodnie. Żaden przechodzień nie usłyszy słów nieprzeznaczonych dla jego ucha, a sąsiedzi nie zirytują się z powodu śmiechów i krzyków dzieci lub szczekania psa podczas zabawy.
Ogrodzenie z kamienia zapewnia wysoki stopień komfortu oraz prywatności. Nie tylko skutecznie zapobiega przedostaniu się hałasu do Twojego domu, ale także chroni intymność Twoją i Twoich najbliższych. Możesz zbudować ogrodzenie gabionowe w taki sposób, by ciekawskie spojrzenia przechodniów nie przedostały się na Twoją posesję.
Ogrodzenia gabionowe wyróżniają się łatwym sposobem stawiania. Nie wymagają specjalnego przygotowania terenu. W każdej chwili masz możliwość zmiany aranżacji ogrodzenia, na przykład możesz zdecydować o zastosowaniu innego wypełnienia, które pasuje do odmalowanego domu.
Modułowa budowa pozwala również na kreatywny projekt ogrodzenia. Możesz zdecydować się na jednolity mur lub przeplatać kosze gabionowe segmentami innego typu ogrodzeń. Dzięki temu możesz stworzyć oryginalne i niezwykle pomysłowe ogrodzenie według własnej wizji.
Trwałość to kolejna zaleta ogrodzeń gabionowych. Wystarczy, że zastosujesz do ich budowy siatkę dobrej jakości. W ten sposób zapobiegniesz korozji, a kosz posłuży Ci przez długie lata. Możesz wypełnić go elementami równie odpornymi na kaprysy pogody lub orgaicznymi - wybór nalezy do Ciebie.
Ogrodzenie gabionowe to ekonomiczne rozwiązanie. Cena za metr waha się od 150 do około 300 złotych, zależnie od długości i wysokości, rodzaju siatki oraz wypełnienia, a także kosztów robocizny w Twoim regionie. Koszty odpowiednią wzrosną, jeżeli chcesz dodać ozdobne światełka LED lub planujesz wykonanie wyjątkowo skomplikowanego projektu z różnorodnych modułów.
Decydując się na ogrodzenie gabionowe, pamiętaj, by kupować elementy do jego budowy ze sprawdzonych źródeł. Dzięki temu unikniesz rozczarowania spowodowanego na przykład rdzewieniem siatki lub gnijącymi klockami drewna. Właściwy dobór siatki zapobiegnie także ubytkom w strukturze ogrodzenia oraz niepożądanym deformacjom. Prawidłowo postawione gabiony posłużą Ci przez bardzo długi czas, zapewniając Tobie oraz pozostałym domownikom najwyższy poziom prywatności i komfortu.
Data publikacji: 17.06.2014