Ile kosztuje wyburzenie domu i czy warto zrobić to samemu? Odpowiadamy!
Bez względu na to, jaki jest powód, dla którego zdecydowałeś się na wyburzenie domu wiedz, że powinieneś niezwłocznie się tego podjąć. Budynek, który tego wymaga, może grozić zawaleniem i stwarzać niebezpieczeństwo dla sąsiadujących mieszkańców. Zastanawia Cię, ile kosztuje wyburzenie domu? Poznaj najważniejsze aspekty oraz prawo budowlane!
Przejdź do następnych akapitów:
- Rozbiórka domu – co na początek warto wiedzieć?
- Samodzielna rozbiórka domu – wady i zalety
- Ile kosztuje wyburzenie domu?
Rozbiórka domu – co na początek warto wiedzieć?
Czeka Cię rozbiórka budynku? Przed Tobą wyzwanie załatwiania po urzędach wszystkich formalności z tym związanych. Dzięki naszym poradom dowiesz się, czy musisz wyłącznie zgłosić swoją sprawę, czy jednak będziesz potrzebował jeszcze na to pozwolenia. Zgoda na rozbiórkę jest wymagana w przypadku, gdy dom jest większych rozmiarów lub chroni go prawo i konserwator. W takiej sytuacji zwykłe zgłoszenie niewiele zmieni.
Ma to jednak sens wtedy, gdy obiekt jest w rejestrze zabytków, nie chroni go konserwator, jego wysokość nie jest większa niż 8 metrów, a jego ulokowanie od granicy działki ma odległość mniejszą niż połowa jego wysokości. Zgłoszenie owej sprawy ma sens także wtedy, gdy nie była wymagana zgoda na budowę budynku. Jeśli w Twoich planach jest rozbiórka domu, powinieneś poinformować o tym odpowiednie organy – w tej sytuacji będzie to powiatowe starostwo.
Jeśli składasz takie pismo, koniecznie uwzględnij w nim, jakie prace rozbiórkowe planujesz rozpocząć. Pamiętaj, że na to musisz mieć również zgodę właściciela domu.
Istotną informacją może być także lokalizacja obiektu, jej wielkość oraz to, czy inne domy i ich właściciele będą w pełni bezpieczni podczas wykonywania wszelkich prac. Jeśli dany organ nie będzie miał nic przeciwko, po miesiącu od Twojego zgłoszenia, możesz zacząć rozbiórkę. Upewnij się wcześniej jednak, jaki jest koszt rozbiórki domu.
Przeczytaj także: Podstawowe narzędzia remontowo-budowlane – wybór i zastosowanie
Samodzielna rozbiórka domu – wady i zalety
Powinieneś zdać sobie sprawę z tego, że nie w każdym przypadku rozbiórka budynku jest bezpieczna – zwłaszcza jeśli się na tym nie znasz i nie posiadasz do tego odpowiednich narzędzi. Jeden zły ruch i możesz słono za to zapłacić. Musisz też wiedzieć, że mimo pozorów samodzielna rozbiórka domu nie ma aż tylu zalet, co jego wyburzenie.
Sama rozbiórka nie przebiega tak zwinnie. Zdarza się, że fachowcy są zmuszeni do odzyskiwania wielu materiałów, dlatego nie należy od samego początku ingerować z jakimś cięższym sprzętem. Bądź ostrożny, aby nie doszło do żadnych uszkodzeń narzędzi. Rozbiórka na własną rękę może skończyć się na potencjalnych uszkodzeniach elektrycznych. Dlatego upewnij się wcześniej, czy narzędzia są w dobrym stanie, abyś nie doznał porażenia.
Pilnuj, by nie uszkodzić przewodów, ponieważ mogłoby to doprowadzić do zwarcia, a tym samym również do pożaru. Dla własnego bezpieczeństwa na początek wyłącz każde urządzenie elektryczne z prądu. Nie powinno się również podchodzić do rozbiórki w przypadku większych domów.
Jeśli uszkodziłbyś jedną ze ścian nośnych, zrobiłyby się pęknięcia na pozostałych, lub co gorsza, cała konstrukcja mogłaby się zapaść. Wyburzenie domu jest o tyle łatwiejsze od jego rozbiórki, że polega to na całkowitym zburzeniu budynku mieszkalnego, a uzyskany podczas pracy gruz, możesz bez żadnych problemu wywieźć do punktu, który jest do tego przeznaczony.
Proces ten nie wymaga również odzyskiwania żadnych elementów do konstrukcji. Masz przy wyburzeniu szerokie pole do popisu. W przypadku, gdy trzeba wyburzyć dom na cito, możesz przemyśleć kwestię zastosowania materiałów wybuchowych. Nie musi w tym uczestniczyć zbyt wiele osób. Pamiętaj jednak, że jest to sposób, który wyburza dom z wielką mocą. Dlatego ważne jest, abyś najpierw upewnił się, że nie ma żadnego ryzyka i nikt na tym nie ucierpi.
Zobacz również: Wyburzanie ściany nośnej – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Ile kosztuje wyburzenie domu?
To, ile kosztuje wyburzenie domu, zależne jest od kilki istotnych aspektów. Należy wziąć pod uwagę między innymi umiejscowienie danego budynku, jego aktualny stan, z czego został stworzony, ile miejsca on zajmuje, czy są w nim piętra, jaki jest rodzaj dachu oraz jak bardzo grube są jego ściany. Warto tak naprawdę brać pod uwagę różne korzystne rozwiązania, które mogłyby choć trochę wpłynąć na zmniejszenie kosztów wyburzenia obiektu. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że rzetelne wycenienie całego procesu zależy od lokalnej wizji oraz osobistych ustaleń.
Możesz teoretycznie wziąć pod uwagę ogólne czynniki kształtujące ceny pozwalające sprecyzować koszt w przybliżeniu. Są to jednak wartości bardzo ogólnikowe, dlatego nie traktuj ich jak asortymentu handlowego. To, co jest szczególnie istotne w tym przypadku i koniecznie to z pewnością cena wywózki gruzu, utrzymanie danego miejsca w czystości oraz jego zabezpieczenie, a także rozmontowanie instalacji. Pamiętaj jednak, że tego typu zadania, powinieneś zlecić fachowcom. Doświadczeni specjaliści będą wiedzieli, jak odciążyć inwestora. Wystarczy im zaledwie kilka dni do przygotowania miejsca pod stawianie całkowicie nowego budynku mieszkalnego.
Przyjmijmy, że dom, który chcesz wyburzyć, powstał z klasycznej cegły, a według jego aktualnego stanu możesz stwierdzić, iż wykorzystano odzyskowe materiały budowlane. W takiej sytuacji lepiej postawić na ciężki sprzęt. Jeśli dom ma na przykład 7 m przy kubaturze 300 m3, pozwolenie w zupełności Ci wystarczy. Nie potrzebujesz nawet osoby, która zniżyłaby koszty. Ile kosztuje wyburzenie domu? Całościowy proces w tym przypadku może mieścić się w granicach od 13.500 tys.zł, do 25.500 tys.zł. Warto na tym etapie doliczyć do tego jeszcze cenę wywozu gruzu.
A co, jeśli dajmy na to, że najbliższe śmietnisko jest dopiero za 5 km, a gruzu nazbierało się aż 100 m3? Będzie Cię to kosztowało od 4000 zł do 9000 zł. Jeśli podsumujesz wszystkie możliwe koszty dotyczące wyburzenia obiektu przy kubaturze wynoszącej 300 m3, to za całość zapłacisz około 26.000 tys.zł. Weź również pod uwagę fakt, że budowa nowego domu może pochłonąć o wiele więcej pieniędzy, niż obecny proces.
Data publikacji: 03.12.2015
Data aktualizacji: 28.11.2022