Przejdź do głównej treści

Akcesoria niezbędne do hydrografiki

W wyniku procesu fizyczno-chemicznego hydrografika pozwala na naniesienie wybranego nadruku na dowolne przedmioty wykonane z różnorodnych materiałów. Możemy wykorzystać ją do ozdobienia drewna, metalu, plastiku, glazury, szkła czy aluminium. W praktyce niemal każdy przedmiot nadaje się do dekoracji metodą hydrografiki, czy będzie to słuchawka prysznicowa, włącznik światła, ramka na zdjęcia, felgi samochodowe, obudowy lusterek, czy wiele innych

pokójpokójpokójpokój

Akcesoria niezbędne do hydrografiki

Hydrografikę możemy z łatwością stosować we własnym domu, garażu czy warsztacie. Nie jest to bowiem metoda skomplikowana i nie wymaga specjalnych umiejętności ani sprzętów. Oto, co będzie nam potrzebne:

folia o wybranym wzorze oraz rozmiarze – bogata oferta wzorów folii umożliwia nam naniesienie na przedmiot dowolnego motywu. Rozmiar arkusza należy natomiast dostosować do gabarytów dekorowanego przedmiotu,

podkład – służy do tego, by móc zmienić bazowy kolor dekorowanego przedmiotu,

aktywator – substancja chemiczna w sprayu, która umożliwia rozpuszczenie folii,

lakier – do końcowego wykończenia ozdobionej powierzchni,

wanna – w praktyce wannę zastąpić możemy większym naczyniem, w którym po napełnieniu go wodą wykonany cały proces ozdabiania. Profesjonale firmy zajmujące się hydrografiką korzystają ze specjalnych wanien zaopatrzonych w grzałkę oraz filtr lustra wody, które usprawniają i ułatwiają prace tego typu, a są szczególnie przydatne, gdy czynności te wykonywane są na większą skalę.

salonsalonsalonsalon

Przebieg prac

W pierwszej kolejności wybieramy przedmiot, który chcemy pokryć ozdobną folią. Oczyszczamy go i odtłuszczamy. Następnie dobieramy folię z odpowiednim nadrukiem oraz we właściwym rozmiarze. Jeśli chcemy zmienić kolor bazowy naszego przedmiotu, pokrywamy go podkładem w wybranym przez nas kolorze. W wypełnionym wodą zbiorniku, na tafli cieczy ostrożnie umieszczamy arkusz folii. Następnie rozpylamy na jej powierzchni aktywator – rozpuści on folię, pozostawiając ciekły wzór. Powoli zanurzamy przedmiot w wodzie, tak aby wzór trwale przylgnął do jego powierzchni. Tak oklejony przedmiot oczyszczamy, płuczemy i suszymy. Na samym końcu pokrywamy przedmiot lakierem i pozostawiamy do wyschnięcia.

 

Data aktualizacji: 12/03/2024