Przejdź do głównej treści

Aby nie kapało z dachu - wiosenna naprawa rynien

Drożne rynny zapewniają sprawne i bezpieczne odprowadzenie wody z naszego dachu. Po trudnym dla rynien sezonie zimowym warto sprawdzić ich stan oraz dokonać niezbędnych napraw. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Aby nie kapało z dachu - wiosenna naprawa rynien

Spis treści:

Zimowe uszkodzenia orynnowania

W okresie zimowym trudno uniknąć uszkodzeń orynnowania, bo niskie temperatury zmniejszają elastyczność rynien, niezależnie od tego, z jakiego materiału są wykonane. Ciężki śnieg a tym bardziej lód zsuwający się z dachu budynku wyłamuje kawałki rynien, czasami też wraz z hakami (zwanymi rynajzami lub rynhakami) podtrzymującymi cały system. Jeśli system haków jest dość gęsty, co 50 cm zniszczenia mogą być zminimalizowane. Niestety nie zawsze jest możliwe odpowiednie zabezpieczenie rur spustowych, bo zatory lodowe rozsadzają dolne części rur.

Jeśli okap dachu jest na wysokości 3-4 m, przegląd rynien możemy przeprowadzić samodzielnie, używając drabiny. W budynkach piętrowych i z poddaszem nie unikniemy konieczności wejścia na dach. Odpowiedni sprzęt do prac na wysokości mają nieliczni, więc dla własnego bezpieczeństwa trzeba zatrudnić wykwalifikowanych dekarzy, zwłaszcza jeśli nowy dach jest objęty jeszcze gwarancją.

Zobacz także: Jak niwelować przecieki na dachowych połączeniach różnych materiałów

Na terenach zadrzewionych rynny sezonowo trzeba oczyszczać z zalegających w nich liści i gałązek czy igliwia. Najbardziej efektywnym sposobem usuwania tych zanieczyszczeń blokujących i obciążających rynny jest użycie myjki ciśnieniowej lub węża ogrodowego. W ten sposób sprawdzimy też, czy rury spustowe są drożne. W przypadku zapchania ich liśćmi i innymi odpadami konieczne jest przepchanie, nawet jeśli trzeba czasowo zdemontować niektóre części.

Kiedy zauważymy w rynnach i rurach spustowych wodne przecieki to znak, że nawet pozornie niezniszczony element jest pęknięty i trzeba go wymienić. Czasami sytuację można uratować, stosując samoprzylepną taśmę bitumiczną, kauczukową lub silikonową albo w miejscach połączeń rynien i rur spustowych użyć uszczelniacz dekarski. Oba warianty naprawy dotyczą jednak tylko orynnowania wykonanego z metalu.

W przypadku konieczności wymiany zniszczonych elementów na nowe sami możemy naprawić nieduże uszkodzone części- wystarczy pęknięte odcinki wypiąć z obejm i wstawić nowe. Samodzielnie też damy radę dokręcić lub dogiąć haki podtrzymujące rynny i obejmy mocujące rury spustowe.

Sprawdź też: Zasady montażu wyłazu dachowego

Aby nie kapało z dachu - wiosenna naprawa rynien

Kompleksowa wymiana systemu rynien

Gdy uszkodzenia dotyczą większej części systemu rynien, należy wymienić cały system odwodnienia dachu. Możliwość samodzielnej naprawy uwarunkowana jest sposobem montażu całego systemu odwodnienia. W przypadku systemu rynien połączonego uszczelkami łatwo zdemontujemy zniszczone elementy i wstawimy nowe części. Gdy poszczególne części systemu połączone są na stałe – lutowane lub sklejone konieczne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy z zakresu dekarstwa i odpowiednich narzędzi, aby uszkodzone rynny ze stali ocynkowanej uszczelnić poprzez lutowanie lub wymienić na nowe elementy.

Wymiana całej rynny wraz z łączącymi ja kształtkami jest najczęściej skomplikowanym zadaniem, bo nierzadko wiąże się z koniecznością zdemontowania części pokrycia dachowego sąsiadującego ze zniszczoną rynną. To już zadanie dla doświadczonych dekarzy.

Gdy odkryjemy zadrapane miejsca na rynnach stalowych, powinniśmy je pomalować, aby nie wdała się korozja. Farby zaprawowe, zabezpieczą system przed rdzą. Najlepiej pomalować wszystkie elementy orynnowania – wtedy nie będzie widoczna różnica w kolorze a stare, wypłowiałe rynny zyskają nowe oblicze.

Data aktualizacji: 31.07.2024