Przejdź do głównej treści

9 sposobów wykorzystania octu w domu

Ocet doskonale sprawdza się zarówno w kuchni, jak i w pracach porządkowych, stanowiąc ekologiczny i skuteczny środek czyszczący. Jak i do czego możemy go więc wykorzystać?

ocetCzym jest ocet?

Popularny ocet jest wodnym roztworem kwasu octowego o ostrym zapachu i kwaśnym smaku. Najczęściej spotykamy roztwory 6 lub 10%. Ocet powstaje w wyniku naturalnej fermentacji octowej alkoholu, do której używa się gorszych gatunków win gronowych lub owocowych. W zależności od win użytych w produkcji, uzyskujemy ocet winny, owocowy, spirytusowy czy balsamiczny (produkowany we włoskiej Modenie). Ocet zawiera witaminy, enzymy, aminokwasy i mikroelementy.

Zastosowania octu dawniej i dziś

Ocet znany był już w czasach starożytnych, kiedy wykorzystywano go do polewania kamieni czy skał, by te łatwiej się rozpadały. Stosowany też był powszechnie w dawnych kopalniach na Półwyspie Iberyjskim. Obecnie stosujemy ocet najczęściej jako przyprawę zakwaszającą, konserwującą. W niewielkich ilościach poprawia on apetyt i sprzyja trawieniu ciężkich potraw. W nadmiarze – szkodzi.

Oto 9 wybranych sposobów wykorzystania octuspirytusowego:

1. Ocet świetnie dezynfekuje, usuwa bakterie i pleśń, możemy wykorzystywać go do mycia lodówki, desek do krojenia, blatów kuchennych. Czyścimy nim armaturę łazienkową, kafelki, meble, elementy plastikowe czy powierzchnie malowane. Przy silnych zabrudzeniach użyć możemy samego octu, a lżejsze plamy dają się wyczyścić roztworem octu z wodą 50% na 50 %.

2. Ocet usuwa naloty kamienia na grzałce w czajniku elektrycznym oraz w pralce. Wystarczy zastosować roztwór octu z wodą w proporcji 1:1 i zagotować go w czajniku. W pralce możemy w miejsce proszku wlać roztwór octu i włączyć puste urządzenie na proces prania w 95 stopniach. Pralka będzie świeża i zdezynfekowana.

3. Ocet świetnie usuwa nieprzyjemne zapachy ze sprzętów i pomieszczeń, wystarczy postawić pojemnik z niewielką ilością octu np. w lodówce, w kuchni czy pokoju.

4. Octem wyczyścimy kuchenkę mikrofalową. Roztwór z 1/4 szklanki octu oraz 1 szklanki wody wstawiamy do mikrofalówki na 5 minut na najwyższą temperaturę. Po przestygnięciu w roztworze moczymy szmatkę i przecieramy wnętrze mikrofali.ocet do czyszczenia widelców

5. Ocet usunie z wnętrza termosu osady z kawy i herbaty. Do ciepłej wody z dodatkiem 1/4 szklanki octu dodajemy kilka ziaren ryżu, wlewamy do termosu, potrząsamy i zostawiamy na noc. Przed ponownym użyciem dokładnie płuczemy termos zimną wodą.

6. Roztwór wody z octem w stosunku 1:1 usunie z butów plamy z soli, które często szpecą nasze obuwie w czasie zimy. Wystarczy przetrzeć obuwie szmatką zmoczoną w roztworze.

7. Ocet jest ważnym składnikiem mieszanki, która odświeży boazerie i inne powierzchnie drewniane w domu. Mieszamy 2 łyżki ciepłej wody, 2 łyżki oliwy z oliwek i 4 łyżki octu. Przecieramy miksturą drewniane powierzchnie, patrząc jak odzyskują dawny blask. Potem możemy jeszcze na sucho wypolerować je szmatką.

8. Octem możemy także z łatwością usunąć zabrudzenia z fug – wystarczy je przetrzeć lub delikatnie wyszorować zanurzoną w occie szczoteczką do zębów.

9. Ocet zmiękczy tkaniny, zniszczy bakterie i zapobiegnie elektryzowaniu się materiału. Wystarczy dodać szklankę octu do pojemnika na płyn do płukania. Zapobiegnie to także farbowaniu tkanin podczas prania. Dodatkowo, moczenie prania przez noc w roztworze wody z 1/12 częścią octu, zlikwiduje zażółcenia ubrań.

 

Data publikacji: 22.10.2015