5 wskazówek jak przechowywać opony

Wymiana opon jest niezwykle ważna dla bezpieczeństwa kierowcy oraz wszystkich pasażerów. Wpływa na to również jakość ogumienia. Mogłoby się wydawać, że skoro po wymianie opony leżą w garażu przez pół roku, to nic im złego się nie stanie, ale to nieprawda. Jak przechowywać opony? Poznaj 5 wskazówek, jak dbać o ogumienie. 

Przejdź do następnych akapitów:

  • Gdzie przechowywać opony? Co wpływa na wybór miejsca?

  • Jak przechowywać opony? 5 praktycznych wskazówek

  • Dlaczego warto wiedzieć, jak składować opony?

OPONAOPONAOPONAOPONA

Gdzie przechowywać opony? Co wpływa na wybór miejsca? 

Zanim zajmiemy się kwestią, jak przechowywać opony, musisz wiedzieć, gdzie składować ogumienie. Wybór odpowiedniego miejsca jest równie ważny. Opony powinny być przechowywane w suchym, ciemnym oraz chłodnym pomieszczeniu. Należy zadbać również o to, by w ich pobliżu nie znajdowały się żadne chemikalia. Gdy ułożysz opony, zabierz z tego miejsca paliwa, rozpuszczalniki i oleje. 

Ogumienie możesz składować w wielu miejscach. Może to być garaż, balkon czy piwnica. Jeżeli szukasz informacji o tym, jak przechowywać opony bez felg dobrym rozwiązaniem mogą być specjalne stojaki na ogumienie. W każdym z tych przypadków należy jednak pamiętać o dokładnym przygotowaniu miejsca. Co konkretnie trzeba zrobić? 

Jak przechowywać opony w garażu? 

Zapewne większość kierowców po wymianie składuje opony w swoim garażu. Jeśli zastanawiasz się, jak przechowywać opony w garażu w sposób prawidłowy, musisz pamiętać, że w takim przypadku najważniejsze jest, by umieścić ogumienie z daleka od potencjalnych źródeł ciepła. W żadnym wypadku nie mogą leżeć koło grzejników. Zabierz również wszystkie substancje chemiczne.

Jak przechowywać opony w piwnicy? 

Już wiesz, jak najlepiej składować ogumienie w garażu, a jak przechowywać opony w piwnicy? Zasady przechowywania opon w piwnicy są bardzo podobne do tych, które obowiązują w garażu. Pamiętaj, aby nie układać ich obok źródeł ciepła i substancji chemicznych. Jeśli zastanawiasz się, jak przechowywać opony w piwnicy, w której panuje wilgoć musisz wiedzieć, że długotrwały kontakt z wodą również nie jest dla nich dobry. Wówczas może się okazać, że ogumienie straci swoje właściwości i zajdzie konieczność zakupu nowych. 

Jak składować opony na balkonie? 

Niektórzy niestety nie posiadają ani garażu, ani piwnicy. Co w takiej sytuacji? Jeśli zaliczasz się do tej grupy, najgorszym co możesz zrobić, to wystawić opony na balkon. Przez to, że ogumienie trafi na zewnątrz, będzie w ciągłym kontakcie z wilgocią oraz będzie stale narażone na zmiany temperatury. Takie składowanie opon może powodować szybsze zużycie się gumy. 

Jak przechowywać opony? Zamiast wystawiać je na balkon lepiej zainwestować w przechowalnie. Takie usługi są oferowane przez wiele profesjonalnych serwisów oraz wulkanizatorów. Zamiast wystawiać opony na niekorzystne warunki atmosferyczne lepiej wydać parę złotych na przechowalnię. Dzięki temu zaoszczędzisz na nowym ogumieniu. Naprawdę warto!

OPONAOPONAOPONAOPONA

Jak przechowywać opony? 5 praktycznych wskazówek

Wybór odpowiedniego miejsca jest niezwykle ważny, jednak musisz pamiętać, że nie na tym koniec. Jak składować opony, aby ogumienie nie straciło właściwości? Musisz je odpowiednio przygotować. Oto 5 praktycznych wskazówek, dzięki którym nie będziesz musiał kupować nowych opon po krótkim czasie. 

Sprawdź stan opon

Jest to bardzo ważny krok. Zaraz po zdjęciu opony, w którym mogą pomóc Ci odpowiednie narzędzia samochodowe, warto upewnić się, że wszystko jest z nią w porządku. Oceń stan gumy, czy nie pojawiły się na niej żadne rysy i pęknięcia. Sprawdź także wysokość bieżnika. Pamiętaj, że ta kwestia jest równie ważna w świetle prawa. Przepisy określają, jaka powinna być wysokość bieżnika.

Wyczyść opony 

Jeszcze zanim zaczniesz wybierać miejsce, w którym będziesz przechowywał opony, musisz je dokładnie umyć. Wykorzystaj do tego wodę, specjalną szczotkę oraz detergenty. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu usuniesz z ogumienia brud oraz zalegający pył, który się osadza przy działaniu hamulców. Jak przechowywać opony z felgami? Ten element również należy wyczyścić. Pamiętaj, aby po zabiegach pielęgnacyjnych zaczekać, aż opony wyschną. 

Zapakuj opony w worki

Warto zaopatrzyć się w worki na każdą oponę. Upewnij się, że nie ma tam wilgoci. Usuń z ich wnętrza jak najwięcej powietrza. Możesz do tego użyć odkurzacza. Po włożeniu do środka opony zamknij worek szczelnie taśmą – wówczas możesz być pewny, że ogumienie przebywa w odpowiednim środowisku.

Nie trzymaj opon na słońcu

Do znudzenia będziemy powtarzać, że odpowiednie warunki są kluczowe dla utrzymania właściwości ogumienia. Aby o to zadbać, pod żadnym pozorem nie trzymaj opon na słońcu. Promieniowanie UV i ciepło są bardzo szkodliwe dla właściwości gumy. 

Wybierz odpowiedni sposób przechowywania

Opony możesz przechowywać w różnych pozycjach. Możesz wybrać pozycję stojącą, poziomo na stosie lub zawiesić je na hakach. Najlepszy jest pierwszy sposób, ponieważ na opony nie są narażone na nacisk. Jak przechowywać opony bez felg? Je również możesz ułożyć na stosie lub zawiesić na hakach. 

OPONAOPONAOPONAOPONA

Dlaczego warto wiedzieć, jak składować opony? 

Teraz wiesz już, jak przechowywać opony bez felg i z felgami! Pamiętaj, że przechowywanie opon to temat, który jest bagatelizowany w wielu przypadkach, jednak kierowcy naprawdę powinni zwracać uwagę na tę kwestię. Dzięki temu ograniczysz zużycie ogumienia i nie będziesz musiał szukać nowych produktów. Opony nie są najtańszą częścią w samochodzie, a zakup nowego kompletu z pewnością byłby odczuwalny dla Twojego portfela. Zaoszczędź sobie nerwów oraz niepotrzebnych wydatków. Przygotuj opony, wybierz odpowiednie miejsce. To nie jest trudne!