Strona główna

Strzałka w prawo

Ogród i otoczenie

Strzałka w prawo

Nawadnianie ogrodu

Strzałka w prawo

Pompy i zbiorniki

Strzałka w prawo

Akcesoria do pomp

Strzałka w prawo

Zawory do pomp

Strzałka w prawo

Zawory do pomp

Zawór zwrotny do pompy ogrodowej sprawi, że system nawadniający kwiaty czy warzywa będzie działał poprawnie, a Ty podlejesz wszystkie rośliny sprawnie i szybko.

Filtry

Zawory do pomp

Zawór zwrotny do pompy ogrodowej sprawi, że system nawadniający kwiaty czy warzywa będzie działał poprawnie, a Ty podlejesz wszystkie rośliny sprawnie i szybko.

14 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Akcesoria do pomp

Wyświetlanie 14 z 14 produktów

Zawory wodne i ich charakterystyka

Zawory wodne są niezbędnymi elementami w instalacjach wodnych. W zależności od rodzaju pozwalają na stworzenie ujęcia wody lub zatrzymania jej obiegu w przewodach, więc znajdują zastosowanie w każdym gospodarstwie domowym. Wykonane są z odpornych na korozję materiałów, co zwiększa ich wytrzymałość. Niektóre modele są przeznaczone specjalnie do montażu na zewnątrz – dzięki swoim właściwościom mogą zapobiegać zamarzaniu wody.

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje zaworów w zależności od mechanizmu ich działania.

Najpopularniejszy jest zawór kulowy, który wewnątrz mechanizmu wyposażony jest w kulę zamykającą lub otwierającą przepływ wody. Z kolei zawór grzybkowy ma uszczelniony trzpień, który zamyka drogę dla cieczy po przekręceniu pokrętła. Jako zawór pralkowy często wykorzystywane są eleganckie zawory kątowe, które po prostu lepiej się prezentują. Wszystkie te typy mogą jednak mieć różne zastosowanie, dlatego trzeba zwrócić uwagę, gdzie montuje się zawór oraz jakie jest jego podstawowe zastosowanie.

Zawór – jakie jest jego zastosowanie?

W zależności od tego, jaki zawór wybierzesz do konkretnego zastosowania, będzie on zarówno odcinał dostęp wody, jak też może sterować kierunkiem jego płynięcia. Zazwyczaj najpopularniejsze zawory kulowe do wody, ale również inne typy modeli, wykorzystuje się po prostu do odcinania dostępu cieczy do dalszej części instalacji. Dzięki temu możesz uchronić przed zalaniem mieszkanie swoje oraz sąsiadów w sytuacji, gdy wystąpi nagła awaria. To też bezpieczne rozwiązanie na czas wyjazdu – nie ryzykujesz, że woda zaleje dom wskutek wady fabrycznej czy innego uszkodzenia instalacji lub rur.

Zawory kulowe do wody oraz modele grzybkowe mogą mieć różne zastosowanie w zależności od średnicy. W standardowych instalacjach wodnych w mieszkaniach, do podłączania rozmaitych wężyków i rur, stosuje się zazwyczaj zawór ½ cala. Nieco inne zastosowanie ma zawór ⅜ cala, który może być stosowany na przykład do odcinania dostępu wody przy domowych filtrach i oczyszczalniach montowanych przy kuchennych bateriach. Z kolei zawór ¾ cala zazwyczaj wyposażony jest w śrubunek, co oznacza, że jego zamknięcie ma formę charakterystycznego motylka. Jednocześnie związane jest to z o wiele większą siłą, którą musisz włożyć w zmianę pozycji zaworu.

Oczywiście zawory wodne mogą być stosowane nie tylko do odcinania dopływu wody do konkretnych urządzeń czy elementów instalacji. Większe ich wersje znajdują się przy każdym z mieszkań, dzięki czemu można zatrzymać dopływ wody do całej instalacji poziomej w danym mieszkaniu lub domu. Zawory stosowane na zewnątrz są o wiele bardziej wytrzymałe. Muszą sprostać bowiem trudniejszym warunkom działania.

Jak dobrać zawór do miejsca montażu?

Jeśli interesuje Cię zawór, który da Ci dostęp do wody z wodociągów w pomieszczeniach gospodarczych lub na zewnątrz budynków – wybierz model czerpalny. Cechuje się o wiele wyższą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne. Zawory czerpalne są przystosowane do podłączania węża ogrodowego, który dzięki temu może stać się elementem systemu nawadniania. Z powodzeniem możesz też przytwierdzić do niego elastyczny przewód do pralki, co z kolei znajdzie zastosowanie w domowych pralniach.

Zawór kątowy, grzybkowy i kulowy mają za zadanie odcinać przepływ wody w instalacjach w przypadku awarii systemu, co pozwoli zapobiec zalaniu mieszkania czy powiększeniu uszkodzeń. Różnią się jednak od siebie budową i działaniem. Zawory grzybkowe w korpusie są wyposażone gniazdo z elementami uszczelniającymi, które po przekręceniu grzybka zamykają dostęp wody. W zaworach kulowych, jak sama nazwa wskazuje, zastosowano natomiast obrotowe kule z przelotem, które po przesunięciu kurka zamykają lub otwierają przepływ. Zawory kątowe przeznaczone są natomiast do montażu w widocznych miejscach, na przykład w łazienkach lub kuchniach – z tego powodu wyróżniają się eleganckim wyglądem. Możesz zamontować je na przykład w spłuczkach lub pralkach.

Zawór do zmywarki albo innych sprzętów AGD, które do swojego działania wymagają dostępu do wody, zabezpiecza przed jej pobieraniem poza czasem pracy. Jeśli chcesz zadbać o dobry stan zmywarki albo pralki, wybieraj zawory wyposażone w dodatkowe filtry. Pozwoli to zapobiegać częstszym awariom i kosztownym naprawom sprzętu. Jednocześnie zawór do pralki nie musi spełniać norm związanych z obsługą wysokich temperatur, bo pobierana jest zawsze zimna woda, następnie ogrzewana w samym urządzeniu. Inaczej jest na przykład w przypadku instalacji grzejnikowych. W przypadku nowoczesnych grzejników szczególnie polecany jest zawór podwójny.

Do specjalnych zastosowań przydadzą się zawory do wody, które mają nietypowe zadania. Są nimi oczywiście zawory specjalne. Wśród nich znajdziesz modele zwrotne pozwalające na przepływ wody tylko w jednym kierunku, zawory antyskażeniowe idealne do instalacji wody pitnej czy też filtry skośne usuwające zanieczyszczenia mechaniczne z cieczy. Przed ich wyborem poznaj wszystkie tajniki montażu!

Zobacz również:

Akcesoria do pomp | Filtry do pomp | Manometry do wody | Membrany do pomp | Przyłącza do pomp | Sterowniki do pomp | Uszczelki do pomp | Węże do pomp | Wyłączniki ciśnieniowe | Ogród i otoczenie | Architektura ogrodowa | Domki ogrodowe i wiaty | Domki ogrodowe | Wiaty ogrodowe | Kostki i płyty chodnikowe | Geowłóknina drenażowa | Kamienie ozdobne | Kostka brukowa | Płyty chodnikowe