Przejdź do głównej treści

Jak prawidłowo wiercić otwory w płytkach?

Niezbędnym krokiem związanym z układaniem płytek oraz ich użytkowaniem jest wykonywanie otworów w ich powierzchni. Dowiedzmy się, jak powinniśmy wykonywać tę czynność prawidłowo.

wiercenie w płytkachWiercenie jest konieczne choćby w sytuacji, gdy chcemy zamontować w łazience lustro lub wieszak na glazurze.

Potrzebne narzędzia:

wiertarka
wiertła do szkła i glazury: diamentowe, widiowe
taśma malarska
- otwornica
- punktak (opcjonalnie)


Wiercenie otworów krok po kroku

Krok 1 – wybór wierteł

Płytki ceramiczne należy rozwiercać przy użyciu wierteł do szkła i glazury (najłatwiej jest użyć wiertła z końcówką diamentową – pamiętajmy jednak, by stosować je na małych obrotach). Dzięki specjalnej konstrukcji wierteł otwory są bardzo precyzyjne, a ich krawędzie gładkie i niewyszczerbione. Pamiętajmy, by średnicę wiertła dobrać do średnicy kołka.

Krok 2 – zabezpieczenie płytek

Wiercenie w płytkach ceramicznych wiąże się z ryzykiem ich pęknięcia, dlatego trzeba to robić ostrożnie. Przed wierceniem warto przykleić na płytce taśmę malarską na krzyż, która zabezpieczy płytkę przed odpryskami i pękaniem oraz sprawi, że wiertło nie będzie się bardzo ślizgać po powierzchni płytek. Zamiast naklejać taśmę, można też zrobić na powierzchni płytki niewielki odprysk (delikatnie) w miejscu wiercenia (np. punktakiem) i dopiero wówczas przystąpić do pracy.

Krok 3 – wiercenie w płytkach ceramicznych

Wiercenie w płytkach ceramicznych zaczynamy od małych obrotów, koniecznie bez udaru. Dopiero po przewierceniu się przez płytkę możemy włączyć udar w celu dalszego wiercenia w murze.

Jeśli chcemy wykonać otwór o większej średnicy, najwygodniej jest zacząć od mniejszego otworu, który następnie będziemy rozwiercać. Otwory o dużej średnicy najlepiej wykonywać przy pomocy otwornicy (montuje się ją do wiertarki).wiertło do szkła i glazury

Wiercenie w twardych płytkach

Jeśli będziemy musieli wiercić w twardym gresie, należy użyć specjalnego wiertła z koronką diamentową. Tu jednak konieczne będzie odpowiednie chłodzenie wiertła, dlatego co kilkanaście sekund należy przerwać wiercenie, by zanurzyć koronkę w zimnej wodzie.

Jak widać wywiercenie otworów w płytkach ceramicznych nie wymaga zakupu specjalnych urządzeń, wystarczy jedynie zainwestować w odpowiednie wiertła. Zastosowanie kilku powyżej opisanych zasad zdecydowanie pozwoli nam nie połamać płytki i poprawiać funkcjonalność pomieszczeń.

Data publikacji: 20.12.2013