Przejdź do głównej treści

Rodzaje wałków do malowania

Malowanie wałkiem umożliwia nawet malarzom pokojowym-amatorom osiągnięcie zadowalających efektów. Jednak w tych niepozornych przyborach kryje się więcej, niż ich delikatna, futrzana natura mogłaby wskazywać – warto przyjrzeć się rodzajom i zastosowaniom wałków malarskich.

wałek do malowaniawałek do malowaniawałek do malowaniawałek do malowania

Budowa wałka

Mimo że nie są to skomplikowane narzędzia, różnią się pewnymi parametrami. Pierwszym będzie rozmiar. Zasada jest dość prosta – im większy, tym większą powierzchnię pokryje. Do malowania elewacji świetnie nada się model o szerokości ponad 20 cm i średnicy rdzenia od 40 do 70 milimetrów. Te o większym przekroju (powyżej 55 mm) zazwyczaj posiadają wewnętrzne wyścielenie z gąbki, które zwiększa ich elastyczność.

Na rdzeniu osadzone jest poszycie zwane też runem. Jest szczególnie ważne z punktu widzenia faktury malowanej powierzchni. Tutaj również możemy zastosować ogólną zasadę głoszącą, że im powierzchnia gładsza, tym krótsze włosie możemy zastosować. Wałki z runem o długości od 4 do 10 mm będziemy stosować do gładzi. Te w granicach od 12 mm do 17 mm świetnie nadadzą się do malowania tapet oraz tynków. Najdłuższego runa, powyżej 19 mm, użyjemy do chropowatych i chłonnych powierzchni, takich jak cegły beton.

Rodzaje poszycia

Ze względu na materiały użyte do produkcji runa, wałki możemy podzielić na:

wałki z poszyciem naturalnym – wykonane z weluru tkanego wełny. Charakteryzują się dokładniejszym kryciem, ale także wyższą ceną. Te wykonane z weluru o krótszym włosiu świetnie nadadzą się do najgładszych powierzchni i rzadszych farb - nie zostawiają smug. Oba rodzaje spełnią się także w przypadku najbardziej chłonnych i opornych ścian.

wałki z poszyciem sztucznym – wymienimy wśród nich poliamidowe (nylonowe), z gąbki poliestrowej, poliakrylowe i wykonane z mikrofazy. Te ostatnie, zwłaszcza w wersji z krótkim runem, świetnie nadadzą się do farb wodorozcieńczalnych. Nylonowe wałki są bardzo wytrzymałe i dobrze rozprowadzają gęste farby, np. epoksydowe. Te wykonane z gąbki są tanie i łatwo dostępne. Jeśli chcemy uniknąć ociekania i zostawiania baniek powietrza, wybierzmy wersję flokowaną (zaopatrzoną w małe otwory), sprawdzą się szczególnie przy farbach olejnych. Poliakryl, w formie sznurkowej lub dzianej, jest dość uniwersalnym wałkiem, choć użycie tej pierwszej postaci może wywołać na gładszej powierzchni efekt „skórki pomarańczy”. Unikniemy tego przez użycie poliakrylu do chropowatych ścian.

malowanie wałkiemmalowanie wałkiemmalowanie wałkiemmalowanie wałkiem

Dobór

W idealnej sytuacji będziemy dysponować dwoma wałkami do każdego rodzaju farby. Wystarczą nam jednak w zupełności 4 solidne egzemplarze o zróżnicowanej długości włosa. Zawsze rozsądnie jest przeznaczyć jeden wyłącznie do koloru białego, ponieważ różnokolorową farbę ciężko jest zmyć skutecznie. W każdym domu powinien znaleźć się przynajmniej jeden wałek duży do pokrywania powierzchni oraz dwa średnie, odpowiednio do ścian chropowatych i gładkich. Do kątów i załomów nada się wałek do narożników, choć przy odrobinie wprawy można posłużyć się pędzlem.

Żaden wałek nie uczyni z nas artysty malarstwa pokojowego, ale dobranie odpowiedniego modelu z właściwą długością i rodzajem poszycia na pewno pomoże nam w pracy.

Data publikacji: 07.11.2014