Przejdź do głównej treści

Jak dbać o meble ogrodowe? 10 sprawdzonych porad

Drewniane meble ogrodowe mogą być prawdziwą wizytówką przydomowego ogródka. To, czy będą Ci służyć przez lata i wyglądać atrakcyjnie zależy od ich regularnej konserwacji. Jak dbać o meble ogrodowe, by były wyjątkową ozdobą i spójnym uzupełnieniem ogrodowej aranżacji?

Przejdź do następnych akapitów:

  • Konserwacja mebli ogrodowych - pierwsze kroki po zimie

  • Meble ogrodowe - jak dbać o drewniane wyposażenie ogrodu na wiosnę?

  • Jak odnowić drewniany stół - wielkość i gatunek drewna ma znaczenie

  • Co niszczy meble ogrodowe z drewna?

  • Jak chronić i pielęgnować meble ogrodowe?

  • Jak pomalować meble ogrodowe - przygotowanie powierzchni

  • Czym pomalować stół drewniany na zewnątrz?

  • Kiedy jest dobry czas na odnawianie mebli ogrodowych?

  • Jak odnowić stół drewniany - preparaty do ochrony drewna

  • Jak dbać o meble ogrodowe - zadbaj o ogród po sezonie

meble ogrodowemeble ogrodowemeble ogrodowemeble ogrodowe

Konserwacja mebli ogrodowych - pierwsze kroki po zimie

Meble w ogrodzie wymagają szczególnej troski. Wystawiane przez niemal cały rok na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, mogą niszczeć i z czasem wyglądać mało atrakcyjnie. Regularne zabiegi pielęgnacyjne mogą pomóc w przedłużeniu ich eleganckiego wyglądu i sprawić, że będziesz z nich korzystać przez wiele sezonów.

Konserwacja mebli ogrodowych zwykle zależy od sposobu ich zabezpieczenia na okres zimy oraz miejsca, w którym są ustawione. Nawet niewielkie zadaszenie może stanowić dodatkową ochronę przed deszczem i wilgocią. Meble ogrodowe warto przykryć lub złożyć w pomieszczeniu gospodarczym lub garażu, gdy za oknem panuje sroga zima, a wszystko pokryte jest warstwą śnieżnego puchu. Jak dbać o meble ogrodowe wiosną, przed rozpoczęciem wiosenno-letniego sezonu na grillowanie i rodzinne biesiadowanie?

Meble ogrodowe - jak dbać o drewniane wyposażenie ogrodu na wiosnę?

Jak dbać o meble ogrodowe po zimie? Wiosna to szczególny czas, kiedy warto poświęcić nieco więcej czasu na odświeżenie i pielęgnację drewnianych mebli do ogrodu. Jeśli były właściwie zabezpieczone na zimę, wystarczy dokładnie oczyścić je z warstwy kurzu i sprawdzić, czy drewno nie zostało uszkodzone podczas poprzedniego sezonu. Szczególną uwagę warto zwrócić na brzegi blatów, nogi i wąskie szczeliny, w których mógł pozostać trudny do usunięcia brud i zanieczyszczenia.

Jeżeli usunięcie zabrudzeń jest problematyczne, dobrze użyć w tym celu myjki wysokociśnieniowej. Pomoże w dotarciu do najmniejszych zakamarków, a jednocześnie wydobędzie miejsca, w których została zniszczona powłoka ochronna. Tak przygotowaną powierzchnię należy dokładnie osuszyć i dokładnie obejrzeć, by nie przeoczyć nawet najmniejszych defektów na drewnie. Jeżeli meble ogrodowe były regularnie wykorzystywane i mocno eksploatowane, sprawdź dodatkowo przykręcenie poszczególnych śrub i działanie zawiasów.

Jak odnowić drewniany stół - wielkość i gatunek drewna ma znaczenie

Zanim przystąpisz do prac konserwacyjnych upewnij się, z jakiego rodzaju drewna zostały zrobione Twoje meble. Zwykle najpopularniejsze meble ogrodowe powstają z rodzimych gatunków drewna, takich jak dąb, buk, olcha, jesion, sosna lub świerk. Drugą grupę stanowią produkty z drewna egzotycznego, które inaczej reagują na wilgoć i zmiany temperatury. Od gatunku drewna w znacznym stopniu zależy rodzaj i częstotliwość zabiegów pielęgnacyjno-impregnacyjnych oraz to, czym pomalować stół drewniany na zewnątrz, gdy jego powłoka uległa uszkodzeniu.

To, jak często będziesz musiał zastanawiać się czym pomalować meble drewniane, zależy także od wielkości i kształtu stołu oraz krzeseł. Gładkie powierzchnie o wiele łatwiej wyczyścić. W zagłębienia i rowki na stylizowanych lub rattanowych łatwiej wnika brud i kurz, a także liście i fragmenty roślin, które mogą wpływać na mikrouszkodzenia. Weź to pod uwagę, zanim wybierzesz meble dla siebie.

Co niszczy meble ogrodowe z drewna?

Wiedza o tym, co najbardziej niszczy drewno ogrodowe, pomoże Ci skuteczniej zapobiegać ewentualnym uszkodzeniom i przedłużać żywotność Twoich mebli. Najgroźniejszym wrogiem każdego rodzaju mebli ogrodowych, niezależnie z czego zostały wykonane, jest wilgoć. Nie jest to wyłącznie intensywny deszcz – to także wiosenna rosa, poranna mgła lub wilgoć, która towarzyszy nam w jesienne dni. Zimą woda dostaje się w zakamarki, rozsadza powierzchnie i powoduje korozję metalowych elementów. Jak widać - Twoje krzesła i stół wystawione są na ciągłą próbę, dlatego wymagają sprawdzonej i regularnej impregnacji.

Nie bez znaczenia dla Twoich mebli jest zmienna temperatura i słońce. Silne promienie słoneczne sprawiają, że kolor płowieje, a na deskach mogą pojawiać się mało estetyczne przebarwienia. Zniszczony materiał staje się podatny na działanie pleśni, grzybów oraz glonów. Drewniane deski sinieją, a poszczególne elementy mogą ulegać rozwarstwieniu i odkształceniu.

W procesie rozkładu drewna niebagatelną rolę mogą odegrać insekty, dla których niszczejące drewno to idealne miejsce do bytowania. Odpowiedź na pytanie, czym pomalować surowe meble ogrodowe może uchronić Cię przed dodatkowymi kosztami i sprawić, że Twój ogród będzie wyglądać zawsze atrakcyjnie. Meble ogrodowe – jak dbać o nie o każdej porze roku?

Jak chronić i pielęgnować meble ogrodowe?

Przed przystąpieniem do pracy upewnij się, że posiadasz wszystkie niezbędne akcesoria i preparaty do impregnacji drewna. Wszystkie aktywności, zwłaszcza te wymagające użycia impregnatów lub lakierów, staraj się wykonywać w rękawiczkach ochronnych. Przydatna będzie specjalna maseczka ochronna z filtrem, która będzie stanowić barierę przed pyłem, kurzem, drobinkami starego lakieru i niebezpiecznymi zapachami.

Pod ręką miej potrzebne narzędzia – papier ścierny o różnej gramaturze lub szlifierkę, wilgotną szmatkę, pędzel lub wałek, a także puszkę ze środkiem dekoracyjno-ochronnym. To, czym pomalować meble drewniane, zależy od tego, jaki efekt końcowy chcesz uzyskać. Masz do wyboru bezbarwne impregnaty, lakiery, lakierobejce lub oleje.

meble ogrodowemeble ogrodowemeble ogrodowemeble ogrodowe

Jak pomalować meble ogrodowe - przygotowanie powierzchni

Zanim zabierzesz się za malowanie, całą powierzchnię musisz oczyścić ze starej powłoki. Drewno powinno być gładkie, czyste i suche. Czym pomalować surowe meble ogrodowe? Nie masz tu praktycznie żadnych ograniczeń. Zdrowe i świeże drewno świetnie reaguje na zabiegi konserwacyjne.

Jeśli zdecydujesz się na wysokiej jakości produkt, np. Bondex Lakierobejcę Pogodoochronną, uzyskasz solidną powłokę ochronną przed grzybami pleśniowymi i glonami. Lakierobejca przeznaczona jest do impregnacji powierzchni drewnianych w ogrodzie lub na tarasie. Została wyprodukowana na bazie wysokiej jakości unikatowych żywic akrylowych, dzięki czemu jest idealna do zabezpieczania płotów, altan, mebli ogrodowych i innych elementów drewnianych. Lakierobejca zapewnia skuteczną ochronę przed deszczem, śniegiem oraz promieniowaniem UV. Produkt pozwoli Ci podkreślić naturalne piękno drewna i zagwarantuje subtelne półmatowe wykończenie.

Jeżeli to kolejny sezon użytkowania Twoich mebli ogrodowych, przed pomalowaniem ich lakierobejcą użyj papieru ściernego do usunięcia poprzedniej warstwy. Zacznij od grubszego papieru, aż do bardzo drobnego, by nie zniszczyć polerowanej powierzchni. Staraj się poruszać dłonią lub szlifierką zgodnie z kierunkiem słojów, by na deskach nie pozostały nieestetyczne ślady. Końcowym etapem jest oczyszczenie całości z pyłu przy użyciu zmiotki, wilgotnej szmatki lub odkurzacza.

Czym pomalować stół drewniany na zewnątrz?

Jak pomalować meble ogrodowe przed rozpoczęciem sezonu? Gdy masz już przygotowane i oczyszczone podłoże, nanieś pierwszą warstwę impregnatu gruntującego, zapewniającego pełną ochronę biologiczną drewna. Przed przystąpieniem do malowania zapoznaj się z instrukcją producenta i stosuj do zawartych w niej wskazówek. By precyzyjnie zabezpieczyć powierzchnię przed uszkodzeniami, użyj odpowiedniego wałka lub pędzla. Poczekaj, aż całość wyschnie. Zastosuj niewielką ilość lakierobejcy, by na drewnie nie pozostały nieestetyczne ślady.

Jak odnowić drewniany stół? Zwróć szczególną uwagę na drobne elementy i zakamarki. Jeśli już zdecydowałeś, czym pomalować stół drewniany, zadbaj o dokładne pokrycie nóg, a także blatu, na którym będziesz stawiać naczynia z gorącymi potrawami. Przed nałożeniem kolejnych warstw każdorazowo wygładź powierzchnię papierem ściernym i zetrzyj powstały pył. Takie działanie ma na celu wygładzenie podniesionych włókien drewna i zwiększenie przyczepności kolejnej warstwy preparatu. Ilość warstw zależy od rodzaju produktu oraz rodzaju drewna, które planujesz zabezpieczyć.

meble ogrodowemeble ogrodowemeble ogrodowemeble ogrodowe

Kiedy jest dobry czas na odnawianie mebli ogrodowych?

Jak odnowić stół drewniany, gdy za oknem pada deszcz lub panuje wilgoć? Idealne warunki to słoneczny i bezwietrzny dzień i temperatura, która nie przekracza 25–30 stopni. Jeśli jednak pogoda nas nie rozpieszcza, renowacja mebli drewnianych także jest możliwa. Lakierobejca Pogodoodporna Bondex może być stosowana nawet przy temperaturze 0°, a pokryte nią drewno zaczyna być chronione już 30 minut od aplikacji.

Czym pomalować krzesła drewniane? Użyj w tym celu tych samych produktów, którymi malowałeś stół ogrodowy. Po wyschnięciu wszystkich warstw upewnij się, że zawiasy i śruby są odpowiednio dokręcone, a poszczególne elementy bezpieczne dla użytkowników. Gdy całość będzie sucha, możesz śmiało korzystać z mebli ogrodowych i cieszyć się ich atrakcyjnym wyglądem do później jesieni.

Jak odnowić stół drewniany - preparaty do ochrony drewna

Decyzja o tym, czym pomalować krzesła drewniane, stół, płot lub deski tarasowe, zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać oraz rodzaju drewna. Olej do drewna pogodoodporny podkreśli naturalny rysunek słojów i utworzy powłokę odpychającą wodę. Olej redukuje wnikanie wody w głąb drewna, stanowi skuteczną ochronę przed deszczem, śniegiem i promieniowaniem UV. Ma także wysoką odporność na ścieranie, a przy tym jest plamoodporny, szybkoschnący i łatwy w aplikacji.

 

Lakierobejca do drewna Pogodoodporna Bondex zabezpiecza drewno przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi i promieniami UV. Tworzy skuteczną powłokę odporną na grzyby i glony. Jednocześnie głęboko wnika w drewno i wzmacnia jego strukturę i zapewnia trwałą, elastyczną, półmatową powłokę. Dostępna jest w kilku odcieniach, dlatego bez trudu wybierzesz taką, która odnowi Twoje meble i sprawi, że będą prezentować się niezwykle atrakcyjnie.

Lakierobejca przyda się do wielu prac sezonowych w ogrodzie – wybierz odpowiednią pojemność, która wystarczy do pomalowania wszystkich drewnianych powierzchni. Jeśli malujesz surowe drewno po raz pierwszy, świetnym wyborem będzie bezbarwny impregnat gruntujący. Impregnat Wood Preserver jest gruntem, który wnika w głąb drewna i wzmacnia jego strukturę. Reguluje chłonność drewna i stanowi kompleksową profilaktykę drewnianych powierzchni. Należy aplikować go przy pomocy pędzla, posłuży też do zabezpieczenia stolarki okiennej i drzwiowej. Charakteryzuje się krótkim czasem schnięcia, dzięki czemu sprawnie przeprowadzisz wszystkie prace konserwatorskie. Pamiętaj, że produkt ten nie jest produktem powłokowym – rekomendujemy, aby dodatkowo zastosować inny produkt tego typu, który zabezpieczy m.in. przed promieniowaniem UV.

Jak dbać o meble ogrodowe - zadbaj o ogród po sezonie

Wiele niezbędnych napraw i prac konserwatorskich możesz przeprowadzić jesienią, na zakończenie sezonu. Sprawdź stan mebli ogrodowych, dokładnie je wyczyść i dokonaj ewentualnych napraw. Jeśli masz taką możliwość, zabezpiecz meble specjalnym materiałem lub schowaj w suchym, dobrze wentylowanym, lecz nieogrzewanym pomieszczeniu. W tej roli doskonale sprawdzi się garaż lub osłonięta wiata.

Meble ogrodowe mogą być najlepszą wizytówką naszego ogrodu. Przyjemne w dotyku, wykonane z naturalnych materiałów upiększają taras i zapewniają komfortowy odpoczynek na łonie natury. Ich regularna impregnacja i czyszczenie pozwala na korzystanie z nich przed wiele lat. Jeśli będziesz pamiętać o systematycznych przeglądach i dbać o ich wygląd, unikniesz niepotrzebnych kosztów i zyskasz niezawodne wyposażenie przydomowego ogródka.

Lakierobejca, lakier, impregnat do drewna lub olej wydobędą naturalny rysunek drewna i uchronią jego powierzchnię przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, glonów, pleśni lub insektów. Dokładnie zabezpieczone meble ogrodowe będą Ci służyć niemal przez cały rok, a Ty z przyjemnością będziesz spędzać czas z bliskimi w ogrodzie i delektować się wspólnym odpoczynkiem w gronie znajomych.