Przejdź do głównej treści

Szafki stojące i wiszące – jak je odpowiednio wypoziomować?

Krzywo osadzone meble to częsty błąd wynikający ze złego montażu. Na szczęście wypoziomowanie szafek nie jest trudne, należy jedynie pamiętać o kilku ważnych zaleceniach.

Poziomowanie lepiej zacząć od szafek górnych – ułatwi nam to zadanie, ponieważ pod szafkami ściennymi nie będzie jeszcze szafek stojących. Pamiętajmy tylko, by przed montażem dokładnie wygładzić powierzchnię ściany, np. przy pomocy szpachli (powierzchnię sprawdzamy wcześniej poziomicą).

Potrzebne narzędzia i materiały:
- ołówek
- wiertarko-wkrętarka (plus wiertła do betonu i drewna)
- poziomica
- kołki i wkręty (wybieramy odpowiednie do typu ściany)
- uchwyty do montażu szafek
- taśma miernicza
- ślizgacze meblowe z regulacją
- listwa

Poziomowanie szafki wiszącej

Krok 1 – położenie szafki wiszącej

W oparciu o wymiary szafki rozplanowujemy jej położenie. W tym celu (za pomocą poziomicy i ołówka) należy narysować linię na ścianie – na wysokości 140 cm. Wymiary liczymy sami – w naszym przykładzie szafka stojąca ma wysokość ok. 90 cm (50-centymetrowy odstęp między szafką wiszącą stworzy odpowiednią przestrzeń roboczą, co razem daje wysokość równą 140 cm). Wysokość mierzymy zawsze od najwyższego punktu podłogi.

Krok 2 – pomocna listwa

Wzdłuż poziomej linii należy tymczasowo zamontować listwę – posłuży nam jako podpórka, dlatego jej górna krawędź powinna być wypoziomowana z linią. Szafkę należy oprzeć na zamocowanej listwie i za pomocą ołówka zaznaczyć miejsca, w których należy wywiercić otwory. Po ich zaznaczeniu zdejmujemy szafkę ze ściany.

Krok 3 – mocujemy uchwyty

Pamiętajmy, aby przed zastosowaniem śrub i kołków upewnić się, że posiadamy komplet odpowiedni do naszego typu ściany. W wywierconych w ścianie otworach umieszczamy plastikowe kołki i mocujemy uchwyty dołączone w komplecie z szafką.

Krok 4 – wieszamy szafkę

Sprawdzamy, czy uchwyty są solidnie zamontowane, jeśli tak – wieszamy na nich szafkę. Przy pomocy wiertarko-wkrętarki dokręcamy śruby. Zwykle są dwie: jedna do ostatecznego wypoziomowania szafki, druga do solidnego dociągnięcia szafki do ściany.

Po dokręceniu usuwamy listwę ścienną (widoczne otwory należy zaszapachlować). Pozostałe szafki wieszamy tak samo – wyrównując każdą kolejną do szafki poprzedniej. Na końcu (zgodnie z instrukcją producenta) mocujemy drzwiczki do szafek.

Poziomowanie szafki stojącej

Sprawa jest prosta, jeżeli nasze szafki stojące posiadają regulowane nóżki. Jeśli tak nie jest, a szafka nie stoi w idealnym poziomie, co może np. utrudnić montaż blatu, należy wówczas wykorzystać ślizgacze meblowe z regulacją.

Najpierw sprawdzamy, czy nasza szafka nie posiada ślizgaczy plastikowych, które można usunąć. Kolejnym krokiem jest ustalenie miejsca dla nowych ślizgaczy i ich montaż. Nie będzie trudny – wystarczy przy pomocy wiertarko-wkrętarki wywiercić kilkucentymetrowe otwory w głębi płyty.

W otwory wkręcamy nakrętki od ślizgaczy, a następnie – do oporu – dokręcamy na nich wszystkie stopki. Można na nie dodatkowo nakleić kawałki filcu – szafka nie będzie wówczas rysować podłogi. Kolejnym krokiem jest wyszukanie najwyższego punktu na podłodze. Na końcu, gdy szafka stoi już na swoim miejscu, regulujemy wysokość stopek meblowych.

 

 

Data publikacji: 06.03.2014