Obudowy natynkowe
Obudowa natynkowa gwarantuje estetyczne wykończenie rozdzielnicy modułowej, która jest odpowiedzialna za bezpieczne rozprowadzanie prądu po budynku.
Obudowy natynkowe
Obudowa natynkowa gwarantuje estetyczne wykończenie rozdzielnicy modułowej, która jest odpowiedzialna za bezpieczne rozprowadzanie prądu po budynku.
Zobacz więcej Rozdzielnice
Wyświetlanie 9 z 9 produktów
Polecane kategorie produktów:
SKRZYNKI ELEKTRYCZNEJ NATYNKOWE – INFORMACJE OGÓLNE O OBUDOWACH NATYNKOWYCH
Obudowa natynkowa gwarantuje estetyczne wykończenie rozdzielnicy modułowej, która jest odpowiedzialna za bezpieczne rozprowadzanie prądu po budynku. Produkty tego rodzaju starannie ukrywają całą aparaturę przełączników i kabli, dzięki czemu nie szpecą one pomieszczenia, w którym się znajdują. Dodatkowo zapewniają instalacji elektrycznej ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi pochodzącymi z zewnątrz – wszelkie przypadkowe uderzenia nie zaszkodzą rozdzielnicy.
W zależności od wymagań, możesz wybrać obudowę z przeszkleniem bądź bez – największą rolę grają tutaj Twoje preferencje estetyczne. Szeroki wachlarz rozmaitych rodzajów obudów natynkowych pozwoli Ci dopasować je do wielkości rozdzielnicy, a także do wystroju pomieszczenia, w którym się ona znajduje. Dostępne są obudowy renomowanych marek, dzięki czemu zyskujesz gwarancję trwałości i bezawaryjnego działania zakupionego produktu na lata.
ZALETY MONTAŻU OBUDOWY NATYNKOWEJ
Jedną z podstawowych korzyści, które niosą za sobą skrzynki elektryczne natynkowe jest oczywiście ochrona instalacji elektrycznej. Cała rozdzielnica zapewnia miejsce do montażu kabli i włączników oraz wyłączników, ale nie gwarantuje ich ochrony przed działaniem osób trzecich, zabrudzeniami czy przypadkowym uszkodzeniem. Osłona ma za zadanie, zależnie od stopnia szczelności, zapewnić jedynie ochronę mechaniczną albo również zabezpieczenie przed pyłem i wodą.
Pozostawione na widoku kable są nie tylko niebezpieczne, ale również nieestetyczne. Obudowa natynkowa ma je zasłaniać, co w efekcie często pozwala stworzyć mało widoczne miejsce do zarządzania energią elektryczną w danym budynku. Zazwyczaj obudowy są dostępne w kolorze białym, przez co stają się uniwersalnym wyposażeniem każdego wnętrza.
W miejscach, w których do instalacji elektrycznej dostęp ma więcej osób, obudowa natynkowa chroni rozdzielnicę przed ewentualnymi ingerencjami. Większość modeli nadaje się do plombowania. Wersje przemysłowe dodatkowo nierzadko zostają wyposażone w miejsce do zamknięcia na kłódkę. W ten sposób zapobiegniesz kradzieży prądu poprzez stworzenie mostka bezpośrednio z rozdzielnicy. Co więcej, również niewykwalifikowani elektrycy nie mają dostępu do instalacji i nie mogą dokonywać jej ewentualnych napraw. Zwróć na to uwagę szczególnie w większych zakładach pracy i na halach produkcyjnych.
OBUDOWA NATYNKOWA – JAK JĄ WYBRAĆ?
Osłonięcie instalacji elektrycznej i rozdzielnicy jest bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowania sieci elektrycznej. Właściwy dobór jest podstawą, jeśli chcesz zyskać pewność, że rozdzielnica będzie chroniona nie tylko przed przypadkowym uszkodzeniem, ale też próbami manipulacji albo czynnikami losowymi, na przykład kurzem czy zalaniem. Jednakże nie każda obudowa natynkowa ma takie same cechy, a co za tym idzie – nie zawsze nadaje się do użytkowania w konkretnych okolicznościach.
Jeśli szukasz obudowy do zastosowania w mieszkaniu, większość dostępnych produktów powinna być wystarczająca. W takim przypadku ważne jest, aby rozdzielnica wraz z obudową były montowane w suchym pomieszczeniu, w którym nie ma ryzyka zawilgotnienia całego systemu. Zazwyczaj obudowy do mieszkań mają klasę szczelności IP20, która zapewnia ochronę przed większymi drobinami kurzu, ale nie zabezpiecza przed wodą. Taka skrzynka elektryczna natynkowa może być zamontowana w pomieszczeniu gospodarczym, ocieplonym garażu albo suchej piwnicy.
Inaczej sprawa wygląda, gdy poszukujesz obudowy dla rozdzielnicy przemysłowej albo zamontowanej w bardziej wymagających warunkach. W takich okolicznościach warto sięgać po produkty o klasie szczelności IP55. Zabezpiecza ona przed pyłem oraz strugami wody, co jest wystarczające w warunkach przemysłowych. Ochronisz w ten sposób rozdzielnicę w zakładzie stolarskim, na hali produkcyjnej czy w innego rodzaju zakładach pracy. W miejscach szczególnie narażonych zwłaszcza na wilgoć oraz pył – na przykład w hutach – poleca się stosowanie skrzynek o jeszcze wyższej klasie szczelności, która dochodzi nawet do IP66.
W większości mieszkań, jak również w biurach czy zakładach pracy, obudowa wymaga plombowania. Przed zakupem warto zorientować się, czy skrzynka rozdzielcza natynkowa jest przystosowana do tej czynności. Niektóre modele wprost przewidziane są do plombowania, którego zadaniem jest zapobieganie kradzieży prądu czy wykonywanie samodzielnych, domowych napraw. Pamiętaj, że plombowaniem może zajmować się jedynie osoba wyznaczona przez dostawcę energii elektrycznej.
Przed wyborem obudowy sprawdź, jakiej pojemności produkt jest Ci potrzebny. W zależności od modelu skrzynka bezpiecznikowa natynkowa może mieć przewidziane miejsce na dwa albo nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt modułów. Oczywiście wraz z rozbudową instalacji zwiększa się również rozmiar samej obudowy. Jeżeli szukasz obudowy do firmy, która w miejscu położenia skrzynki rozdzielczej ma również sterowanie innymi elementami w budynku, na przykład klimatyzacją, wybierz raczej szafę sterowniczą, nie klasyczną obudowę.