Dlaczego warto impregnować gres polerowany?

Polerowany gres, niezwykle dekoracyjny materiał wykończeniowy, z racji technologii wykonania posiada właściwość, która czyni jego powierzchnię wrażliwą na powstawanie zabrudzeń. Jednak dzięki impregnacji, jakiej możemy poddać gres polerowany, mikroporowata struktura nie będzie chłonąć obcych substancji, które mogłyby zabarwić powierzchnię gresu nieestetyczny zabarwieniem.

gres_polerowanygres_polerowanygres_polerowanygres_polerowany

Gres polerowany jako ekskluzywny materiał wykończeniowy

Charakteryzujący się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne gres polerowany na jednym z etapów produkcji jest poddawany procesowi ścierania diamentowymi tarczami. W jego efekcie powierzchnia staje się niezwykle gładka, co zwiększa walory dekoracyjne materiału, ale jednocześnie uwidoczniona zostaje mikroporowata struktura powierzchni. I chociaż możemy gresu w takiej formie użyć do wykończenia podłogi czy ścian i na pewno osiągniemy zamierzony efekt dekoracyjny, jego użytkowanie wiązało się będzie z większą niż w innych materiałach podatnością na zabrudzenia i zabarwienia od intensywnie kolorowych substancji, które w wyniku naszej nieuwagi mogą wniknąć w głąb powierzchni gresowej płytki.

Pierwsze niebezpieczna dla wyglądu tego materiału sytuacja będzie miała miejsce tuż po zamocowaniu płytek z gresu polerowanego, kiedy przestrzenie między poszczególnymi jej fragmentami wypełniane są fugą – nieuwaga i niestaranność podczas tej czynności mogą przyczynić się do powstania pierwszych niechcianych zabarwień na jej powierzchni. W trakcie użytkowania pomieszczenia z polerowaną gresową podłogą wszelkie substancje, które przypadkowo znajdą się na powierzchni, powinny być szybko usuwane. Aby oddalić ryzyko niepożądanej zmiany barw naszej podłogi, warto ją przed tym skutecznie zabezpieczyć. Zrobimy to za pomocą impregnowania.

Gres_polerowany_Ceramstic_EclipseGres_polerowany_Ceramstic_EclipseGres_polerowany_Ceramstic_EclipseGres_polerowany_Ceramstic_Eclipse

Zalety impregnacji gresu polerowanego

Dzięki temu że mikropory na powierzchni gresowego materiału zostaną zablokowane i nie będą chłonąć płynnych i półpłynnych substancji, szybciej doczekamy się finalizacji prac wykończeniowych polegających na fugowaniu podłogowych i ściennych płaszczyzn. Na ich powierzchni nie będą uwidaczniać się zarysowania, a zmatowienie, które jest efektem zastosowania polerowanego gresu w miejscu intensywnie użytkowanym, będzie tym mniej widoczne, jeśli czynność impregnowania będziemy sukcesywnie powtarzać w odstępach rocznych.

W jaki sposób stosować impregnat?

Jeśli producent materiału ceramicznego nie wskazał konkretnych preparatów impregnujących odpowiednich do użycia na swoim wyrobie, nasze czynności powinny poprzedzić próby wykonywane na fragmencie przygotowanej do przyklejenia płytki. Dzięki temu możemy przekonać się, że jej barwa nie zmieni się pod wpływem impregnatu i nie dojdzie do zmatowienia błyszczącej powierzchni.

Odpowiednio przygotowana do impregnowania płytka powinna być odkurzona, odpylona i odtłuszczona. Do nakładania preparatu przydatne będzie użycie zmywaka do okien z futerkową warstwą chłonną lub mopa. Prawidłowo wykonana impregnacja pozostawi na posadzce wilgotny ślad substancji ochronnej, która wysycha w czasie podanym przez producenta impregnatu.

 

Data aktualizacji: 10/04/2024