Rekuperatory
W naszym sklepie posiadamy szeroki wybór rekuperatorów, dopasowanych do różnych potrzeb i wymagań. Oferujemy modele o różnym poziomie wydajności, z różnymi funkcjami i możliwościami regulacji. Wszystkie nasze produkty pochodzą od renomowanych producentów, gwarantujących wysoką jakość i niezawodność działania.
Rekuperatory
W naszym sklepie posiadamy szeroki wybór rekuperatorów, dopasowanych do różnych potrzeb i wymagań. Oferujemy modele o różnym poziomie wydajności, z różnymi funkcjami i możliwościami regulacji. Wszystkie nasze produkty pochodzą od renomowanych producentów, gwarantujących wysoką jakość i niezawodność działania.
Zobacz więcej Systemy wentylacji
Wyświetlanie 9 z 9 produktów
Polecane kategorie produktów:
Czym są rekuperatory?
Rekuperatory, inaczej nazywane również wymiennikami ciepła, są urządzeniami, które służą do odzyskiwania ciepła i przekazywania go do pomieszczeń. W budynkach, w których stosowane są systemy wentylacyjne, rekuperatory są w stanie znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania, a także koszty klimatyzacji. Rekuperatory są bowiem w stanie odzyskać ciepło z powietrza, które wywiewane jest z pomieszczeń. W ten sposób można efektywniej ogrzewać pomieszczenia w zimie, ale też chłodzić w lecie. To wszystko wpływa na obniżenie kosztów energii i jest w stanie doprowadzić do zwiększenia efektywności całego systemu wentylacyjnego. Dlatego wentylatory i rekuperatory często montowane są razem.
Dostępnych jest wiele modeli rekuperatorów. Mogą być tak różnorodne, jak sam system wentylacji zainstalowany w danym budynku. Dzięki temu system rekuperacji można bardzo łatwo dostosować tak, aby pasował do danego systemu wentylacji. To sprawia, że rekuperator będzie dobrze spełniał swoją funkcję.
Zasada wymiany ciepła jest bardzo prosta. Najczęściej wykorzystywane są rekuperatory krzyżowe lub płytowe. W ten sposób może dochodzić do wymiany ciepła przez właściwy przepływ powietrza w oddzielających je kanałach. Jednocześnie w ten sposób nie miesza się powietrze wywiewane i to doprowadzane do pomieszczenia.
Rekuperatory – rodzaje
Rekuperatory są urządzeniami służącymi do odzyskiwania ciepła z powietrza, które jest wentylowane i przekazywania go do powietrza, które z kolei jest wprowadzane do pomieszczeń. W ten sposób rekuperatory wspomagają system wentylacji, co pozwala na zmniejszenie kosztów energii. System rekuperacji poprawia wydajność całej wentylacji w danym budynku.
Produkowane są rozmaite rodzaje rekuperatorów. Do tych stosowanych najczęściej można zaliczyć rekuperator z płytowymi wymiennikami ciepła oraz rekuperator z krzyżowymi wymiennikami ciepła.
Te pierwsze składają się z płyt ułożonych w sposób, który pozwala na przepływ powietrza przez dwa różne kanały. Jeden kanał przepuszcza powietrze wentylowane, a drugi to wprowadzane do pomieszczeń. W ten sposób zachodzi zjawisko wymiany ciepła, co pozwala na ogrzewanie lub chłodzenie – w zależności od konkretnych potrzeb – danego pomieszczenia.
Rekuperator krzyżowy z kolei działa w sposób nieco odmienny. W tym przypadku bowiem dochodzi do przepływu powietrza przez kanały, które się krzyżują. Dzięki temu rekuperator może pracować w sposób wydajniejszy.
System rekuperacji, z którym również możesz się spotkać to rekuperator z odzyskiem wilgoci. Dzięki niemu można też kontrolować poziom wilgotności powietrza w domu i redukować ją w razie potrzeby. Może to mieć duże znaczenie w kuchniach i łazienkach.
W przypadku rekuperatorów bardzo ważne są też wentylatory. To właśnie te urządzenia wraz z systemem filtracji powietrza dbają o odpowiednią ilość i jakość powietrza w pomieszczeniach.
Rekuperatory płytowe
Rekuperatory płytowe są jednym z najpopularniejszych systemów rekuperacji. Złożone są ze specjalnych płyt, które są ułożone tak, aby umożliwiać przepływ powietrza przez dwa oddzielne kanały. Powietrze, które wypływa na zewnątrz, znajduje się w jednym kanale, a powietrze wpuszczane do pomieszczeń jest w drugim kanale. W ten sposób dochodzi do wymiany ciepła.
W rekuperatorach płytowych producenci stosują rozmaite rodzaje płyt. Można spotkać płyty faliste, gładkie, z perforacją i wiele innych. Od ich rodzaju zależy efektywność rekuperatora. Konkretne płyty też mają wpływ na jego koszt. Takie rekuperatory są bardzo skuteczne i wydajne. Nie są też bardzo problematyczne przy montażu i późniejszej konserwacji.
Do wymiany ciepła w rekuperatorze płytowym dochodzi bezpośrednio pomiędzy powietrzem wyprowadzanym z pomieszczeń a tym wprowadzanym. Dzięki temu dwa strumienie powietrza nie mieszają się między sobą, co pozwala na wydajną pracę całego systemu.
Rekuperatory płytowe stosuje się w różnych budynkach. Można je spotkać w obiektach całkowicie nowych, jak i tych, które poddane zostały procesowi modernizacji. Znajdują swoje zastosowanie w rozmaitych systemach wentylacji np. wentylacji mechanicznej, a także hybrydowej, gdzie korzysta się z odnawialnych źródeł energii na przykład pomp ciepła czy kolektorów słonecznych. Warto mieć to na uwadze. Dzięki odpowiednio dobranym rekuperatorom bowiem nadal można żyć zarówno w sposób ekonomiczny, jak i ekologiczny.
Rekuperatory krzyżowe
Rekuperator krzyżowy bywa zwany też wymiennikowym. To rekuperator, który wykorzystuje technologię odzyskiwania ciepła. W rekuperatorze krzyżowym znajduje się wentylator, a także wymiennik krzyżowy – to właśnie one zapewniają przepływ powietrza.
Wymiennik krzyżowy zbudowany jest z rurek, które krzyżują się, utrzymując kąt prosty. Powietrze przepływa z wewnątrz przez jeden z kanałów, a powietrze, które wpływa z zewnątrz do pomieszczeń przez drugi. Kanały te krzyżują się, co pozwala na wymianę ciepła między dwoma różnymi źródłami powietrza.
Rekuperatory krzyżowe mają wysoką skuteczność w odzyskiwaniu ciepła. Wymiennik krzyżowy bowiem zwiększa powierzchnię, na której dochodzi do wymiany ciepła. Dodatkowo rekuperatory krzyżowe zyskały popularność dzięki mniej skomplikowanej budowie w porównaniu do innych rodzajów, co nie pozostaje bez wpływu na proces ich montażu i konserwacji.
Rekuperatory krzyżowe tworzone są z rozmaitych materiałów – ze stali nierdzewnej, tworzyw sztucznych i aluminium. Dzięki dopasowaniu odpowiedniego materiału można uzyskać bardzo wydajny rekuperator do zastosowania w wentylacji określonego rodzaju.
Rekuperatory krzyżowe są bardzo często stosowane tam, gdzie występują wentylatory w systemie wentylacji mechanicznej, a także w przypadku klimatyzacji. Stosuje się je w budynkach przemysłowych, ale też mieszkalnych. Wykorzystuje się je też tam, gdzie w grę wchodzi system wentylacji hybrydowej.
Rekuperatory z odzyskiem wilgoci
Rekuperatory z odzyskiem wilgoci to taki rodzaj urządzeń wentylacyjnych, dzięki którym można odzyskiwać wilgoć z powietrza wewnątrz budynku, jeszcze zanim znajdzie się ono na zewnątrz. W przypadku tych urządzeń dochodzi do wykorzystania procesów kondensacji. To pozwala na odzyskanie ciepłej wody. Tę z kolei ponownie można wykorzystać w dowolnych celach.
Rekuperatory z odzyskiem wilgoci są często stosowane w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgoć – wymienić tu można kuchnie, łazienki czy chociażby pralnie. Tam w końcu para wodna pojawia się w ogromnych ilościach. Rekuperator z odzyskiem wilgoci umożliwia odzyskanie ciepła i kontrolę wilgotności powietrza, a dzięki temu dochodzi do mniejszego zapotrzebowania na ogrzewanie. To natomiast sprawia, że można się cieszyć niższymi kosztami energii.
Tego typu rekuperatory są coraz popularniejsze. Mogą one bowiem znacząco poprawić jakość powietrza, a przy tym mocno zredukować koszty ogrzewania. Ich montaż bywa jednak bardzo problematyczny, dlatego tak ważne jest to, aby powierzyć go specjalistom. Wtedy można zyskać pewność, że cały proces przebiegnie tak, jak powinien, a rekuperator będzie służył przez długi czas.
FAQ
Jak działa rekuperator?
Rekuperator pozwala na odzyskiwanie ciepła z wentylacji i jednoczesne wykorzystanie go do ogrzewania pomieszczeń. Powietrze z danego pomieszczenia odprowadzane jest na zewnątrz, a ciepło przekazane zostaje powietrzu, które dopiero wpływa do wnętrza budynku. To pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania na energię, a więc również na niższe koszty ogrzewania pomieszczeń. To też pozwala na życie bardziej ekologiczne i mniejsze uzależnienie od paliw kopalnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rekuperatory były również wyposażone w filtry powietrza, które uniemożliwiają zanieczyszczeniom przedostawanie się do wnętrza budynku.
Jak dobrać rekuperator?
Odpowiedni dobór rekuperatora zależny jest od wielu czynników. Pod uwagę należy wziąć wielkość pomieszczeń, liczbę osób, która zazwyczaj w nich przebywa, izolację termiczną budynku, a także istniejący system wentylacyjny. Poprzez odpowiedni rekuperator można zapewnić w pomieszczeniu właściwy przepływ powietrza, dobry odzysk ciepła oraz wysoką efektywność energetyczną. Znaczenie ma również filtr, który stosowany jest w rekuperatorze – to on pozwala na filtrację wszelkich zanieczyszczeń.
Jaki rekuperator wybrać?
Pod uwagę warto wziąć wiele różnych czynników m.in. wielkość budynku, poziom hałasu i indywidualne potrzeby. Ogromne znaczenie mają również techniczne parametry, którymi charakteryzuje się dany model rekuperatora. Pod uwagę należy wziąć wydajność, możliwości odzysku ciepła, rodzaj filtra czy gwarantowaną efektywność energetyczną. Duże znaczenie ma też koszt zakupu i późniejszej eksploatacji – wymiany filtrów czy zużycia energii.
Ile kosztuje rekuperator
Na cenę rekuperatora składa się wiele różnych elementów. Wymienić tutaj można: rodzaj filtra, markę, model, stopień wydajności i efektywności energetycznej, a także poziom generowanego hałasu i dodatkowe funkcje. Pod uwagę należy też wziąć koszt instalacji. Koszt rekuperatora może zatem wahać się od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych i jeszcze wyższych kwot. Jest to jednak inwestycja, która się zwraca. Dzięki rekuperatorom można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i jednocześnie poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach.