Rodzaje akumulatorów do elektronarzędzi
Podejmując decyzję o zakupie wkrętarki, wiertarki, wyrzynarki czy innego mobilnego elektronarzędzia, powinniśmy zwrócić baczną uwagę na zastosowany w nich akumulator. Obecnie możemy wyróżnić 3 rodzaje baterii zasilających – jakie to rodzaje i co warto o nich wiedzieć?
Akumulatory Li-Ion
To akumulatory litowo-jonowe, wykorzystywane zdecydowanie najczęściej w bezprzewodowych elektronarzędziach. Ma na to wpływ ich wygoda użytkowa oraz wydajność, które są znacznie lepsze niż w przypadku pozostałych akumulatorów. Nie posiadają efektu pamięci, co oznacza, że można je doładowywać w dowolnym momencie, bez konieczności czekania na całkowite rozładowanie, a także całkowite naładowanie baterii, gdy jest ona podłączona do zasilania. Wykazują też dwukrotnie większą pojemność od akumulatorów niklowo-kadmowych (NiCd), co przekłada się na możliwość dwukrotnie dłuższej pracy na pełnej baterii. Ponadto, akumulatory litowo-jonowe są też lżejsze od swoich konkurentów. Do ich największych wad zaliczymy słabą odporność na pracę w niskich i wysokich temperaturach, co prowadzi do ich szybszego zużywania się. Zgodnie z teorią, mogą być one używane w zakresie od -20 do +50 stopni Celsjusza.
Akumulatory NiCd
To akumulatory niklowo-kadmowe, które obecnie wykorzystywane są w bezprzewodowych elektronarzędziach znacznie rzadziej, aczkolwiek wciąż funkcjonują na rynku. Powodem takiego stanu rzeczy jest specjalna dyrektywa Rady i Parlamentu Europejskiego
odnosząca się do „wprowadzania do obrotu baterii i akumulatorów przenośnych zawierających kadm, przeznaczonych do użytku w elektronarzędziach bezprzewodowych”. Do korzyści wynikających z zastosowania tego rodzaju baterii zaliczymy największą wadę akumulatorów litowo-jonowych, a mianowicie – możliwość pracy podczas bardzo wysokich oraz bardzo niskich temperatur, które nie wpływają na jakość tego niezbędnego akcesorium. Zgodnie z teorią, mogą być one używane w zakresie temperatur od -40 do +60 stopni Celsjusza. Ich największą wadą jest tak zwany efekt pamięci – akumulatory niklowo-kadmowe muszą być całkowicie rozładowywane i tak samo naładowywane.
Akumulatory Ni-MH
To akumulatory niklowo-metalowo-wodorowe, które są alternatywą dla baterii niklowo-kadmowych. Co ciekawe, posiadają lepsze od nich parametry – są lżejsze, bardziej ekologiczne i wykazują większą pojemność oraz mniejszy efekt pamięci. Mimo tego obecnie raczej nie uświadczymy ich w mobilnych elektronarzędziach. Głównie ze względu na bardzo krótką żywotność i szybkie rozładowywanie się. Dopuszczalny zakres temperatury pracy z tymi akumulatorami wynosi od -10 do +40 stopni Celsjusza.
Data publikacji: 17.02.2016