Projekty DIY – kiedy przyda nam się kantówka klejona?

Drewno to wciąż niezwykle popularny materiał zarówno w budownictwie, jak i wykańczaniu. Szczególnie to surowe jest cenione ze względu na trwałość, długowieczność i doskonałe właściwości estetyczne. Jednym z drewnianych produktów konstrukcyjnych jest kantówka klejona. Czym się wyróżnia i kiedy ją zastosujemy?

kantówka klejonakantówka klejonakantówka klejonakantówka klejona

Kantówka klejona, czyli jaka?

Kantówki mogą być lite lub klejone, przy czym te, które nie składają się z wielu warstw mogą być i strugane, i nie. Kantówki klejone zaś są zawsze heblowane, co sprawia, że mają gładką strukturę. Ten rodzaj drewna konstrukcyjnego jest zazwyczaj wykonany z dwóch lub trzech równych elementów, które są ze sobą trwale połączone. Czym wyróżnia się kantówka klejona? Oto jej cechy nadrzędne:

- trwałość – w porównaniu do drewna litego nie jest podatna na wyginanie i rozwarstwianie, a co najważniejsze – skręcanie się. Poddana odpowiedniej impregnacji jest doskonale uodporniona na wpływ warunków atmosferycznych i biologicznych, co jest również osiągnięte dzięki sklejaniu poszczególnych warstw odpowiednim preparatem;

- ognioodporność – w stosunku do kantówek litych, te klejone są znacznie bardziej odporne na ogień, a to dzięki dokładnemu wystruganiu. Z tego powodu ich powierzchnia jest na tyle gładka, że płomienie się po niej ślizgają. Nawet jeśli dojdzie do zwęglenia, ogień nie dochodzi do dalszych warstw i nie narusza konstrukcji;

- wytrzymałość – dzięki temu, że każda warstwa kantówki klejonej jest obrabiana wszelkie naturalne wady drewna są usuwane, a dokładne suszenie powoduje, że taki materiał nie kurczy się później i nie wypacza, dlatego z łatwością zachowuje swój pierwotny kształt.

- lekkość – w stosunku do drewna litego kantówka klejona jest znacznie lżejsza.

Czy wiesz, że…?

Dzięki technologii klejenia drewna możliwe jest uzyskiwanie z niego elementów konstrukcyjnych również o nietypowym kształcie. Gięcie warstw i ich sklejanie powoduje, że otrzymujemy rozmaite formy np. elipsy, półkola, koła, kształty w literę „S” itp. Drewno gięto-klejone ma wysokie walory estetyczne. Możemy wykorzystać je w różnych celach konstrukcyjno-wykończeniowych, np. do wykonania ciekawych ławek czy mebli domowych.

praca z drewnempraca z drewnempraca z drewnempraca z drewnem

Projekty DIY z wykorzystaniem kantówki klejonej

Ten uniwersalny materiał budulcowy jest znakomity do wznoszenia konstrukcji, które powszechnie znajdujemy w ogrodach, parkach i domach. Tarasy i werandy, dachy, place zabaw czy szkielety rozmaitych budowli – kantówka klejona jest znakomita ze względu na swoją lekką, ale mocną i trwałą strukturę. Możemy ją również wybrać ponad kantówki lite, niestrugane w rozmaitych projektach, wykonywanych hobbystycznie czy w ramach twórczej pracy DIY, którą zajmujemy się zawodowo. Niewiele droższa będzie nam gwarantowała jednak znacznie dłuższą trwałość stworzonej konstrukcji. Kiedy przyda nam się kantówka klejona? Oto kilka przykładowych projektów DIY z jej udziałem:

projekt DIYprojekt DIYprojekt DIYprojekt DIY

- wiata samochodowa – zamiast budować murowaną, możemy stworzyć prostą, zadaszoną konstrukcję z kantówki klejonej. Taki projekt będzie tańszy i szybszy do wykonania. Wiata doskonale sprawdzi się, gdy nie posiadamy garażu;

- stół – czy to warsztatowy, czy jadalny lub biurowy może być zbudowany z kantówki, która może stanowić konstrukcję pod blat;

- regał – łatwo i tanio zbijemy prosty mebel na książki czy inne przedmioty za pomocą kantówki klejonej;

- ławka – zarówno do ogrodu, jak i do kuchni czy salonu;

- rozmaite dekoracje – z kantówki klejonej możemy wykonać sezonowe ozdoby świąteczne, a także oryginalne elementy do wystroju wnętrz.

 

Data publikacji: 29.08.2017