Jakie narzędzia do cięcia glazury?
Remont łazienki oznacza pracę z glazurą. Część płytek będzie trzeba przyciąć, szczególnie w narożnikach i przy ścianach. Jakiego narzędzia użyć? Podpowiemy, z pomocą którego najlepiej przeprowadzić remont bez niepotrzebnych nerwów i zgrzytania zębami.
Ręcznie, czy może z pomocą urządzeń elektrycznych?
Pierwsza opcja jest dobrą alternatywą dla tych, którzy stronią od zakupu urządzeń zasilanych energią elektryczną. Ręczne przecinarki z reguły stanowią uzupełnienie naszego zestawu elektrycznego. Mają wiele zalet: są poręczne, lekkie i działają wszędzie, bez konieczności przerywania pracy w momencie wstrzymanej dostawy prądu.
Ręcznym narzędziem możemy przycinać zarówno mniejsze płytki, jak i płyty dużoformatowe. Sprawne narzędzie ręczne nie powinno mieć większych problemów z poradzeniem sobie nawet z delikatną strukturą płytek porcelanowych.
Regulowana siła docisku umożliwia też jednoczesne i szybkie przecięcie trudnych powierzchni, na przykład porowatych.
Standardowe płytki przetniemy praktycznie każdym sprzętem przeznaczonym do pracy z glazurą. Wystarczą specjalne ostrza tnące, stabilny blat i łamacze o dużej sile nacisku.
Narzędzia do zadań specjalnych - wiertła diamentowe - wycinają otwory nawet w płytce, którą już zamontowano
Idealne do nadawania płytkom skomplikowanych kształtów, w tym wzorów oraz gładkich linii, nie zawsze prostych, ale również pofalowanych lub ściętych pod kątem.
Wśród wielu narzędzi specjalistycznych służących do cięcia płytek, wycinania w nich otworów i kształtów znajdują się szczypce, które przypominają narzędzie powszechnie używane do zdejmowania izolacji kabla. Parę ich ostrych krawędzi umieszczamy na danej płytce, a ta przycina dowolny jej kawałek.
Do pracy w zamontowanych już płytkach wskazane jest użycie diamentowych wierteł. Bez trudu zamontujemy dzięki nim elementy armatury, np. wieszaki czy mydelniczkę.