Jak dobrać papier ścierny do szlifierki
Szlifierki oferują nam wygodny i efektywny sposób na obróbkę powierzchni rozmaitych materiałów. Aby jednak praca przebiegała tak, jak sobie tego życzymy, musimy odpowiednio dobrać rodzaj papieru ściernego do typu surowca, nad którym będziemy pracowali. Podpowiadamy, jak prawidłowo wyposażyć naszą szlifierkę, żeby była maksymalnie funkcjonalna.
Rodzaje mocowań
Materiały ścierne do szlifierek nie różnią się specjalnie od tych zwykłych papierów ściernych do ręcznej obróbki. Ich specyfika wynika jedynie ze sposobu montażu. Każda szlifierka (np. szlifierki taśmowe Erbauer) cechuje się innym rodzajem mocowań. Szlifierki oscylacyjne posiadają specjalne rzepy od spodu. Podobnie rzecz ma się w przypadku szlifierek mimośrodowych. W takich wypadkach możemy stosować odpowiednio spreparowany kawałek zwykłego papieru ściernego, trzeba jedynie wyciąć otwory systemu odsysania pyłów, jeśli nasz sprzęt oczywiście jest w niego wyposażony. Do takiego montażu potrzebujemy jednak dokupić specjalną stopę szlifierską. Przy własnoręcznie sporządzanym nośniku ściernym powinniśmy używać bardzo ostrych narzędzi, tak aby nie postrzępić brzegów nowo powstałego materiału ściernego.
Szlifierka taśmowa
O wiele trudniej natomiast sporządzić pas do szlifierki taśmowej, trzeba bowiem skleić za pomocą kleju dwa końce w ten sposób, by nie powstały wybrzuszenia na powierzchni, a i wówczas nie mamy pewności, że taki pas papieru nie pęknie w trakcie pracy. Stąd o wiele bardziej wskazany jest zakup papierów ściernych. Tylko dobrej jakości papiery ścierne gwarantują bezproblemową pracę. Często bywa tak, że nasza szlifierka posiada wspomniany już system odsysający pył niekompatybilny z popularnymi modelami materiałów ściernych. Z tego względu jesteśmy zmuszeni zakupić papier ścierny bez otworów i wyciąć je samemu. Uwaga! Nie powinno się używać nośników, które mają inaczej umiejscowione otwory. Grozi to uszkodzeniem obrabianej powierzchni.
Najważniejsze parametry przy wyborze papieru ściernego
Przy wyborze odpowiedniego papieru zwróćmy szczególnie uwagę na trzy parametry. Do jakiego materiału przeznaczony jest dany papier, do jakich obrotów elektronarzędzia jest przystosowany oraz jakiej jest gradacji. Rzadko kiedy do naszych prac będziemy potrzebować papier tylko o jednej gradacji, najlepiej mieć ich cały komplet. Tak jak w przypadku ręcznych papierów ściernych, ma tu zastosowanie reguła stopniowania gradacji. Rozpoczynamy od niskich gradacji papieru, by w kolejnych etapach wymieniać materiał ścierny na ten o większej ziarnistości. Nie ma tutaj uniwersalnej zasady. Dla przykładu obróbkę drewna winno się rozpoczynać od gradacji P60.
Koniecznie musimy też sprawdzić do jakich obrotów szlifierki czy wibracji przystosował producent dany materiał. Zasada jest taka, że im wyższa ziarnistość, tym mniejsze obroty. Jeśli poszukujesz profesjonalnych szlifierek koniecznie spradź ofertę produktów Erbauer.
Data publikacji: 19.08.2016