Wybieramy zasobnik wody — bojler
Bojler to urządzenie (rodzaj zbiornika) wykorzystywane powszechnie w instalacjach do podgrzewania wody do wymaganej temperatury. Podgrzanie następuje za pomocą elementu grzewczego znajdującego się wewnątrz zbiornika. Jaki bojler najlepiej spełni nasze oczekiwania? Sprawdźmy!
Rodzaj bojlera dopasowujemy do rodzaju naszego źródło ciepła: mogą występować kotły na paliwa stałe, gazowe, olejowe, kotły niskotemperaturowe, kominki z płaszczem wodnym, pompy ciepła, kolektory słoneczne itp.
Przeczytaj także: Chemia do c.o. – jakie preparaty pomogą utrzymać instalację w dobrym stanie?
Zanim wybierzemy idealny bojler, upewnijmy się, czy dobrze rozpatrzyliśmy wszystkie parametry. Najpierw obliczmy, jakie posiadamy zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. Określmy przy tym następujące czynniki: ilość punktów, z których pobierana będzie woda, ilość domowników, przyzwyczajenia osób korzystających z ciepłej wody itp.
Bojler musi być także odpowiedniej wielkości. Tylko wówczas będziemy mieli gwarancję, że ogrzana zostanie odpowiednia ilości wody. Bojler dobieramy na podstawie ilości osób w gospodarstwie domowym: 1 - 2 osoby: 80L, 3 - 4 osoby: 100L, 5 osób: 120L, 6 - 7 osób 140L. Jeżeli w przyszłości planujemy zamontowanie instalacji solarnej, to możemy zakupić od razu większy zasobnik z dwiema wężownicami.
Temperatura ciepłej wody użytkowej może być w bojlerach regulowana od 35°C do temperatury maksymalnej. Podczas pracy wymiennika ciepła należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby temperatura wody znajdującej się w bojlerze nie była zbyt wysoka, może to bowiem doprowadzić do osadzania się kamienia wewnątrz wymiennika i spowodować poparzenie podczas codziennego korzystania z wody przez domowników. Optymalna temperatura wody w wymienniku powinna wahać się w przedziale od 45 - 55°C.
Jakie zalety posiadają bojlery
- Możliwość przechowywania większej ilości ciepłej wody przez dłuższy czas.
- Dopasowanie wymiennika ciepła do różnego rodzaju źródeł energii (kolektory słoneczne, kotły na paliwa stałe).
- Uzyskiwanie cieplej wody w bardzo krótkim czasie.
Sprawdź także: Piec na węgiel i drewno – który kocioł stałopalny wybrać? Podpowiadamy
Rodzaje zasobników:
- Zasobniki z wężownicą — elementem pełniącym funkcję grzałki jest tutaj wężownica umieszczana wewnątrz zbiornika.
- Zasobniki biwalentne — zbiorniki z dwiema wężownicami lub konstrukcje typu zbiornik z dodatkowymi wężownicami. Pomagają uzupełnić niedostatki energii słonecznej ciepłem z innego źródła.
- Zasobniki warstwowe — przeznaczone są do kotłów dwufunkcyjnych, umieszcza się je we wspólnej obudowie razem z kotłem. Służą wyłącznie do magazynowania wody podgrzanej przez urządzenie przepływowe.
- Zasobniki buforowe — stosowane w instalacjach z kominkiem, z kotłem na paliwa stałe lub innym źródłem ciepła pracującym nierównomiernie.