Jak działają filtry powietrza?
Jeśli chcemy, aby silnik naszej kosiarki spalinowej działał sprawniej przez dłuższy czas, powinniśmy dbać o jego części składowe. Jedną z nich jest filtr powietrza. Do czego służy to akcesorium i w jaki sposób wpływa na funkcjonalność całego urządzenia?
Do czego potrzebny nam filtr powietrza do kosiarki?
Filtr powietrza sprawia, że do silnika nie dostają się żadne drobinki – dzięki temu może on „oddychać” powietrzem pozbawionym zanieczyszczeń. Wpływa to również na zmniejszenie spalania paliwa oraz na cichą pracę silnika, a także na wydłużenie jego żywotności. Będzie nam on zatem służyć przez dłuższy czas. Obecność pyłu w układzie zasysającym powietrze może też doprowadzić do przedostania się pyłu do silnika, co z kolei może zniszczyć pierścienie tłokowe lub łożyska turbosprężarki. Pamiętajmy też o tym, że im brudniejszy filtr, tym większe zapotrzebowanie na paliwo wykazuje nasze urządzenie.
Skuteczny filtr powietrza – czyli jaki?
Najlepszy filtr powietrza do kosiarki powinien cechować się falistą strukturą – dzięki temu powierzchnia przechwytująca i gramatura będą większe pomimo niewielkich wymiarów. Materiał powinien też być odporny na działanie wilgoci, oleju silnikowego, a także na uszkodzenia fizyczne, takie jak zginanie czy pękanie – pozwoli mu to zachować swoje właściwości przez lata.
Jak często wymieniać filtr powietrza?
Nasze uwarunkowania środowiskowe i glebowe sprawiają, że po stosunkowo krótkim czasie mamy do czynienia z brudnym filtrem powietrza. Choć często zabrudzeń nie widać gołym okiem i wydaje się on pozornie czysty, osadzają się na nim drobne cząsteczki, które uniemożliwiają jego dalsze użytkowanie. Filtr powietrza w kosiarce spalinowej powinno się wymieniać mniej więcej co 25 godzin efektywnej pracy silnika.
Kiedy jeszcze powinniśmy wymienić filtr powietrza? Przechylając kosiarkę zbyt mocno w bok możemy sprawić, że filtr zostanie zalany olejem silnikowym – po uruchomieniu urządzenia z rury wydechowej będzie się wydostawać dym. W tej sytuacji trzeba koniecznie usunąć stary filtr i założyć nowy, a także dokładnie wytrzeć pozostałości oleju z obudowy.
Data publikacji: 05.01.2018