Strona główna

Strzałka w prawo

Drewno i płyty

Strzałka w prawo

Drewno surowe

Strzałka w prawo

Deski niestrugane

Strzałka w prawo

Deski niestrugane

Deski niestrugane oraz pozostałe rodzaje tarcicy powstają w wyniku przetarcia drzewa okrągłego, mającego porowatą i szorstką strukturę. Deska niestrugana w wielu przypadkach wymaga dalszej obróbki.

Filtry

Deski niestrugane

Deski niestrugane oraz pozostałe rodzaje tarcicy powstają w wyniku przetarcia drzewa okrągłego, mającego porowatą i szorstką strukturę. Deska niestrugana w wielu przypadkach wymaga dalszej obróbki.

5 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Drewno surowe

Wyświetlanie 5 z 5 produktów

Uniwersalna tarcica a deski niestrugane

Tarcica to termin obejmujący asortyment drzewny, który został wyprodukowany metodą przetarcia drewna okrągłego, czyli pni drzew. Wyróżnia się kilka rodzajów tarcicy w zależności od wymiarów uzyskanych elementów – deski są jednym z nich. Oprócz desek wyróżnia się też bale, listwy, łaty, belki i krawędziaki. Tarcica jest powszechnie stosowana w budownictwie. Oprócz tego wykorzystuje się ją w pracach remontowych. Sięgają po nią też majsterkowicze i stolarze.

Aby tarcica nadawała się do wykorzystania, musi najpierw przejść proces sezonowania i suszenia. W ten sposób drewno pozbawiane jest nadmiaru wilgoci. Sezonowanie i suszenie może potrwać od kilku tygodni do kilku lub nawet kilkunastu miesięcy. Sezonowane drewno jest mniej podatne na odkształcenia.

Deski niestrugane podstawowym materiałem budowlanym

Deski niestrugane oraz pozostałe rodzaje tarcicy powstają w wyniku przetarcia drzewa okrągłego, mającego porowatą i szorstką strukturę. Deska niestrugana w wielu przypadkach wymaga dalszej obróbki. Istotną rolę odgrywa prawidłowa impregnacja. To ona wpływa na żywotność drewna i jego odporność na czynniki zewnętrzne.

Deski pokrywa się impregnatem, warstwą bejcy lub innego materiału przeznaczonego do surowego drewna. Dzięki temu deska jest chroniona przed negatywnym wpływem wilgoci. Jej użytkowanie natomiast staje się w pełni bezpieczne. Oprócz tego preparaty do impregnacji, bejce i lakiery sprawiają, że deska zyskuje zupełnie nowy wygląd. W zależności od przeznaczenia deski i jej jakości może ona też wymagać wygładzenia.

Wśród dostępnych na rynku desek niestruganych najczęściej można spotkać się z deskami z drzew iglastych. Deski sosnowe są ogólnie dostępne i można je nabyć w różnych rozmiarach. Oprócz tego można dostać też deski świerkowe. Deski z drzew iglastych charakteryzują się dobrą wytrzymałością. Są też proste w obróbce. Przycięcie takiej deski do pożądanej długości nie powinno Ci sprawić żadnych problemów. Kolejną zaletą desek z drzew iglastych jest ich stosunkowo niska cena.

Deski niestrugane – dlaczego warto po nie sięgnąć?

Deski niestrugane to materiał, który ma bardzo wiele zastosowań. Deski często wykorzystuje się do zabudowy ogrodów lub podczas prac remontowo-budowlanych. Deski przydadzą się też do budowy mebli i do majsterkowania. Można je wykorzystać zarówno do budowli zewnętrznych, jak i wewnątrz budynków.

W naszej ofercie znajdziesz deski niestrugane o różnych parametrach. Często spotykana długość deski to 2700 mm. Można jednak dostać też deski krótsze – o długości 2000 i 2450 mm. Materiał przyda się do skonstruowania altanki ogrodowej czy wykonania konstrukcji trwałej i praktycznej drewutni, w której przechowasz drewno na opał. Drewno niestrugane sprawdzi się także do przygotowania stelaża pod winorośl lub pomoże w skonstruowaniu wiaty. Możesz wykorzystać je do zbudowania budy dla psa lub stworzyć drewnianą podłogę w wakacyjnym domku. Deski niestrugane to materiał, który stosunkowo łatwo poddaje się obróbce. Możesz przycinać je do dowolnych wymiarów. Dzięki temu możesz stworzyć naprawdę wiele różnego rodzaju konstrukcji.

Warto pamiętać o właściwym przechowywaniu drewna. Na zewnątrz drewno powinno być składane w sztaple, ponieważ tylko wtedy zachowa swoją wilgotność i będzie dobrze zakonserwowane. Budując warstwową konstrukcję, należy dostosować szerokość słupków do długości desek, tak by nie zamakały. Deskę niestruganą wygodnie pomalujesz, a dzięki porowatej powierzchni farba będzie lepiej wnikała w jego strukturę. Dzięki temu przedłużysz żywotność drewna i unikniesz konieczności częstego przeprowadzania zabiegów konserwujących.

Po jakie deski niestrugane sięgnąć?

Deski niestrugane są tego rodzaju produktem, w którym najważniejszą wytyczną jest klasa drewna. To ona odróżnia poszczególne rodzaje desek, a także świadczy o ich jakości. Czy klasa drewna zawsze powinna być najwyższa? Jeśli chcesz stworzyć profesjonalny mebel bez wad, z pewnością powinieneś sięgnąć po klasę pierwszą. Pamiętaj jednak, że wysoka klasa wiąże się też z wysoką ceną.

Drewno niższej klasy również może Ci się przydać. Ma swój niepowtarzalny charakter. Drobne pęknięcia, sęki, a nawet przebarwienia pozwolą Ci stworzyć niebanalny i oryginalny efekt. Rękodzieło bazuje na tego rodzaju unikatowych cechach desek niestruganych. Dzięki tym niedoskonałościom finalny produkt może prezentować się wyjątkowo atrakcyjnie. Pamiętaj jednak, że deski niestrugane wymagają impregnacji, niezależnie od klasy drewna.

Deski niestrugane dają też wiele możliwości ich wykończenia. Jeśli wolisz naturalny wygląd drewna, zdecyduj się na transparentny lakier lub bejcę. Możesz też pomalować deski na dowolny kolor i w ten sposób ożywić przestrzeń swojego ogrodu, działki czy mieszkania. Drewno pozwala stworzyć niepowtarzalną atmosferę. Naturalny surowiec będzie wspaniałym uzupełnieniem przestrzeni na zewnątrz budynku.